Chcete vydržet? Nastavte si motivaci

Zhubnout, zdravě jíst, více sportovat. Kolorit novoročních předsevzetí se příliš nemění. Stejně jako to, že řada z nich je už předem odsouzena k neúspěchu. Přitom by to tak být nemuselo. Stačí se řídit několika zásadami.

Průměrně Češi přes Vánoce přiberou dva až pět kilogramů. Není pak divu, že při pohledu na váhu či do zrcadla popadáme hlavu do dlaní a spíláme, že od 1. ledna už ale vážně začínáme!

Jenže ženy jsou také těmi, kdo svá novoroční předsevzetí dříve vzdávají – téměř třetina během prvních pár dní. „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že je lidé neberou moc vážně. Je to už stereotyp,“ míní výživová poradkyně Štěpánka Štěpánová. Možná i proto si oproti minulým rokům letos předsevzetí plánuje dát pouze necelá třetina dotázaných, a to hlavně mladí do 29 let (20 %).

Každopádně lépe než se spoléhat na tradiční klišé, jakými předsevzetí bezpochyby jsou, je najít si řádnou motivaci, držet se jí a už nepustit. „Důležité je mít silnou motivaci. Zároveň by si člověk neměl dávat nereálné cíle, například zhubnu 10 kilogramů za měsíc,“ potvrzuje Štěpánová.

Nebuďte v tom sami

Řada lidí si předsevzetí dává jen proto, aby se neřeklo. A to je chyba. Pokud nejste 100% přesvědčeni o změně nebo si nevěříte, šance na úspěch jsou podle zkušeností trenérky Markéty Brožové minimální.

„Motivační síla je při hubnutí extrémně důležitá, bez ní ve svém snažení selžete. Někdo chce získat lepší kondici nebo se vyvarovat zdravotních problémů, jiný touží obléknout staré oblečení v menší velikosti. Spousta klientek přiznává, že si přeje prostě se líbit. A to je ono: zeštíhlená postava jen o pár centimetrů je několikanásobně přitažlivější, zvedá sebevědomí a přináší osobní uspokojení,“ shrnuje trenérka z fitness centra pro ženy Contours pozitiva, která při hubnutí motivují nejvíc.

Dalším bodem je nebýt v tom sám. A nemusí jít nutně o to, že budete hubnout s kamarádkou, manželkou nebo pod dohledem odborníka, stačí svůj cíl zveřejnit – podělit se o něj s rodinou, kolegy v práci. Získáte tak nejen podporu okolí, ale zároveň se nebudete muset neustále vymlouvat, proč jste na rodinné oslavě či večírku jako na trní. Pokud se rozhodnete pro specialistu, získáte ještě něco navíc: „Kvalitní specialista nekontroluje pouze váš stav fyzický, ale provází vás i stavy psychickými. Jemu se můžete vyzpovídat, že ztrácíte motivaci, že jste dietně zhřešili a že se vám zrovna včera nechtělo cvičit, na což by měl umět reagovat,“ uvádí nutriční specialistka Monika Bartolomějová.

Plánujte a střídejte

Navíc chcete-li skutečně shodit pár kilogramů, nemá cenu s rozhodnutím začít otálet a už vůbec se nechat svazovat předsevzetím. Začněte hned. Pokud to neuděláte, vězte, že zítra znovu přijde příležitost zhřešit nebo nevyběhnout.

A ještě jedna statistika: tři z pěti nových členů fitness nevydrží cvičit pravidelně déle než dva měsíce.

Co vám může pomoci, abyste se nepřipojili k této většině?

1) Vytvořte si zvyk. A plán

Na začátku je důležité co nejrychleji překlenout období, kdy se k běhu nebo cvičení přemáháte, do chvíle, kdy se na aktivní pohyb těšíte a cítíte výsledky. Vytvořte si jednoduchý plán – zkrátka si do svého diáře zapište, čemu se který den budete věnovat. Udělejte to třeba vždy v neděli večer, kdy už většinou víte, jaké vás čekají rodinné povinnosti a co v práci.

Ideální je první dva tři měsíce zařadit každý den 30 minut kardio (běh, plavání, svižná procházka, poskoky na místě, přes švihadlo, zakopávání apod.) a dvakrát týdně posilovací trénink. Vyzkoušet můžete také členství ve fitness, kde bývá první týden zdarma.

2) Nestresujte se

Ať už stres zapříčiňuje nedostatek sebedůvěry, pracovní vytížení, nebo to, že nehubnete tak rychle, jak jste si představovali, vnitřní napětí tělu škodí. Při běhu se soustřeďte pouze na běh (a ne na to, že za týden musíte odevzdat důležitý projekt, nestihli jste koupit rohlíky a musíte uvařit večeři), snažte se uvolnit. Dosáhnete lepších výsledků.

3) Pozor na stereotyp

„Častou chybou začátečníka je, že uvízne v kolotoči identického cvičení co do intenzity i času. Například na běžeckém pásu. Po nějaké době má dokonce dojem, že získal skvělou kondici, ale ve skutečnosti si jen svaly zvykly na stále stejnou zátěž,“ upozorňuje trenérka Brožová. Střídejte typy tréninků – monotónní klus po stále stejné trase vás brzy začne nejen nudit, čas od času běh vyměňte i za jiný sport.

Text: Eva Fryšarová | Foto: Shutterstock