Orienťák o prázdninách

Orienťák o prázdninách

Zatímco většina Čechů si dovolenou představí s odpočinkem u moře, čerstvým vzduchem na horách či koupáním na Mácháči, u orienťáků je zvykem trávit prázdniny aktivně – a to na vícedenních závodech.

Proč orientační běžci nezávodí i během letních měsíců v takovém formátu, jako po zbytek roku? Důvod je jednoduchý, prázdninový čas totiž patří vrcholným akcím pro reprezentační výběry – ať už jde o mistrovství světa elitních i juniorských kategorií či o mistrovství Evropy dorostu, navíc se běhá i akademické MS. Proto vzešla alternativa v pořádání vícedenních závodů, které se zpravidla nepočítají do hlavních celoročních žebříčků (jen do aktuálního rankingu dospělých), ale mohou zastat roli rodinné dovolené a spojení prázdninové zábavy s orientačním během v přírodě.

V Česku poprvé u Jičína

V České republice se historie vícedenních závodů píše od roku 1976, kdy se na Jičínsku začaly konat závody s názvem „5 DNŮ OB“, které v 80. letech dokázaly přilákat do skalnatých terénů i přes 4 000 účastníků. V severních Čechách ovšem již roku 1978 vznikly další tradiční závody, a sice BOHEMIA orienteering. Zpočátku šlo o 3denní závody na v okolí Nového Boru, od roku 1989 pak 5denní závody, které se každé dva roky konají až do dnes a jsou tradiční vlajkovou lodí vícedenních závodů v Česku za účasti závodníků z celého světa.

V současnosti zažívají prázdninové závody velký boom, bývají často jen víkendové, ale i díky tomu je schopno je pořadatelsky uspořádat více oddílů, a tak se v červenci a srpnu jen málokdy najde víkend, kdy by se v Česku nic nepořádalo. Jičínské závody jsou stále v kurzu pod názvem „Rumcajsovy míle“ a na exkluzivní terény Českého ráje lákají „Pěkné prázdniny s OB“. Dalšími ověřenými závody jsou H. S. H. Vysočina cup (tzv. Botas), Cena Východních Čech či Grand prix Silesia. Vícedenní prázdninové závody ovšem nejsou jen českou specialitou a i v zahraničí se těší velké oblibě. Jednou zmínkou za všechny jsou závody O-Ringen, které se konají v různých částech Švédska a každoročně se jich zúčastní až 25 tisíc účastníků, což je mezi ostatními orienťáckými závody naprostý unikát.

Prázdniny zábavné i netradiční

Prázdninové závody přináší závodníkům často velmi bohatý program, kterým mohou vyplnit volný čas mezi jednotlivými etapami. Velmi oblíbené jsou například různé orientační bludiště, štafety s povinným občerstvením nebo orientshow. Unikátním doprovodným závodem bývá tzv. Píchač Pěkných prázdnin, při kterém proti sobě ve vyřazovacím závodě běhají dvojice závodníků a razí kontroly tradičními kleštičkami. Někdy bývají pořádány různé mikrosprinty v malých prostorách s velkým množstvím kontrol, skalní sprinty a párkrát si závodníci zaběhali i s čelovkami v podzemních chodbách. Kulturní program bývá zaplněn koncerty nejen sportovních kapel nebo večery s deskovými hrami. Zajímavým zpestřením bývá fotoorienťák, při kterém se musí fotografie spojit s místem na mapě a slouží tak k poznání zajímavých míst a pamětihodností dané lokality.

Cesta k podzimním vrcholům

Prázdninové závody ovšem nejsou jen zábavou, ale také dobrým tréninkem k blížící se podzimní části sezóny, ve které je hned zkraje září na programu jak Český pohár, tak Mistrovství republiky na klasické trati. Více závodů v několika dnech je tedy dobrým vytrvalostním základem pro dlouhé klasiky. Na vícedenních závodech mohou závodníci běhat i kontaktním způsobem. Závody se sice většinou hodnotí součtem časů ze všech etap, někdy je ale poslední etapa zpestřena právě handicapovým startem, při kterém závodníci startují s reálnou ztrátou po předchozích etapách a první v cíli je tedy i celkovým vítězem.

Seznam letošních prázdninových závodů v ČR:

28. – 30. 6. – Cena střední Moravy (Kladky)

 5. – 7. 7. – Třemošná 2019 (Třemošná)

 12. – 14. 7. – H.S.H. Vysočina cup (Svratouch)

 19. – 21. 7. – Grand prix Silesia (Jakartovice)

 24. – 28. 7. – Bohemia Orienteering 2019 (Nový Bor)

 7. – 11. 8. – Orienteering Adventure (Špindlerův Mlýn)

 16. – 18. 8. – Rumcajsový míle (Zámostí-Blata)

 23. – 25. 8. – Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji (Vyskeř)

 30. 8. – 1. 9. – Cena východních Čech (Krasnice)

 30. 8. – 1. 9. – Interkompas 45 (Číměř)

 30. 8. – 1. 9. – West cup (Nejdek – Oldřichov)

 

Text: Jan Picek