Běžce na lyžích povede i nadále z pozice předsedy Aleš Vaněk, nové složení má rada úseku

Předsedou Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR zůstává Aleš Vaněk, který vedl běžce na lyžích také v uplynulé sezoně. Důvěru získal na volební valné hromadě, která se uskutečnila v sobotu 23. dubna v TOP Hotelu Praha. Společně s ním zvolilo 75 delegátů také nové členy rady, kterými v dalších čtyřech letech budou Petr Kubíček, Aleš Razým (místopředsedové), Josef Gabriel, Lukáš Bauer, Tomáš Valoušek a Lukáš Sacher (členové).

Běžci na lyžích si volili nové představitele, kteří povedou Úsek běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR až do olympijské sezony v roce 2026. Do volby nového předsedy se přihlásili tři uchazeči – Vladimír Kopal, Čestmír Skrbek a dosavadní předseda Aleš Vaněk, který vedl úsek v uplynulém roce po rezignaci Pavla Bence.

Vladimír Kopal se těsně před začátkem volby své kandidatury vzdal. V tajné volbě pak delegáti valné hromady zvolili předsedou Aleše Vaňka, který získal 49 hlasů. „Rád bych poděkoval delegátům za důvěru. Velmi si toho vážím,“ uvedl bezprostředně po oznámení výsledků. „Jsem lyžař tělem i duší, proto mým cílem je, aby se běžecké lyžování opět zařadilo mezi nejúspěšnější české sporty. Budu usilovat o to, abychom využili moderních IT nástrojů ke zefektivnění naší práce. Budu se snažit o maximální otevřenost, protože členské základně nechci nic skrývat. A budu razit přístup ,padni komu padni‘, protože každý musí nést svůj díl odpovědnosti,“ nastínil své cíle.

Své vize a motivace pro kandidaturu definoval v materiálu pro delegáty VH takto: finančně stabilizovat ÚBD, pokračovat v aktivním oslovování partnerů, zvýšení členské základny, nastavit systém vzdělávání trenérů, štafeta na vrcholné akci do 8. místa a jednotlivec do 10. místa, zařazení běžeckého sportu mezi nejúspěšnější sporty v ČR.

Aleš Vaněk pochází z Jilemnice a prošel všemi úrovněmi běžeckého lyžování. Ve své sportovní kariéře se propracoval až do reprezentace, v roce 1994 vyhrál tehdejší obdobu laufařského seriálu Visma Ski Classics a zvítězil také na Jizerské 50 (1992). V letech 2004 až 2006 vedl z pozice prezidenta Svaz lyžařů ČR a byl tak u výsledkově nejúspěšnějšího období zimních sportů v Česku. Ve své profesní kariéře působil v nejvyšším managementu několika společností.

Volba místopředsedů a členů Rady

Na post místopředsedy ÚBD rady kandidovalo celkem osm uchazečů – Lukáš Bauer, Václav Haman, Stanislav Henych, Martin Koukal, Petr Kubíček, Norbert Pelc, Aleš Razým a Lukáš Sacher. V prvním kole byl zvolen Petr Kubíček, který získal nadpoloviční počet hlasů (48). Ve třetím kole delegáti vybrali Aleše Razýma (44 hlasů).

O další čtyři pozice člena Rady ÚBD se ucházeli tito kandidáti: Jiří Baroš, Josef Boura, Petra Frühaufová, Josef Gabriel, Jakub Gräf, Jan Hamr, Zdeněk Laciga, Jana Michlová a Tomáš Valoušek. K nim se pak připojili neúspěšní kandidáti z volby místopředsedy. Zvoleni byli Josef Gabriel, Lukáš Bauer, Tomáš Valoušek a Lukáš Sacher.

Ocenění získali trenéři i nejúspěšnější klub

Před zahájením oficiální části valné hromady přebrali zástupci TJ Dukla Liberec trofej pro vítěze Superpoháru, který oceňuje nejúspěšnější klub uplynulé sezony napříč věkovými kategoriemi.

Na pódium si přišli pro ocenění také vítězové nově vzniklé ankety Můj trenér, jejímž cílem je ocenit přístup běžeckých koučů ke svým svěřencům, jejich rodičům nebo třeba ke svému klubu. V prvním ročníku této ankety zvítězila Beáta Kluzová z TJ Dolní Lomná, druhé místo obsadil Vladimír Šlofar (Olfin car ski team Trutnov) a třetí Vladislav Razým ml. (Sport club Plzeň).