Marek Rauchfuss obhájil bronzovou medaili z mistrovství světa v zimním triatlonu

Marek Rauchfuss obhájil bronzovou medaili z mistrovství světa v zimním triatlonu

Čeští reprezentanti v zimním triatlonu opět potvrdili, že patří k absolutní světové špičce. Ze světového šampionátu, který se uskutečnil v sobotu 8. února v italském Asiagu, si Marek Rauchfuss veze bronzovou medaili. Šárka Grabmüllerová obsadila na závěr své kariéry 8. příčku.

Světový šampionát se do Itálie vrátil po dlouhých 20 letech! Naposled se zde konalo mistrovství světa v roce 1999. „Zázemí závodu se nachází v 1600 m n. m. Asiago je krásné, horské středisko, ale běžecké a lyžařské trasy jsou zde velice náročné,“ popsal vedoucí české výpravy, Ivo Grabmüller.

Ženy se vydaly na trať již v 9 ráno. Italské lyžařské středisko Fondo Campolongo se v posledních týdnech potýkalo s mohutným přívalem sněhu, v den závodu se však vyjasnilo a panovaly teploty hluboko pod bodem mrazu. Na závodníky čekalo 8 km běhu, 14 km cyklistiky a 12 km běžeckého lyžování.

Od počátku se na čele držela favorizovaná Ruska Daria Rogozina a slovenská reprezentantka Kristina Neč Lapinová. Ty se již v běžecké části odpoutaly od zbytku startovního pole a absolvovaly společně i cyklistickou část. O konečném pořadí se rozhodovalo až na běžkách. Zatímco Rogozina potvrdila svou dominanci a dojela si pro suverénní vítězství, Neč Lapinová na lyžích ztrácela a propadla se na konečné 6. místo. Stříbro vybojovala loňská vítězka Yulia Surikova, pro bronz si dojela Rakušanka Romana Slavinec. Šárka Grabmüllerová si vyrovnaným výkonem ve všech disciplínách zajistila 8. místo.

„Běh byl velice náročný, snažila jsem se rozvrhnout si tempo, bohužel jsem na kole pak neměla žádný kontakt se soupeřkami. Na víc už bohužel nemám, ale bylo to pěkné rozloučení. Pořadatelé v Asiagu uspořádali skvělý závod, byla zde parádní atmosféra,“ popsala závod Šárka Grabmüllerová. „V cílové rovince mi bylo líto, že končím, zimní triatlon miluju, ale mé rozhodnutí je definitivní, závodit na vrcholové úrovni je obrovská dřina,“ dodala.

Čtyři vítězství ve světovém poháru, čtyři pódiová umístění na evropských šampionátech a 5 medailí z mistrovství světa. To je bilance kariéry reprezentantky v zimním triatlonu, Šárky Grabmüllerové. Ve svých 49 letech se rozhodla postavit na start v elitní kategorii naposled.

Obhajoba bronzové medaile

Startovní pole mužů se v běžecké části rychle roztrhalo. Vedení se ujal místní italský závodník Pesavento a jako jediný jeho tempo akceptoval Rakušan Schlagbauer. Vpředu nechyběl ani Marek Rauchfuss, který se pohyboval na 5. místě. Hlavní favorit závodu Pavel Andrejev od začátku ztrácel, pořadí se však v cyklistické části pořádně zamíchalo. Do čela se dostal právě Andrejev společně s Rauchfussem. V závěrečné části závodu je však dostihl Dmitrij Bregeda. Andrejev se od svých soupeřů brzy odpoutal a mohl si tak dojet pro svůj sedmý světový titul! Obrovskou radost z druhého místa v cíli neskrýval Dmitrij Bregeda. Třetí příčku z loňského šampionátu obhájil český reprezentant Marek Rauchfuss.

„Marek měl skvěle rozjetý závod, bohužel v předposledním okruhu přišel při občerstvování o hůl a jel několik set metrů bez ní,“ popsal dramatické chvíle závodu Ivo Grabmüller. Třetí místo se mu však podařilo uhájit a v cíli se tak mohl radovat z bronzové medaile.

„Jsem rád, že mě ztracená hůl nestála více komplikací. V tuto chvíli jsem opravdu rád za třetí místo,“ vypráví Marek Rauchfuss. „Úvodní běžecká část bylo hodně náročná, tempo bylo od počátku vysoké. Na kole jsem se naštěstí cítil o poznání lépe,“ dodává Rauchfuss spokojeně.

Zimní triatlonisty čeká za pouhé dva týdny evropský šampionát v rumunském Cheile Gradistei. Ani jeden z reprezentantů loňské medaile obhajovat nebude. Šárka Grabmüllerová se nevyhne pracovním povinnostem. Marek Rauchfuss upřednostnil přípravu na letní sezónu a závodu se také nezúčastní.

Výsledky
Mistrovství světa v zimním triatlonu, Asiago

Muži:

  1. Pavel Andrejev
  2. Dmitrij Bregeda
  3. Marek Rauchfuss

Ženy:

  1. Daria Rogozina 01:40:54
  2. Yulia Surikova 01:44:35
  3. Romana Slavinec 01:45:22

Kompletní výsledky najdete zde.