Junioři v orientačním běhu dosáhli historického úspěchu – po 10 letech slaví hned 2 zlata!

Sedmý červenec se zapíše do historie českého orientačního běhu. Na Juniorském mistrovství světa v Rumunsku se běžel závod na klasické trati a čeští junioři získali zlaté medaile v obou kategoriích. Titul šampionů slaví Lucie Dittrichová a Jakub Chaloupský.

Už během předchozího závodu na krátké trati ukázali naši závodníci, že mají skvěle natrénováno, když jak Lucie Dittrichová, tak Jakub Chaloupský získali stříbrné medaile. 321 závodníků ze 41 zemí světa bylo připraveno na start do individuálního závodu na klasické trati, mezi nimi i naši medailisté. Právě Lucie Dittrichová zvládla závod i přes menší ztrátu na začátku skvěle a zvolila správě všechny volby postupů. Sice v cíli musela netrpělivě čekat na doběh závodnic, které startovaly za ní, ale žádná rychlejší nebyla, i když výborně běžící Švýcarka ztratila nakonec pouhou vteřinu. Česko tak mohlo slavit první vítězství. “Výsledkově to byl určitě životní závod, pořád tomu nemůžu uvěřit. Chtěla jsem si to užít, ale zároveň být spokojená s výkonem,” zářila štěstím po doběhu čerstvá juniorská šampionka. Ještě lépe si vedl Jakub Chaloupský, který se ujal vedení už na prvním mezičasu závodu, svůj náskok navyšoval až na konečné tři minuty a deklasoval zbytek startovního pole: “Vystartoval jsem volněji, ale povedlo se mi doběhnout závodníka přede mnou a po posledním kopci jsem bojoval až do cíle.” Radost z výsledků neskrýval ani šéftrenér juniorských reprezentantů Pavel Košárek.

Poslední zlaté medaile vybojovali naši na domácím Juniorském MS před 10 lety. Vůbec poprvé v historii na získala česká juniorská reprezentace v individuální disciplíně zlato jak v juniorech, tak v juniorkách. Na takový úspěch se bude dlouho vzpomínat. Juniorské mistrovství světa bude v roce 2024 opět hostit Česká republika, poběží se v termínu 1.–6. července 2024 na Plzeňsku.

Text: Matěj Burda, Český svaz orientačních sportů| Foto: IOF