Areály pevných kontrol aneb Poznejte orienťák

Chcete si vyzkoušet orienťák blízko vašeho bydliště, na výletě nebo na tuzemské dovolené? Jednou z možností je najít nejbližší závod nebo trénink. To ale občas není možné. Od roku 2008 proto vznikají na celém území České republiky tzv. Areály pevných kontrol (APK).

Areály pevných kontrol jsou budovány v rámci projektu, který je jednou ze dvou částí projektu OBjev orientační běh. Nyní se jejich počet vyšplhal již na 44. Areály jsou situovány strategicky do blízkosti škol, dětských hřišť nebo na turisticky atraktivní místa, např. do okolí rozhleden. V těchto areálech jsou kontrolní stanoviště zasazena v terénu nastálo a zájemci je mohou využít kdykoliv během celého roku. Ke každému areálu je zvoleno i vhodné místo, na kterém si zájemci mohou vyzvednout mapu a podle ní zaběhnout danou trať. Připravené tratě je možné absolvovat s minimálními orientačními znalostmi buď pěšky, nebo během.

K areálu pevných kontrol snadno a rychle

V každém APK naleznete informační tabule

Každý areál pevných kontrol může mít různě označená kontrolní stanoviště. Na těchto stanovištích jsou většinou dřevěné kůly zasazené do země označené tabulkou s červenobílým čtvercem, který symbolizuje lampion, který je běžný při závodech v orientačním. Součástí některých kontrol mohou být i kleště, které slouží k označení průchodu kontrolou.  Na webové stránce Začít orienťák (zacitorientak.cz) jsou přístupné potřebné informace o všech areálech pevných kontrol. Zájemce si zde může zadat svou polohu a podle ní se mu vyhledají APK v jeho okolí včetně navigace s využitím Google map. Po vybrání a kliknutí na určitý APK proběhne přesměrování přímo na stránky vybraného areálu. Na těchto stránkách jsou pro zájemce informace, kde si mohou vyzvednout mapu s označenými kontrolami a většinou i podklady pro tisk dané mapy, dále i informace o místě startu. Součástí stránek APK bývají základní rady, jak se orientovat podle mapy pro orientační běh a jak postupovat při hledání kontrol. Většinou je v blízkosti startu umístěna informační tabule s ukázkou mapy a také instrukcemi, jak vypadá každé stanoviště (kontrola), co znamenají symboly v mapě nebo jak je dlouhá trasa.

Orienťák se smartphony

Pro příznivce moderních technologií existují také areály, které mají na kontrolách QR kódy, pomocí kterých lze zaznamenat průchod jednotlivými kontrolami. Nejrozšířenější telefonní aplikací, která takto s QR kódy pracuje, je aplikace iOrienteering, zdarma ke stažení na Google play i App Store. V cíli se pak každý běžec může podívat na svůj výsledek a mezičasy mezi jednotlivými kontrolami.

Zelený sport pro všechny

Areál pevných kontrol má za úkol přiblížit přírodu lidem a lidi přírodě. S orienťáckou mapou se můžete dostat do míst, kam by Vás běžná procházka po lese nezavedla. Vyzkoušejte si sport, kvůli kterému orientační běžci jezdí po světě. Je jen na Vás, kolik stanovišť najdete, půjdete-li sami či ve skupině a tempo jakým své orientační trénink absolvujete. Ať si vyberete jakýkoliv způsob, budete se pohybovat v přírodě na čerstvém vzduchu.

Jak sehnat mapu a najít správný areál?

 1. Navštivte web cz
 2. Zadejte vaši polohu a nejděte nejbližší APK, který chcete navštívit
 3. Zjistěte, kde je možné vyzvednout mapu nebo si můžete mapu sami vytisknout či stáhnout do mobilu
 4. Dojděte na místo startu, přečtěte si instrukce z informační tabule a můžete vyrazit do lesa hledat své první kontroly

Areály ve velkých městech ČR a na zajímavých místech:

 • Praha – Hostivař
 • Plzeň – lesopark Homolka
 • Brno – Kohoutovice a Wilsonův les
 • Hradec Králové – rybník Biřička
 • Pardubice – Studánka
 • Máchovo jezero – Poslův Mlýn
 • Orienťácký park Praděd
 • a další…

  Přehled všech APK v České republice
Text: Matěj Burda (spolupráce: Petra Pavlovcová, Jan Picek) | Foto: archiv jednotlivých APK