Boty na nekonečnou trať

Na pás nemusíte mít zrovna speciální boty, důležitá je ale vaše schopnost vybrat ty, které jsou na něj vhodné. Zohledněte hlavně následující okolnosti.

Pásová bruska na boty
Předně nepodléhejte zdání, že na hladkém a čistém pásu mají boty kdovíjak skvělý život. Je to přesně naopak – i ten nejhorší asfalt je k botám šetrnější než pás, který svou protiskluzovou úpravou obrušuje podrážky jako šmirgl dřevo. Čáry patrné na zastaveném pásu o tom svědčí dost výmluvně a kreslit je budete i vy, pakliže se na něj vyhoupnete v klasických běžeckých botách.
K použití na běhátku botu předurčuje podrážka z příhodné tvrdší směsi a s patřičnou strukturou, charakterizovanou zejména menšími výčnělky. Použít crossové boty (mají měkké výstupky) na běhátko je jako jezdit na zimních pneumatikách v létě – z obojího takto za chvíli uděláte „sliky“. Podrážku na pás poznáte už od pohledu – měla by být co nejvíc plochá a co nejméně členitá. S vysokým vzorkem – než ho zbrousíte – zakopnete, jakmile jednou řádně nezvednete nohu.

Víc vzduchu a méně gramů
Sucho a bezvětří v tělocvičně dovolují rezignovat na nepromokavou úpravu, o to významnější je ale odvětrání. Vzduch do boty proudí prodyšnou síťovinou svrchu a u speciálních modelů i větracími kanálky v podrážce. Konstantní klima tělocvičny stejně jako pomoc lepších pásů s tlumením nárazů, vám dovolují běhat s botami s tenčí mezipodešví, což vás opravňuje dožadovat se i menší hmotnosti boty. Aleš Tvrzník ze specializované sportovní laboratoře boty s tenčí podešví doporučuje „běžcům s průměrnou tělesnou hmotností a pro běh tempem 10 – 12 km / hod.“

Konstrukce pro jiný došlap
Zajímavá je i konstrukce specializovaných bot. Ze záznamů zachycujících pohyb nohou běžce na pásu je patrné, že bota dopadá na pohyblivý podklad později a tedy pod menším úhlem než při klasickém běhu. Na běhátku navíc máte sklon došlapovat blíže k podélnému středu pásu, takže stavíte nohu před nohu (a nikoli vedle), což vyžaduje podrážku skýtající stabilnější podstavu.
Ať už si chcete pořídit speciální boty na pás anebo se vám představa dalšího páru v botníku příčí, jisté je, že drahých běžeckých bot nejvyšší řady pro venkovní použití je na pás škoda. Do tělocvičny si proto berte boty o řadu nižší než jsou ty, ve kterých běháte venku – i ze zdravotního hlediska mohou na pásu dostačovat. Následující přehled běžeckých bot představuje specializované boty i modely se širším využitím, které jsou ovšem k běhu na pásu vhodné.

 

 
New Balance MR826 GN
Vzdušné boty, jejichž podešev z vysoce tvrdé směsi v patní části skvěle vzdoruje obrušování.
Cena: 2390 Kč
Hmotnost: 280 g
Puma Complete Eutopia
Velmi ohebná bota, která svou konstrukcí vychází vstříc běžcům s mírným stáčením chodidla dovnitř a s normální až vysokou klenbou. Pěna s tvarovou pamětí obemyká patu a bambusová podšívka spolu s prodyšnou síťovinou zlepšuje vzdušnost boty. Tvrdší pryžová směs zvyšuje odolnost podešve proti oděru.
Cena: 3890 Kč
Hmotnost: 310 g
Puma Complete Calibus
Neutrální, vysoce ohebná obuv navržená pro biomechanicky schopné běžce. Bota je díky svrchní síťovině vzdušná. Podešev tvoří kombinace materiálů snižujících hmotnost resp. zvyšujících odolnost proti oděru.
Cena: 3490 Kč
Hmotnost: 325 g

Mizuno Wave Rider 11
Boty pro neutrální došlap až supinaci s odvětrávanou podešví po celé její délce. Odolnost proti obrušování zajišťuje směs pryže a karbonu.
Cena: 3000 Kč
Hmotnost: 320 g

Mizuno Wave Inspire 4
Běžecká bota s maximální podporou těžších běžců omezující špatné našlapování směrem dovnitř (pronaci). Stejně jako model Rider 11 i tyto boty mají odvětrávanou podešev a vzdorují oděru pryží s karbonem.
Cena: 3000 Kč
Hmotnost: 320 g

Nike Vomero+3
Lehké boty s odvětraným svrškem, které různými prvky podporují plynulý, přirozeně neutrální došlap.
Cena: 3990 Kč
Hmotnost: 326 g

Brooks Axiom 3
Všestranné boty pro běžce se sklonem k mírné pronaci. Nehodí se pro těžší váhy.
Cena: 2990 Kč
Hmotnost: 312 g

Asics GT 2130
S touto stabilní běžeckou botou uděláte dobrou zkušenost na štěrku i asfaltu, pro běhátko ji pak předurčuje dobré odvětrání vršku i příhodná podrážka. Je vhodná pro těžší běžce s normální pronací nebo lehčí běžce se zvýšenou až nadměrnou pronací.
Cena 2960 Kč
Hmotnost: 280 g

Asics Gel-Treadmill
Boty speciálně vyvinuté k použití na běžeckém trenažéru. Silikonový gel tlumí, profilovaný prvek ve střední části podešve zas zvyšuje stabilitu. Více než výčet technologií o této botě napoví krátké video výrobce, které můžete shlédnout na stránkách www.run-magazine.cz
Cena: 3190 Kč
Hmotnost: 321 g