XTERRA spojila na Šumavě silnici a terén. „Geniální myšlenka,“ řekla vítězka 

Byla první i poslední. XTERRA Šumava byla posledním letošním závodem Českého poháru v terénním triatlonu. Ale také úplně prvním, který se uskutečnil v atraktivním konceptu Long Distance propojujícím terénní a silniční triatlon. „Bylo to geniální! Takový závod tu strašně chyběl,“ řekla vítězka Michaela Gerychová po závodě, který se uskutečnil 3. září v Horní Plané. Mezi muži zvítězil Miroslav Richter.

Už při pohledu do depa bylo jasné, že tenhle závod bude jiný než ostatní podniky Českého poháru v terénním triatlonu. Na břehu Lipna visela na stojanech převážně gravelová kola. XTERRA Šumava byla vůbec prvním pohárovým závodem v Česku, který start na nich umožnil. A nebyla to jediná odlišnost – také tratě byly delší a mnohem méně technicky náročné, než je u závodů v terénním triatlonu obvyklé. „Závod v Horní Plané byl prvním v Česku a teprve třetím na světě, který se uskutečnil v rámci nového konceptu XTERRA Long Distance,“ vysvětluje ředitel závodu Michal Piloušek.

Nový formát závodu by se měl stát pojítkem mezi terénním a silničním triatlonem. Potvrzují to také jména obou vítězů, kteří patří mezi vyznavače středního či dlouhého triatlonu – Richter letos obsadil na závodu Czechman třetí místo, Michaela Gerychová má na kontě třeba stříbro z mistrovství republiky v dlouhém triatlonu.

Plavecká část odstartovala z Horní Plané a závodníci absolvovali v Lipenské přehradě dva kilometry. Na kolo pak nasedli na protějším břehu, kam si předtím odvezli kola přívozem. Cyklistika měřila 60 km, skládala ze dvou technicky nenáročných okruhů kombinujících asfalt, štěrkové pasáže i široké lesní stezky. „Byly tam dva velké kopce, které mi daly jako silničnímu triatlonistovi hodně zabrat, ale technicky to opravdu náročné nebylo,“ potvrdil Richter, který si stejně jako ostatní účastníci užil trať vedoucí v nádherné šumavské přírodě, kolem Lipenské přehrady či Schwarzenberského kanálu. Závěrečný 21km běh pak vedl po lesních cestách i na asfaltové cyklostezce. „Skvěle to propojilo terén a silnici,“ dodal Richter.

V závodě žen vyplavala Gerychová na třetí pozici, ale během cyklistické části se dostala do vedení. „Do běhu jsem si věřila a vedení udržela,“ dodala. Cílovou branou proběhla v čase 4:50:36. Druhé místo obsadila Němka Eva Denglerová, která ztratila 14 minut. Bronz patří Rakušance Christině Herbstové, která ztratila ještě o dvě minuty víc.

„Ten závod mě strašně nadchnul, protože hrozně ráda sportuju v přírodě, ale v těžkém terénu mě baví běhat. Na kole ho nezvládám, proto jsem doteď jezdila jen silniční triatlony. Tratě XTERRA navíc bývají krátké, takže jejich prodloužení je také skvělé. Myslím, že to v dalších letech ocení spousta lidí, kteří si nejsou jistí na technicky náročných tratích,“ dodala vítězka.

Závod mužů měl být soubojem Miroslava Richtera s Janem Šnebergerem. A zpočátku také byl. Jenže Šnebergera zastavily hned dva defekty, které ho vyřadily ze hry o medaile. K Richterovi se ale dotáhli skvělí cyklisté z Německa – Jonas Rabenstein a Sebastian Kuefner. „Ten první kolem mě prolétl. Toho druhého jsem se ale udržel a přijeli jsme spolu do druhého depa. V běhu jsme se pak všichni tři seběhli. Pak jsem zůstal jen s Rabensteinem, kterému jsem pět kilometrů před cílem nastoupil. A závěr už jsem si užil,“ popsal Richter, který zvítězil v čase 4:09:48. Druhý Rabenstein ztratil 78 vteřin, třetí Kuefner pak ještě o 22 sekund víc.

„Jsem rád, že se mi podařilo zvítězit, protože v Horní Plané jsem skoro jako doma a na gravelovém kole tu pravidelně jezdím. Ten koncept mi přijde super tím, že kombinuje silnici a terén. Tratě nejsou technicky náročné, ale přitom jsou v přírodě. Běh není rovina, ale ani to nejsou tak velké kopce jako třeba v Prachaticích,“ řekl Richter.

Také z Horní Plané se mohli závodníci kvalifikovat na mistrovství světa komerční série XTERRA, které se uskuteční v italském Molvenu o víkendu 1. a 2. října.

Výsledky

XTERRA Šumava, 3. září 2022

Muži: 1. Miroslav Richter 4:09:48, 2. Jonas Rabenstein (Něm.) 4:11:06, 3. Sebastian Kuefner (Něm.) 4:11:28

Ženy: 1. Michaela Gerychová 4:50:36, 2. Eva Denglerová (Něm.) 5:04:15, 3. Christina Herbstová (Rak.) 5:06:22

Kompletní výsledky najdete zde.