Drama na úvod Českého poháru v dlouhém triatlonu. Na PálavaRace zvítězili Řenč a Křivánková

Krásné triatlonové drama se odehrálo při prvním letošním závodu Českého poháru v dlouhém a středním triatlonu, který se uskutečnil v neděli 22. května na vodní nádrži Nové Mlýny. Nakonec se na PálavaRace radoval z těsného vítězství Tomáš Řenč. Mezi ženami potvrdila roli největší favoritky Simona Křivánková.

Tohle byl velkolepý start nového pohárového ročníku! Při PálavaRace sledovali diváci krásné drama, které se rozhodlo až v posledních kilometrech běžecké části. Po 1900 metrech plavání šli z vody na prvních pozicích Tomáš Řenč s Pavlem Hradilem, kteří jako první vyrazili na trať stokilometrové cyklistiky. „Hned na začátku kola jsem nastoupil. Rozjel jsem to na 320 W a brzy jsem zůstal vepředu sám. Pak jsem postupně ubíral na nějakých 280 W. Jenže na 80. kilometru se kolem mě prohnal Honza Šneberger. Tak jsem přestal přemýšlet o rodině a zase jsem začal makat,“ líčil Řenč s úsměvem.

Do depa si přivezl přibližně minutovou ztrátu. „Doufal jsem, že to Honzovi moc nepoběží. Postupně jsem ho stahoval. V polovině půlmaratonu už jsem ztrácel nějakých dvacet vteřin. A to už jsem věděl, že se dostanu před něho a poslední kolo jsem si pohlídal. Byl to nádherný závod,“ řekl Řenč, který zvítězil v čase 4:15:15.

Šneberger se na modrém koberci pod cílovou branou objevil se ztrátou 84 sekund. Dramatický souboj se na krásné běžecké trati vedoucí přímo po břehu nádrže odehrával také o třetí místo. Vybojoval ho Petr Cívela, který ztratil na vítěze 6 minut a 7 vteřin. Karol Džalaj byl pomalejší jen o tři vteřiny!

Závod žen měl jasnou favoritku. Vždyť Simona Křivánková v loňském roce ovládla všechny závody Českého poháru. A skvěle vstoupila také do letošního ročníku. Bílou cílovou pásku zvedla nad hlavu v čase 4:45:45, který jí stačil na jasné vítězství v závodě žen a na 14. místo ve společném pořadí s muži.

„Dnes jsem se strašně trápila na kole. Před dvěma týdny jsme totiž s manželem jeli ve Španělsku náročný dlouhý triatlon, který byl o hodinu delší, než je běžné. Dlouho jsem se z toho vzpamatovávala a na kole jsem si říkala, jestli jsem to nepřehnala. Pak jsem ale byla překvapená, s jakým náskokem jsem přijela do depa, tak to možná nebylo tak hrozné,“ vyprávěla bezprostředně po doběhu v cílovém prostoru.

Pod pět hodin stlačila cílový čas také druhá žena celkového pořadí, kterou byla Helena Kotopulu (4:59:55). Třetím místem vstoupila do nového pohárového ročníku Hana Kolářová, která finišovala v čase 5:06:03.

Český pohár ve středním a dlouhém triatlonu bude pokračovat 4. června na písníku Hrádek nedaleko Pardubic, kde se uskuteční legendární CZECHMAN Triatlon.