Triatlonová senzace! Kuříková vyhrála Světový pohár v Pontevedře

Triatlonistka Petra Kuříková si připsala senzační úspěch – ovládla Světový pohár ve španělské Pontevedře, kde se závodilo na tratích olympijského triatlonu. „Pořád tomu nemůžu uvěřit. Mám ohromnou radost a znamená to pro mě spoustu do bodů do žebříčku v olympijské kvalifikaci. Když hrála na stupních vítězů česká hymna, neudržela jsem to a začala brečet,“ řekla s úsměvem česká reprezentantka. Ve Španělsku závodil také Jan Volár, který si připsal 35. místo.

Pro Kuříkovou bylo dosud nejlepším umístěním ve Světovém poháru čtvrté místo z Karlových Varů (2019). V letošní sezoně, před jejímž začátkem přešla ke slavnému australskému trenérovi Brettu Suttonovi, ovšem ukazuje rychle rostoucí výkonnost. V závodě mistrovství světa v Leedsu se poprvé v životě dostala do nejlepší dvacítky a na prémiovém Evropském poháru v nizozemském Holtenu jí těsně unikla medaile. A nyní si připsala své první vítězství v závodě Světového poháru v kariéře!

Po 1500 metrů dlouhé plavecké části, která se uskutečnila ve dvou okruzích v řece Lérez, byla na 19. místě. „Překvapilo mě, jak byla řeka teplá. Počítala jsem s tím, že poplaveme v neoprenech, ale nakonec byly zakázané. Zároveň jsem měla respekt z proudu v řece, ale protože se plavalo v době přílivu, tak ho voda z oceánu skoro zastavila. Podařilo se mi udržet v první skupině, ze které uplavalo jen pár holek,“ řekla česká reprezentantka.

Na kole se do vedení dostala pětičlenná skupina. Kuříková jezdila zpočátku ve třetím balíku, který se ale v průběhu 40km cyklistické části spojil s dalšími skupinami. Česká závodnice tak vbíhala do druhého depa jako členka velkého balíku na 6. až 38. místě.

„Jelo nás opravdu hodně, takže jsme se snažily být opatrné, abychom někde nepopadaly. Také díky tomu se náskok té vedoucí skupiny držel okolo jedné minuty. Bohužel jsem pak z naší skupiny vybíhala jako poslední, ale věděla jsem, že to bude běžecký závod a těch deset kilometrů je poměrně dlouhých,“ popsala své dojmy česká závodnice.

Závodním polem se začala rychle posouvat dopředu. V polovině trati už před sebou měla na dohled soupeřky z vedoucí skupiny. „Držela jsem si své tempo a každou chvíli někoho předběhla. Na první místo před Němku Lisu Tertschovou jsme se posunula asi kilometr a půl před cílem,“ uvedla Kuříková, která zvítězila v čase 1:57:43 s náskokem 12 vteřin na své soupeřky.

Pro českou reprezentantku je vítězství na olympijské trati velký příslibem směrem k blížícím se vrcholům sezony na stejně dlouhých distancích – v pátek 12. srpna ji čeká mistrovství Evropy v Mnichově a 11. září závod Světového poháru v Karlových Varech, který se uskuteční v rámci akce CITY TRIATHLON Karlovy Vary. „Dnešní závod mi hodně pomůže psychicky a zvedne mi sebevědomí. Sice tam pořád bylo několik chybiček, které by se mi jindy mohly vymstít, ale mám velkou radost z toho, že to konečně vyšlo!“

V závodě mužů šel Jan Volár z vody na 29. pozici se ztrátou 21 vteřin na nejlepší plavce. Díky tomu absolvoval cyklistickou část v početné první skupině, která čítala 44 závodníků. Český reprezentant přitom aktivně pracoval také na jejím čele, z kola pak ale seskakoval jako jeden z posledních. Do běžecké části vstupoval Volár ze 41. příčky, když druhé depo opouštěl se ztrátou 15 vteřin na vedoucího Němce Jonase Schomburga. Český reprezentant proběhl cílem na 35. příčce, o 4 minuty a 9 vteřin později než vítězný Španěl Baxter Cabrera.

Výsledky

Světový pohár, Pontevedra (Španělsko), 24. července 2022

Ženy: 1. Petra Kuříková 1:57:43, 2. Lisa Tertschová (Něm.) 1:57:55, 3. Sandra Dodetová(Fr.) 1:58:08

Muži: 1. Sergio Baxter Cabrera (Šp.) 1:47:03, 2. Antonio Serrat Seoane (Šp.) 1:47:12, 3. Max Studer (Švýc.) 1:47:17 … 35. Jan Volár 1:51:12

Kompletní výsledky najdete zde.