Dvakrát kolem zeměkoule. Firemní výzvu Běhu pro Paměť národa vyhrálo OC Šestka

Dvakrát kolem zeměkoule. Firemní výzvu Běhu pro Paměť národa vyhrálo OC Šestka

Jako kdyby doběhli z Prahy do Barcelony. Čtyřčlenný tým obchodního centra Šestka se stal vítězem firemní výzvy Běhu pro Paměť národa, když během května jeho členové naběhali 1706 km! V letošním roce se do výzvy zapojilo celkem 56 týmů, které svou účastí přispěly neziskové organizaci Post Bellum 380 000 Kč. 

Zajímají tě také další čísla? Do firemní výzvy se v rámci 8. ročníku Běhu pro Paměť národa zapojilo celkem 224 běžců, kteří společně během jednoho měsíce uběhli vzdálenost 24 036 kilometrů – přesně dvakrát oběhli zeměkouli po rovníku! Zvládli to za 2616 hodin v rámci 2975 běhů. 

Nejúspěšnějším jednotlivcem v rámci celé výzvy byl Pavel Brouček, který sám naběhal za měsíc 841 km, v průměru tedy 27 km denně! Jeho úžasný výkon pomohl týmu AK Baker McKenzie k druhému místu.

První místo patří Šestce, kterou reprezentovali zástupci vedení obchodního centra nacházejícího se nedaleko pražského Letiště Václava Havla. Ze čtveřice Pavel Kratochvíl, Roman Pilíšek, Jiří Mokrý a Dorota Thérová byl nejaktivnější Pavel Kratochvíl se vzdáleností 518,9 km.

„Samotné nás překvapilo, kolik kilometrů jsme nakonec zvládli. Všichni pravidelně běháme, nikdo z nás ale nedává běžně tolik kilometrů jako během výzvy,“ vypráví Dorota Thérová, která řídí OC Šestka z pozice Centre Managerky. „Jak ale postupoval čas, byla pro nás firemní výzva čím dál větší motivací. Když jsem onemocněla, ostatní naběhávali moje kilometry. Nesledovali jsme přitom jen soupeře, ale hecovali jsme se také mezi sebou, kdo dá víc,“ směje se.

Většinu kilometrů absolvovala doma po práci nebo o víkendech, občas ale využila také běžecký pás v moderním fitness centru Gymstory, které se nachází přímo v Šestce, nebo přilehlou Divokou Šárku. „Kdybych závodila sama za sebe, asi bych se nedonutila běhat tak často. Posledních pár dnů bylo opravdu náročných, šli jsme nadoraz, ale týmová výzva je opravdu velká motivace,“ dodává Dorota Thérová. 

Na začátku června tak mohla převzít vítězný diplom za celý tým, který teď bude viset v kanceláři Správy centra. „Těším se, že příští rok postavíme více týmů a budeme soutěžit i mezi sebou,“ říká Lenka Šátková, marketingová manažerka Šestky. „Naše obchodní centrum dlouhodobě sympatizuje a podporuje aktivity organizace Post Bellum. V Šestce se například konala výstava Příběhy našich sousedů a v letošním roce jsme také ocenili žáky, kteří se zapojili do tvorby archivu Paměť národa.“

Běh pro Paměť národa

S posledním květnem skončil osmý ročník Běhu pro Paměť národa. Za všechny, kteří se nevzdali, běželo v průběhu měsíce téměř 3 300 lidí. Na trať se vydali na jedenácti závodech po celé zemi, po vlastní trase doma i v zahraničí nebo v rámci firemní výzvy. Své sportovní výkony běžci symbolicky věnovali těm, kdo je inspirují k vytrvalosti nebo jejichž příběhy chtěli připomenout. Celkový výtěžek ze startovného překonal předešlé ročníky. Organizaci Post Bellum přinesl 1,6 milionu korun, které využije na natáčení příběhů pamětníků, vzdělávací programy, pomoc hrdinům a další aktivity.

Dokumentaristé z Post Bellum od roku 2001 natáčejí a vyprávějí příběhy 20. století. V archivu Paměť národa zveřejnili už přes 10 000 svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Hledají stále nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci a jak příběhy 20. století vyprávět.