Boty, které tě dostanou do stavu flow: ON CLOUDFLOW

Švýcarská značka On získává mezi českými běžci čím dál větší renomé pro své unikátní technologie i originální design. Nyní představila novou generaci svého nejúspěšnějšího modelu Cloudflow, na který při tréninku sází také olympijská maratonkyně Marcela Joglová. Jaký je?

Víš, čemu sportovní psychologové říkají „flow“? Do takového stavu by se měl sportovec dostat před závodem. V ten moment na něho nepůsobí žádné vnější vlivy, nepodléhá stresu, nesvazují ho žád- ná očekávání. Naopak se dostává do zóny, ve které je pouze on sám a jeho výkon. Absolutní koncentrace, která pomáhá tělu dosáhnout nejlepšího výkonu, jakého je schopné.

Značka On si tohle slovo vypůjčila pro označení svého vlajkového modelu běžec- kých bot – Cloudflow. Nyní představila už jejich třetí generaci, přičemž ty dvě předchozí získaly díky svým vlastnostem fantastické renomé. Běžci je obouvali při objemovém tréninku, rychlých úsecích, ale také při závodech.

Jedna věc se už od začátku nemění. Bota je postavena na patentované podešvi CloudTec, která je pro tuhle mladou značku signifikantní. Systém osmnácti „obláčků“ funguje tak, že se stlačuje při došlapu a při následném návratu do původní polohy pak pomáhá běžci s odrazem. Jeho zásadní výhodou je, že na rozdíl od klasické mezipodešve netlumí jen ve vertikálním, ale také v horizontál- ním směru. Je to logické – běh je pohyb vpřed, ne skákání přes švihadlo. Zároveň CloudTec tlumí jen v místě, kde to běžec potřebuje, a zabraňuje tak zbytečným ztrátám energie. Faktem je, že tohle tlumení je svými vlastnostmi specifické. Nemusí sednout úplně každému (ale které boty sedí každému?). Pokud jej ale běžec dokáže využít bude CloudTec pracovat v jeho prospěch.

Na trénink, tempo i závod

Švýcarská značka řadí Cloudflow na po- mezí tréninkové a závodní kategorie, což odpovídá charakteristice bot. Dobří běžci jej můžou využít na objemový trénink, boty jsou určitě pohodlné, dokonce hodně pohodlné, ale tahle slova platí v rámci kategorie tempových a závodních bot.

Tím se dostáváme k nejdůležitější vlastnosti mezipodešve – rychlosti. Tyhle boty se nemusíš bát obout na tempový trénink, intervaly ani na závod. Není výjimečné, že jsou Cloudflow vidět na nohách vítězů. Například maratonkyně Marcela Joglová, která se připravuje na olympijské hry, v nich často běhá úseky na dráze.

Nejvíce jsem si jejich vlastnosti užíval při delších tempových bězích mezi 15 a 20 kilometry. Najednou se nebylo nutné nutit do rychlosti, Cloudflow jako by mě do ní posunuly samy. Jako kdyby se sám od sebe dostavil flow stav. Bylo tak jednoduché běžet předepsané tempo…
Přitom jsem neměl pocit, že by došlap byl tvrdý jako v závodních botách. Inte- grovaná tvrdá deska Speedboard pomáha- la s rychlým přechodem do odrazu. Ten je pak mimořádně výbušný. Přitom ale botě výrazně neubírá na slušné flexibilitě a senzitivnosti.

Problémy vyřešeny

Nešvarem předchozí generace Cloudflow byla ovšem krátká životnost podešve – po nějakém čase se cloudy v přední části začaly propadat a podešev je nedokázala ochránit. Zdá se, že v nové generaci je tenhle problém vyřešen. A nejen to: před- chozí generace na mokrém asfaltu lehce podkluzovala. Nová tvrdá pryž, která je na spodní části obláčků, je ale po několika stovkách naběhaných kilometrů téměř bez poskvrnky a také její trakce na mokru je mnohem lepší!

Zajímavá je kombinace materiálů svršku. Na vnitřní straně u klenby je tenký, ale pevnější materiál, který nohu skvěle drží. Na špičce a vnější straně je tenčí, síťovaná tkanina, která je výborně prodyšná. A opatek je pak opět pevnější a samozřejmě lehce polstrovaný. Kom- binace těchto materiálů se ve spolupráci se slabými gumovými výztužemi stará o to, že svršek nohu skvěle drží a zajišťuje přenos sil, přitom se ale nohy v botách prakticky nepotí. A to jsem Cloudflow testoval v chladnějších jarních dnech i v tropických teplotách, které Česko zalily v polovině června. Připomínkou legendární švýcarské hodinářské preciznosti je jazyk, který je z podobného materiálu jako svršek u klen- by. Je ovšem doplněn trochou polstrování, aby tkaničky netlačily na nárt. V jeho prostředku je pak napříč umístěn elastický pásek, pod který lze zastrčit zavázané tkaničky. K těm jsem během testu neměl žádné výhrady – nerozvázaly se ani jednou.

Zkratka ke stavu runner’s high?

V různých diskusních fórech na inter- netu jsem občas narazil na kritiku, že se botám On rozdírá opatek. Ani to ale u nových Cloudflow potvrdit nemohu. Spíše naopak. Na mírně polstrovaném opatku nejsou vidět sebemenší známky opotřebení. Nohu totiž skvěle držel i díky gumové výztuži na obvodu, nedocházelo tak k žádnému nežádoucímu tření, a tak je tkanina v opatku netknutá. Je přitom velmi pohodlný a netlačí.

Sama značka On o modelu Cloudflow říká, že je zkratkou ke stavu Runner’s High, při kterém běžec zažívá euforii. Probouzí se v něm pocit, že dokáže běžet nekonečně dlouho, neomezenou rychlostí a s úsměvem na tváři. Já
si během testu ověřil, že mě při dlouhém tempovém tréninku či bolestivých intervalech, kdy tempo stoupá k 3:00 min/ km, dokážou pomoct dostat se do stavu flow, při kterém se soustředím jen na běh. Nic mě neomezuje. Nejenže boty pracují společně se mnou, ale podporují mě při měkkém došlapu a velmi výbušném odrazu. Přitom ale na sebe nestrhávají pozornost nepřirozeným chováním, nechávají mě běžet tak, jak chci.

Co uvádí výrobce:

ON CLOUDFLOW

Vezmi to zkratkou ke svému běžeckému vrcholu! Cloudflow vybavené nejnovější generací CloudTec neztrácejí čas: ready, set, flow! Od prvního kroku má rekordních 18 Cloudů jediný cíl: ukázat ti, jak vypadá tvůj běžecký vrchol. Zažij neskutečně měkký dopad a explozivní odraz. Vylepšená o superpěnu Helion, adaptivně konstruovanou síťovinu a citlivý Speedboard.

Cena: 3 990 Kč www.sorrygravity.cz