INOV-8 G_SERIES

Dočká se Inov-8 za grafénové modely bot ceny za inovaci a přispěje tak k zásadní revoluci ve výrobě podešví, nebo bude G-SERIES dlouhodobě nejvyšším a nejatraktivnějším modelem pouze pro vyvolené požitkáře a profíky? Kromě nás se na položené otázky pokusí odhadnout odpověď i naši dva kamarádi z běžeckých speciálek – Michal Dobiáš (Trailpoint) a JJ PP (Best4run)

Jak už název napovídá, G-SERIES je modelovou řadou vytvořenou z grafénu tak, aby naplnila požadavky zkušených běžců  na spojení  dlouhé životnosti boty a přitom stále hodně vysoké přilnavosti k povrchu. Proč zrovna grafén? Kdo a jak ho vyvíjel? Kde ho použijete? Jaké jsou základní modely?

Grafén a jeho základní vlastnosti:

  • přelomová technologie
  • vrstva uhlíku o tloušťce jednoho atomu
  • 200 x pevnější než ocel
  • tenký, lehký, pružný, s neomezeným potenciálem

historie grafénu v bodech:

  • 1555 – grafit byl poprvé těžen z rašelinišť v oblasti Lake District na severu Anglie
  • 2004 – vědecký tým Univerzity v Manchesteru poprvé izoluje grafén z grafitu
  • 2010 – udělena Nobelova cena pro vědecký tým jako ocenění za přelomové experimenty s grafénem
  • 2018 – značka Inov-8 jako první uvádí na trh sportovní boty, které využívají přelomové vlastnosti grafénu, a díky nim přináší světově ojedinělé spojení životnosti a přilnavosti

Grafénový grip a jeho původ:

Inov-8 spolupracuje s britským Národním institutem pro grafén. Dříve si sportovci museli volit mezi vynikající přilnavostí měkké pryže, která výborně
fungovala ve vlhkých a mokrých podmínkách, ale velice rychle se opotřebovala a tvrdší pryží s vyšší životností, která ale neposkytovala takovou přilnavost. Skutečně intenzivní výzkum, stovky prototypů a tisíce hodin testování, jak v terénu, tak v laboratoři, přinesly kýžené výsledky – sportovci již nemusí dělat kompromisní rozhodnutí. Nová pryž, kterou inov-8 vyvinul s Národním institutem pro grafén při Univerzitě v Manchesteru smazává dosavadní limity nekompromisní přilnavosti.

G-SERIES, aneb o 50% pevnější, o 50% pružnější a o 50% odolnější

Řada G-SERIES obsahuje tři naprosto rozdílné boty, každá navržena přesně podle potřeb a tužeb vrcholových sportovců. Každá využívá přelomových vlastností grafénu v podešvi a Kevlaru – používaného v neprůstřelných vestách – na svršku. Výrobce trendoval spíše k nižším dropovým hodnotám, když u modelu Terrautra nalezneme dokonce nulový drop.

 

Zajímal nás i názor našich kolegů a přátel Michaela Dobiáše z pražského Trailpointu a Lenky Blažkové z přerovské Best4Run. Položili jsme jim 3 otázky:

Dočká se Inov-8 za grafénové modely bot ceny za inovaci?

Lenka: Na Nobelovku, kterou dostali vědci za objev grafénu, to asi nebude, ale jinak je to další z kousků Inov-8, který by neměl uniknout pozornosti a nějaké to ocenění si rozhodně zaslouží.

Michael: Určitě. A osobně věřím, že ne jen jednu. A to bejvám k mnoha novinkám dost skeptickej. Dostala se nám reálně do rukou novinka – model Mudclaw G260. Jak už víme, tak G znamená, že je na podrážce použita směs s grafénem. A jaké jsou první dojmy? No dostala se nám do ruky pouze jedna bota, navíc o 3 čísla menší než bych potřeboval. Tak jsme zvolili pro první test laboratorní metodu 🙂 Na výsledek se můžete podívat na našem facebook profilu.

Přispěje tak k zásadní globální revoluci ve výrobě podešví, nebo bude G-SERIES dlouhodobě nejvyšším a nejatraktivnějším modelem pouze pro vyvolené požitkáře a profíky?

Lenka: G-Series má podešev, která vydrží neuvěřitelné věci bez toho, aby botu nějak zatěžovala. Vysoká odolnost, skvělý grip a přitom absolutní flexibilita. Botu můžete ohnout tam i zpět a vůbec jí to nevadí. Je lehčí než cokoliv, co jsme zatím v trailu viděli. Svršek je z kevlaru. Každý, kdo běhá v náročném terénu na ni čeká. Jestli vydrží všechno, na co se tváří, rozhodně bude nedocenitelným parťákem na všechny OCR závody a nemilosrdné traily.

Michael: To ukážou dlouhodobější testy. Předpokládám, že to bude probíhat obdobně jako se všemi technologickými novinkami. Nejdřív se technologie dostane do špičkovejch a dražších modelů pro výkonnostní použití nebo jako luxusní zboží (třeba jako ve Formuli 1 🙂 a postupně si pak najde cestu do běžné produkce.

Je snižování dropu až na nulu správnou cestou? Proč se jí výrobce vydal?

Michael: Myslím, že nejlepší cestu zvolil právě Inov-8. Nabízet různé úrovně dropu. V některých případech to může bejt i v rámci jednoho modelu, jako např. Roclite 290 (4mm) a Roclite 305 (8mm). Samotná výše dropu nemá příliš velkou výpovědní hodnotu. Velký vliv má typu konstrukce, tvar a tvrdost tlumící směsi. Někdy se dosahuje nulového dropu tak, že se patní část sníží a v kombinaci s měkkou tlumící směsí to pak může vést k tomu, že bota tlačí do klenby. Pro mě osobně je tenhle pocit horší než drop 10mm. Nemyslím, že se u Inov-8 vydali cestou snižování dropu z ničeho nic. Boty s nulovým dropem býval běžně v nabídce. Prostě vrátili zpátky tenhle parametr, tentokrát u modelu s vyšším tlumením. Což mě přivádí na poznámku – často se zaměňuje drop s tlumením. Tyhle parametry spolu sice souvisí, ale nejsou stejný. Ale to je na jinou diskuzi.

Lenka: Z pohledu běžců, kteří už mají naběháno, je to jedna z mála cest, kterou se vydat. Jak jinak si chcete užít všechny ty šutry a bahýnko pod nohama? Nula není pro každého, ale ten, kdo už ví, jak na to, si tuhle botu doslova nehorázně užije. Sem s ní, chceme ji taky vyzkoušet :). jamile budou páry na prodejně, dáme o tom echo i na našem facebooku.

 

MUDCLAW 260 G

Převratná směs podešve obohacená o grafén spolu se strašidelnými 8mm vysokými špunty přináší kombinaci nekompromisní přilnavosti a dlouhé životnosti na měkkou a mokrou podložku. Svršek doplněný o Kevlar – běžně používaný v neprůstřelných vestách – dává botě vysokou úroveň životnosti a prodyšnosti. Pod patou naleznete 8,5mm a pod špičkou 4,5mm tzn., že bota 4mm drop. Její váha je dle výrobce 290g.

 

TERRAULTRA G

Převratná směs podešve obohacená o grafén přináší kombinaci nekompromisní přilnavosti a dlouhé životnosti na tvrdý podklad, zatímco pokročilé technologie aplikované v mezipodešvi bodují vynikající rovnováhou mezi pohodlím a vnímavostí. Pod patou i pod špičkou máte 9mm tzn., že bota nulový drop. Její váha je 260g.

 

 

F-LITE 290 G

Převratná směs podešve obohacená o grafén přináší kombinaci nekompromisní přilnavosti a dlouhé životnosti do všech tělocvičen. Nová mezipodešev spolu se svrškovým materiálem zvedají laťku v oblasti pohodlí během workoutu. Pod patou naleznete 11mm a pod špičkou rovných 7mm tzn., že bota 4mm drop. Její váha je dle výrobce 290g.

 

Galerie PR shots