70 + 7 důvodů, proč běhat – pravidelně a s radostí (poslední část)

70 + 7 důvodů, proč běhat – pravidelně a s radostí (poslední část)

Zlenivěli jsme, auta nás dopraví kamkoli, aniž bychom museli vyvinout větší námahu než držet nohu na plynu. Nemusíme kilometry pronásledovat potenciální kořist (pokud jsme muži) či ujít desítky kilometrů při sběru plodů přírody (jestliže jsme ženami). Pořád jsme však neztratili chuť na dobrodružství, prahneme po vzrušení…. Dnes vám přinášíme poslední část článku.

41.  Zlepšuje schopnost dlouhodobě se koncentrovat. Poslední výzkumy skandinávských odborníků přinesly nečekané odhalení. Studenti, kteří pravidelně běhají, se lépe a déle soustředí na výklad látky než jejich spolužáci s omezenějším aktivním pohybem.

42. Zrychluje mentální reakce. Díky fyzické aktivitě jsou lidé pohotovější, rychleji řeší aktuální situace.

43. Zvyšuje flexibilitu. Fyzicky aktivní lidé mají schopnost lépe se přizpůsobovat novému prostředí, jsou adaptabilnější.

44. Rozvíjí houževnatost. Podle kalifornských vědců jsou fyzicky aktivní lidé při řešení složitých a dlouhodobých duševních úkolů vytrvalejší a nevzdávají se tak lehko jako osoby, které se sportovním aktivitám věnují málo.

45. Inspiruje. Dochází při něm k intenzivnímu okysličování mozku. Psychické uvolnění umožňuje běžcům získat větší odstup od denních problémů a kompenzovat stresové situace.

46. Uděláte něco pro charitu. Kanaïan Terry Fox trpěl rakovinou kostí, proto mu lékaři už v 18 letech amputovali nohu. Rozhodl se běžet napříč Kanadou a uspořádat sbírku finančních prostředků na výzkum rakoviny. Po intenzivním tréninku a pečlivé přípravě se 12. dubna 1980 vydal z východního pobřeží na trať „maratonu naděje“. Za 143 dní uběhl 5565 km. Nemoc jeho heroický zápas o život nakonec zastavila 28. června 1981. Z „maratonu naděje“ vznikla tradice, která pronikla i za hranice Kanady. Dnes je Běh Terryho Foxe je významnou sportovně společenskou humanitární akcí pořádanou v desítkách zemích světa. Oficiální první ročník Běhu Terryho Foxe se uskutečnil v České republice v roce 1993. Přidejte se.

47. Vede k racionálnosti. Testy australské univerzity v Sydney odhalily, že běžci řeší kritické situace racionálněji a klidněji než nesportující lidé.

48. Prohlubuje sebereflexi. Podle výzkumů na univerzitě v Madridu vede sport ke komplexnímu vývoji osobnosti v emocionální rovině. Pravidelně sportující jedinci jsou údajně schopni lepší analýzy vlastních skutků.

49. Zvyšuje schopnost prosadit se. Běh, především na kratší tratě, rozvíjí pocity soupeřivosti. Běžci jsou schopni vydat ze sebe maximum v krátkém čase, což zvyšuje jejich šance prosadit se v současném uspěchaném světě.

50. Zlepšuje paměť. Běh prohlubuje schopnost učení, resp. pamatování si , protože stimuluje růst nových mozkových buněk. Při výzkumu na hlodavcích to zjistili vědci z amerického lékařského institutu Howarda Hughese.

51. Přinutí vás sáhnout si na dno psychických i fyzických sil. Konečně poznáte, co ve vás ve skutečnosti je.

52. Odstraní problém s oblékáním. Budete mít konfekční postavu, žádné problémy s šířkou v pasu či přes hrudník. Ušetříte se nervy s vybíráním vhodné velikosti.

53. Poznáte pocit, který znají jen skuteční vítězové. Jak? Zvítězte nad svým pohodlnějším já! Překonáte sebe sama, objevíte v sobě odhodlání a elán.

54. Posílí vaše sebevědomí. Až uběhnete kilometr v dobrém čase nebo dokončíte běh na dlouhou trať, bude vám svět ležet u nohou. Tedy ten váš… na tom ale přeci nezáleží!

55. Dá vám odpovědi. Vzpomeňte si na Forresta Gumpa a jeho několikaletý běh Spojenými státy z východu na západ, ze severu na jih a zase zpět. Dlouhé běhy jsou jako život, tak trochu s nádechem filozofie, plné zkušeností a odpovědí na nejsložitější otázky.

56. Zvýší váš sex-appeal. Pravidelné běhání posiluje sexuální apetit a schopnost milovat se. Výzkumy potvrzují, že běhající lidé jsou sexuálně aktivnější a mají lepší smyslové vnímání.

57. Vypěstujete si vztah k ekologii. Budete méně jezdit autem, chůze vás bude bavit, protože vás neunaví.

58. Dá vám věčnou mladost a sílu. Kdo pravidelně běhá, tomu může být čtyřicet ještě dalších dvacet let.

59. Vytrhne vás ze zimního spánku. Ten možná sluší medvědům, ne však vám. Zima trvá v Česku tři měsíce. Chcete přijít ročně o 90 dnů života?

60. Sbližuje rodiče s dětmi. Společná aktivita bourá generační bariéry. Běhat s dětmi není snadné, kdo to zkusil, tak to ví. Děti většinou nemají rády pravidelnost, chybí jim motivace dospělých. Je třeba jim vymýšlet různé hry: když je zaujmou, vydrží běhat neuvěřitelně dlouho. Není dobré děti přetěžovat, může jim to sport znechutit na dlouhou dobu. Trénink, například kvůli hubnutí, by měl být přirozený a měl by trvat asi 15 minut; je potřeba střídat tempo, zkombinovat běh s procvičením a dodržovat pitný režim. Tip: vezměte někdy své dítě na společný závod rodičů a dětí. Soutěž může v dítěti probudit touhu po vítězství.

61. Utluče podzimní deprese. Vaše tělo potřebuje v zimních měsících více než kdy jindy hormony dobré nálady endorfiny, které běháním produkujete.

62. Budete efektivnější a aktivnější práci. Šéf vás bude mít radši, možná si lépe vyděláte (i když na to poslední jen tak nesázejte).

63. Naučí vás překonávat překážky. Kolikrát budete mít pocit, že už dále nemůžete, pak se však přinutíte běžet ještě k dalšímu stromu, pak k dalšímu a dalšímu. Píchání v boku překonáte, zlomíte vlastní hranice.

64. Udělá z vás člověka do nepohody. Jestliže běháte přes zimu, nejste žádná padavka. Ukazujete ostatním, ale především sobě, že ve vás je víc, než si druzí mysleli.

65. Je návykový, neztloustnete o svátcích. Proč máte být po Vánocích vždy oplácanější než jindy? Běháním spalujete stovky kilokalorií za hodinu, budete proto štíhlejší a pevnější, a to právě v období, kdy ti ostatní s hrůzou sledují, jak se jim stále hůř dotahuje zip u sukní či kalhot.

66. Naučí vás vyzrát na tepelný šok. Když se po běhu v chladném počasí vrátíte domů, nenalepte se okamžitě na radiátor a se saunou aspoň hodinku počkejte. Chvíli se procházejte, omyjte si obličej vlažnou vodou, aby se vaše tělo mohlo v klidu vrátit na svoji původní teplotu.

67. Odnaučí vás kouřit. Pokud tedy patříte k takto postiženým lidem. Pochopíte totiž, že bez dechu se nedá nejen běhat, ale vlastně ani pořádně žít.

68. Stanete se členem vyšších kruhů. Například Spartathlon – jeden z nejnáročnějších ultramaratonů na světě – se koná v Řecku a měří 246 kilometrů. Na zdolání závodu mají běžci 36hodinový limit. Trasa vede od startu v Aténách kolem pobřeží do Korintu a dále až do Sparty. Závod má náročný profil, zejména mezi 125. a 163. kilometrem, kdy běžci musejí překonat převýšení 900 metrů místy v horolezeckém terénu.

69. Upevňuje partnerský vztah. Jak přežít život v manželství a přitom si nezevšednět? Odpověï je nasnadě – společné zájmy a koníčky. Běh je tou nejjednodušší zálibou, kterou můžete sdílet.

70. Změní se vám celí život – k lepšímu. Rozhodnutí začít pravidelně trénovat je výrazným zásahem do vašeho zavedeného životního stylu. Jeho hlavním přínosem je nový, mnohem aktivnější přístup k životu. 

 

+ 7 extra důvodů pro dámy:

71. Seznámíte se se zajímavými muži. Běžci, kteří běhají ve stejnou dobu na stejném místě, poměrně rychle vytvářejí neformální komunitu. Stačí si před ním jakoby podvrknout nohu a průběh seznámení bude mnohem rychlejší než „v civilu“.

72. Budete mít báječné tělo. Běhání formuje partie, na kterých ženám v první řadě záleží: boky, hýždě a stehna. Intenzivní spalování tuků společně se zlepšeným držením těla přispívá ke zvýšení jejich sex-appealu i sebevědomí.

73. Znamená propustku z domu. Je to dobrá záminka pro to, abyste vypadla, když potřebujete. Můžete se tak elegantně vyhnout výměně názorů s mužem nebo ratolestmi v pubertě. Ušetříte si výroky, kterých byste mohla později litovat.

74. Zajistí vám úspěch na konkurzu. Budete ve formě, vypadat mladistvě. Při konkurzu budete jasná volba.

75. Obohatíte si šatník. Zjištění, že se korzety opět vracejí do módy, vás ponechalo chladnou? Za nový nechcete utrácet a ten, co jste měla před lety na dvou bálech, nedopnete? Pokud začnete běhat již dnes, stihnete si znovuobjevené korzetové šaty užít ještě tuto sezonu.

76. Užijete si dovolenou. Mnohé ženy si připadají odložené, když se jejich muž a dospívající děti vydávají na běžky nebo dlouhou túru, kterou ony nezvládnou. Příště budete tempo udávat vy.

77. Budou vám závidět. Na abiturientském večírku po třiceti letech od maturity se vaše někdejší sokyně z období prvních lásek budou divit, co mezi nimi ta právě přišedší mladice vlastně chce.

 

+ 7 extra důvodů pro pány:

78. Dokážete utéct před rvačkou. Nikdo vám nestačí, utečete i nejsilnějšímu rváči.

79. Pro manželku budete pořád hrdina. Až se vydáte běhat do hustého deště či chladu, bude mít o vás obavy. Vaše odhodlání jí bude imponovat.

80. Ušetříte. Nebudete kouřit a pít jen málo, objevíte finanční rezervy.

81. Zbohatnete. Budete-li běhat pravidelně, můžete se běhání věnovat profesionálně, třeba jako kondiční trenér. V Hollywoodu jsou tito chlápci placeni výborně.

82. Poznáte dívku odvedle. Už dlouhou dobu se vám líbí, ale nemáte štěstí se s ní potkat? Zkuste pravidelně běhat kolem domu, jednou to vyjde.

83. Potkáte stovky dalších žen. V newyorském maratonu běhá každoročně několik tisíc závodnic. Stačí se jen zúčastnit. Čím lepší formu budete mít, tím déle poběžíte a tím větší bude šance, abyste se s některou z nich blíže seznámil.

84. Snížíte riziko, že zemřete při sexu. Vědci zjistili, že běh díky pozitivnímu vlivu na kardiovaskulární systém až o 70 procent zmenšuje nebezpečí selhání srdce při sexuálních hrátkách.