Českým triatlonistům se Světový pohár v Číně nevydařil

Tentokrát to nevyšlo. Po výborných výsledcích v Austrálii se čeští triatlonisté přesunuli do čínského Čcheng-tu, kde se jim ale v dalším závodě Světového poháru nedařilo. Tereza Zimovjanová obsadila 33. místo, David Martin byl 39. Zvítězili Brit Max Stapley a Švýcarka Julie Derronová.

Na dvacetimilionové čínské město má Zimovjanová výborné vzpomínky – loni v říjnu tu byla ve Světovém poháru pátá. A v dobrý výsledek doufala také tentokrát, závodilo se totiž na olympijské distanci, ze které je více bodů do olympijské kvalifikace (závody ve sprintu jsou oproti těm olympijským bodově poníženy o 25 %).

Naděje české závodnice, která se pohybuje na hraně olympijské účasti, se ovšem rozplynuly už ve vodě. Po 1500 m plavání v umělém jezeře vbíhala Zimovjanová do depa až na 44. pozici s téměř dvouminutovou ztrátou na nejlepší. Následkem toho se pak dostala do malé skupinky na 36. až 38. místě, jejíž ztráta narostla v průběhu 40km větrné cyklistiky až na propastných osm minut. Šance na výrazný posun v běžecké části pak už byly prakticky nulové, přesto se jí několik soupeřek podařilo předstihnout. Po modrém koberci doběhla do cíle na 33. pozici.

S ohledem na finišující olympijskou kvalifikaci má nyní Zimovjanová nabitý závodní program. Už 11. května se představí na závodě série MS v Jokohamě a následovat bude ještě Světový pohár v Samarkandu, kde se představí také Petra Kuříková. Druhou českou reprezentantku čeká ještě závod série MS v Cagliari, kde se kvalifikace 25. května uzavře.

David Martin šel z vody na 33. příčce (+55 s), která mu zajistila pozici v hlavní cyklistické skupině na 7. až 32. pozici. Na 10km běhu jí ale nedokázal udržet a pomalu se propadal. Cílovou branou proběhl na 39. místě se ztrátou pěti a půl minuty na vítězného britského reprezentanta.

„Dneska nic moc, chtěl jsem lepší výsledek. Ale během cesty do Číny jsem se necítil úplně stoprocentně a zřejmě se to v závodě projevilo. Při plavání jsem neměl sílu a cítil jsem se slabý. Na kole jsme dobře spolupracovali, ale jen do poloviny závodu, pak už nikdo nechtěl pracovat. A v běhu mi zase scházely síly. Mrzí mě to, protože poslední dva závody byly docela dobré, ale třetí závod ve třech týdnech už byl asi příliš,“ zhodnotil závod Martin.

Výsledky

Světový pohár, Čcheng-tu (Čína), 29. dubna 2024

Muži: 1. Max Stapley (V.Brit) 1:43:25, 2. 2. Jonas Schomburg (Něm.) 1:43:32, 3. Tayler Reid (N.Zél.) 1:43:39 … 39. David Martin 1:48:58

Ženy: 1. Julie Derronová (Švýc.) 1:55:18, 2. Tilda Månssonová (Švéd.) 1:56:09, 3. Roksana Slupeková (Pol.) 1:56:14… 33. Tereza Zimovjanová 2:07:45

Kompletní výsledky najdete zde