Dvě české medaile v úvodním závodě na Juniorském mistrovství světa v orientačním běhu

Tereza Janošíková a Daniel Vandas vybojovali bronzové medaile v závodě na klasické trati na Juniorském mistrovství světa v maďarském Keckemétu! Skvělý úspěch dvou českých reprezentantů přišel hned v úvodním závodě celého šampionátu, v pondělí 9. července.

Autor: Jan Picek | Foto: Barbora Vyhnálková

Úvodním závodem na MS juniorů v Maďarsku byla klasická trať. Skvěle si vedli naši závodníci, kteří vybojovali dvě bronzové medaile zásluhou Terezy Janošíkové a Daniela Vandase. Závod se běžel z arény Pirtó (Kiskunhalas). Závodníky čekala mapa plná žluté a různých odstínů zelené – spousta otevřených a polootevřených ploch, běželo se v skoro v rovině, ale s řadou terénních detailů. Délky tratí byly rekordní, junioři měli 15 km, juniorky 10,2 km. Závod pro 164 juniorů byl velmi dlouhý, startovalo se skoro 6 hodin.

Rozhodně to ale nebyla snadná cesta k medailím. „Jsem neskutečně spokojená, protože před závodem to bylo trošku rušné, dvakrát jsem zvracela, moc jsem nespala, předstartovní příprava nebyla úplně ideální,“vysvětlila své předzávodní rozpoložení pozdější medailistka Tereza Janošíková. Na trati se snažila vyhnout větších chyb. „Myslím, že to byl jeden z mých lepší závodů, vyvarovala jsem se chyb, ale bohužel fyzicky to moc netáhlo. Nebyla jsem ve své kůži a bylo to docela trápení,“svěřila se juniorská reprezentantka. Na trati ale nechala úplně všechno. „Snažila jsem se ale bojovat, co to šlo, až do cíle. Naštěstí to vyšlo, tak jsem megaspokojená,“smála se již dvojnásobná medailistka z juniorských šampionátů. V loňském roce totiž získala stříbrnou medaili v závodě ve sprintu.

Na fyzičku si trochu stěžoval i druhý český medailista. V závodě juniorů vybojoval bronzový kov Daniel Vandas. „Nečekal jsem, že to bude tak dlouhé. Na prvních 8 kilometrech jsem se cítil fakt strašně, rozběhl jsem se pořádně až poté,“řekl po doběhu královehradecký běžec. Důležitá byla i předstartovní příprava. “Věděli jsme, kde asi bude dlouhý postup, odhadli jsme občerstvovačky. Věděl jsem, že se musím na každé občerstvovačce napít a na třetí dát i gel,”vysvětlil Vandas.  A jaká byla mapová taktika v závodě? „Na začátku to chtělo jít na jistotu, první dvě kontroly si pohlídat. Říct si: ovládám to. Já to většinou tak mám, když se mi povedou první tři kontroly, tak pak je z toho dobrý závod. To se mně dneska povedlo.“V konečném zúčtování přeci jenom český reprezentant udělal několik menších chyb. „Udělal jsem 3 až 4 chyby mezi 20-30 sekund,“dodal šťastný medailista.

Závod juniorek vyhrála suverénně Švýcarka Simona Aebersold (trať oběhla v průměru 5:20 min/km), když druhou Maďarku Zsofiu Sarkozy porazila o 5:03, Terka Janošíková ztratila další 53 sekund. Výborně si vedla i Tereza Čechová, která dokončila závod na 8. místě (+9:53). Barbora Chaloupská doběhla na 45. místě, 59. byla Markéta Firešová, o šest příček dále Barbora Vyhnálková. Poslední české zástupkyni, Nikole Thýnové, se závod tolik nepodařil a skončila na 133. místě.

I v juniorech byl vítěz naprosto suverénní. Nor Kasper Fosser vyhrál o 4:21 před Francouzem Mathieu Perrinem, třetí Dan Vandas ztratil 5:37. Do nejlepší dvacítky se vešli ještě další dva čeští závodníci. Tomáš Křivda doběhl jako čtrnáctý (+8:19), 18. skončil Vojtěch Sýkora (+9:28). Další tři čeští závodníci do nejlepší padesátky nepromluvili: 58. Jan Bendák, 81. Vít Koštejn, 109. Vít Horčička.