Světový pohár v orientačním běhu pokračuje v České Lípě

Světový pohár v orientačním běhu pokračuje 2.–6. srpna druhým kolem v České Lípě a v okolních lesích Kokořínska. Celkem 313 závodníků z 30 zemí, 151 žen a 162 mužů, bude ve čtyřech závodech bojovat o medaile i body do Světového poháru. 

Jen necelé tři týdny po Mistrovství světa ve švýcarských Alpách se elita orientačního běhu přesouvá do Čech, kde si závodníci rozhodně neodpočinou od náročné podložky ztěžující běh ani od strmých stoupání. Zatímco mistrovství světa bylo v tomto roce zaměřené čistě na lesní disciplíny, Česká Lípa nabídne zpestření v podobě hned dvou sprintových závodů. Ve středu 2. srpna se závodníci utkají v individuálním sprintu, o den později budou 4členné týmy bojovat ve sprintových štafetách. Po dni odpočinku navážou lesní závody – v sobotu krátká a v neděli klasická trať. 

V české sestavě najdeme celkem 12 žen a 11 mužů, mezi nimi nebudou chybět ani Tomáš Křivda a Tereza Janošíková, medailisté z loňských Světových her z amerického Birminghamu. Oba se také letos na mistrovství světa postarali o nejlepší individuální výsledky a jsou tak příslibem, že bychom se v České Lípě mohli dočkat dalších bojů o medailové pozice. Co tedy MS napovědělo? 

Tomáš Křivda, který se orientačnímu běhu věnuje profesionálně, potřeboval výsledek, kterým by si potvrdil svou příslušnost k užší světové špičce. Na MS odjížděl s tím, že umístění do 10. místa by bylo skvělé, nakonec si doběhl pro 4. místo, jen 14 vteřin za bronzovou medailí. 

“S trenérem vidíme, že jdeme dobrou cestou a každý rok je vidět zlepšení. Pokud jsem na královské disciplíně, klasické trati, schopný zaběhnout velkou bednu, tak už je to kousíček a brzy se určitě dočkáme medaile. Osud chtěl, abych si ještě počkal a soupeřům to vrátím někdy příště,” komentoval svůj výkon Tomáš. 

Tereza Janošíková, ačkoliv se na krátké trati na MS nevyvarovala dvouminutové chyby, dosáhla na 8. místo. “Mířila jsem výš a výkonově jsem věděla, že mám na víc. Bohužel jsem to nedokázala prodat tak, jako na testovacích závodech”. 

V současné době je většina závodníků, včetně největších světových hvězd, již v Čechách a připravují se v tréninkových prostorech. Někteří se zúčastnili i několika etap tradičních prázdninových závodů Bohemia Orienteering, které se konaly v těsné blízkosti Kokořínska. Kdo jsou tedy favorité? V ženách se očekává zejména souboj mezi Švédkou Tove Alexandersson a mladou Švýcarkou Simonou Aebersoldovou, která na domácím MS zvládla velmi náročnou klasickou trať a svou zkušenější soupeřku po 81 minutách běhu porazila o pouhých 31 vteřin. Mezi muži pak víme, že v pískovcích umí výborně zaběhnout Nor Kasper Fosser, který vyhrál v těchto terénech už při MS v Česku v roce 2021. Jeho největším

soupeřem bude Švýcar Matthias Kyburz, který na MS získal 2 zlata a 1 stříbro a jako úřadující mistr světa bude největším favoritem sobotní krátké trati. 

Kromě elitního závodu pro nejlepší závodníky z celého světa pořadatelé připravují velké doprovodné závody Kwak Czech O-Tour pro více než tisícovku přihlášených. Vedle toho bude v každé aréně, kam je pro všechny vstup zdarma, připraven unikátní orienťácký labyrint nebo testování bot. Ve všech arénách budou též velkoplošná obrazovka, regionální catering a další poutavý program. Ústřední heslo organizátorů je Všichni společně. 

„Nehrajeme si jen na elitní úroveň, doprovodných závodů se může zúčastnit úplně každý, i naprostý nováček, a okusit, jak je orienťák zábavný,” doplnila ředitelka doprovodných závodů Dominika Plochová. 

Jedním z hlavních partnerů Světového poháru i Kwak Czech O-Tour je Česká mincovna, která v obou případech připravuje ceny pro vítěze. Kromě orientačního běhu však podporují sportovce i při mnoha dalších akcích. 

“Již pátým rokem připravujeme Jizerskou 50. V letošním roce jsme partnerem i seriálu závodů Běhej lesy v ČR i na Slovensku, kde všichni závodníci dostanou unikátní medaili se závodní tématikou v magnetickém blistru. Tradičně spolupracujeme s Českým olympijským výborem výrobou medailí při akci plnění Odznaku zdatnosti nejen pro účastníky ale i pro vítěze”, dodal obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix. 

Program 2. kola Světového poháru v orientačním běhu 2023 

středa 2. srpna 2023 sprint Česká Lípa 

čtvrtek 3. srpna 2023 sprintové štafety Česká Lípa 

sobota 5. srpna 2023 krátká trať Korce u Dubé 

neděle 6. srpna 2023 klasická trať Korce u Dubé