Máte špatné spaní? Zkuste si vzít na pomoc chytré technologie

Máte špatné spaní? Zkuste si vzít na pomoc chytré technologie

Pro lidské tělo je důležitý nejen samotný spánek, ale zejména to, jak kvalitně tento proces probíhá. Dnes již existují chytrá zařízení, která spánek přesně změří, vyhodnotí jeho výsledky, a dokonce i nabídnou tipy na jeho zefektivnění. S jejich pomocí z nočního odpočinku vytěžíte maximum.

Pravidelné rituály

Podle odborníků je pro zlepšení spánku dobré vytvořit si rituály, které vám pomohou usnout. „Alfou a omegou je pravidelný režim s jasným pořadím aktivit, z nichž si uděláme každodenní rutinu. Může to být například sklenice mléka před spaním, vyvětrání místnosti či horká lázeň. Jelikož naše tělo je nastaveno cyklicky, velmi nápomocné je lehnout si vždy ve stejnou dobu. Organismus si vytvoří návyk, který mu pomůže usínat pravidelně a bez problémů,“ říká MUDr. Petra Trojanová z brněnského Lékařského centra Lázně.

Monitorujte spánek

Neméně užitečným tipem je „měření“ vlastního spánku, které vám může o jeho kvalitě a průběhu mnoho prozradit. Existují technologičtí pomocníci, kteří spánek nejen měří, ale také napomáhají k jeho zlepšení. Příkladem jsou hodinky Huawei Watch GT 2. Vynikají množstvím sportovních funkcí, které oceníte přes den, v noci se pak přemění na strážce spánku.

Pomocí senzorů na zápěstí monitorují hodinky jednotlivé fáze spánku a druhý den po probuzení celý proces vyhodnotí. V mobilní aplikaci vám následně ukáží průběh vašeho odpočinku a na základě získaných údajů navrhnou možné tipy k jeho zkvalitnění.

Spánkem k vítězství

O tom, jak je pořádný odpočinek důležitý, vědí snad nejvíce vrcholoví sportovci. Jedním z nich je MMA zápasník Attila Végh, který jen před pár týdny v ostře sledovaném zápase století porazil svého protivníka Karlose Vémolu a stal se šampionem Oktagonu. Attila se už před zápasem netajil tím, že se na něj svědomitě připravoval dlouhé měsíce. Právě během nich se ukázalo, že příprava není jen o tréninku v kleci.

Je pro mě nesmírně důležité dobít baterky, bez odpočinku a kvalitního spánku by to nešlo,“ přibližuje mistr bojového sportu. I jemu pomáhají odpočinek sledovat a zlepšovat smart hodinky na zápěstí. „Nesundávám je ani v noci. Zvykl jsem si na ně a zejména na to, že všechno o svém tréninku, relaxaci a zdraví mám neustále pod kontrolou. Je to velmi návykové,“ uzavírá Attila.

Text: Huawei | Foto: Huawei