Mistrovství ČR na krátké trati pro Kosovou a Křivdu

Ve Vojtíškově proběhl vrchol domácí jarní sezóny orientačního běhu – Mistrovství ČR na krátké trati, poslední šance ukázat svou formu před domácím Mistrovstvím světa. Tituly ze závodu vybojovali Denisa Kosová a Tomáš Křivda.

Šumperští pořadatelé vybrali orientačně velmi zajímavý terén severně od Vojtíškova v masívu Sviní hory. Běželo se v horském lese, kde bylo množství uměle vytvořených kamenných kup, k tomu bažinky, balvanová pole a horské hustníky. Orientačně zajímavé tratě postavil náš nejlepší závodník Vojtěch Král.

Zaváhání Horčičkové využila Kosová

Ženy čekalo 21 kontrol na trati dlouhé 4,7 km. Až do osmé kontroly vedla Vendula Horčičková, která výborně zvládla úvod trati, chyba na 9. kontrolu ji odsunula na průběžné druhé místo, ovšem dvouminutová ztráta na 12. kontrolu už znamenala ztrátu šancí na medaile. Druhou část trati ale bravurně zvládla Denisa Kosová, která si vybudovala na soupeřky náskok 44 vteřin a mohla slavit vítězství: „Trať se mi moc líbila, byla podle mého názoru pěkná a hravá. Těžké kontroly na začátku, pak hustníková pasáž, ve které musel být člověk opatrný a ke konci prostě fičák na buzolu, kde bylo třeba běžet na maximum.“ Pro druhé místo si doběhla polská reprezentantka Hanna Wiśniewska a třetí místo po vyrovnaném výkonu obsadila Adéla Indráková. Čtvrtá skončila Tereza Janošíková, pátou příčku obsadila Lenka Mechlová (SHK, +2:23) a šestou Adéla Bogarová.

Druhý letošní titul pro Křivdu

V mužích, kteří měli trať dlouhou 5,7 km s 270 metry převýšení, při neúčasti Vojtěcha Krále dominoval Tomáš Křivda. Již od první kontroly se pohyboval na čele a zdatně mu sekundovali jen Pavel Kubát a Jonáš Hubáček. Nakonec ale Tomáš Křivda ukázal rychlé nohy v závěru trati a zvítězil, po vítězství na MČR ve sprintu tak přidal druhý letošní titul do sbírky. Stříbrný Pavel Kubát ztratil 49 vteřin, bronzový Jonáš Hubáček minutu a 26 vteřin. Jen pár vteřin za medailí pak zůstali 4. Tomáš Kubelka a 5. Daniel Vandas. Šesté místo si odváží Vojtěch Sýkora. Vítěz závodu sice nějaké mapové chyby na trati udělal, ale s výsledkem je spokojený a vzhlíží k nadcházejícímu mistrovství světa: „Jsem maximálně spokojený. Trať byla sice mnohem rychlejší a technicky ne tolik náročná, jak jsem očekával, ale Vojta Král odvedl dobrou práci. Příprava na MS se blíží ke svému konci, v následujícím týdnu bude poslední šance pořádně zabrat v tréninku, a pak už přijde odpočinek a hodně hodin investovaných do teoretické přípravy.