FORD CHALLENGEPRAGUE startuje už příští víkend. Závodníky čeká úplně nová cyklistická trasa

Už příští víkend odstartuje ze Střeleckého ostrova triatlonový závod FORD CHALLENGEPRAGUE. Unikátní trať vedoucí samým centrem středoevropské metropole láká na start závodníky ze všech koutů světa. Organizátoři představili novou trasu cyklistické části. Stejně jako loni se v Praze představí elitní triatlonisté, domácí špička, parasportovci i nadšení amatéři. Nejnovější potvrzenou hvězdou je olympijská medailistka Lisa Nordénová.

Fanoušci triatlonu zažijí v Praze atraktivní závod, kde se střetne více než 1150 závodníků z 20 zemí světa. Na startovní listině nechybí mistr světa v dlouhém triatlonu a stříbrný z loňského ročníku FORD CHALLENGEPRAGUE Pablo Dapena, vítěz z roku 2017 Pieter Heemeryck či vycházející hvězda světového triatlonu Frederic Funk. V hlavním závodě se představí také paralympijský vítěz z Ria 2016 Andrew Lewis. „Chtěl jsem se zúčastnit tohoto závodu, protože jsem už některé další ze série Challenge Family absolvoval a byl jsem ohromen jejich organizací. Rád si zazávodím centrem krásného města,“ říká britský para triatlonista. České barvy v rámci elitního závodu budou hájit Lukáš Kočař, Tomáš Řenč, Petr Soukup, Petr Vabroušek, bývalý reprezentant v tandemové cyklistice Marek Moflár či handbiker Jan Tománek.

V ženské kategorii se o co nejlepší výsledek popere česká hvězda žijící v Austrálii Radka Vodičková-Kahlefeldt, loňská vítězka FORD CHALLENGEPRAGUE Belgičanka Katrien Verstuyftová nebo stříbrná medailistka z olympiády v Londýně a mistryně světa Lisa Nordénová ze Švédska. „Už dlouho jsem se žádného závodu ze série Challenge nezúčastnila, proto mě potěšilo, že se mi zrovna Praha hodí do kalendáře. Trať vypadá krásně, městské závody mají často dobrou atmosféru a podporu fanoušků, což si vždy velmi užívám,“ těší se Nordénová, která se k závodění vrací po zranění. „Mým cílem je zjistit, jak na tom teď jsem. Chci opravdu dobře zajet cyklistickou část a zabojovat v běhu. Po zranění jsem neměla dostatek času soustředit se právě na běh, ale i přesto doufám, že budu dostatečně silná na to, abych skončila na pódiu.“

Techničtější trasa pro cyklistickou část

Důležitou novinkou blížícího se závodu je změna, kterou popsal Tomáš Vrzák, ředitel FORD CHALLENGEPRAGUE: „Zatímco plavecká trasa se pro tento rok nemění, běžecká a především cyklistická část prošla změnami. U běhu jde pouze o prodloužení úseku na Strakonické ulici, čímž se sníží počet kol běhu ze čtyř na tři. Cyklistická část prošla kompletním přepracováním a je výsledkem kompromisů, které se podařilo s dotčenými subjekty a institucemi nalézt.“ A tak vznikla trasa, která je neméně zajímavá a přitom o něco techničtější nežli byla ta v předchozích letech. „Trasa směřuje po Strakonické ulici do Velké Chuchle, Radotína a následují dva okruhy mezi obcemi Ořech, Zbuzany, Nučice, Mezouň, Vysoký Újezd, Kuchař a Chýnice. Největší stoupání čeká závodníky v nájezdu na tento okruh z Radotína,“ představil nový cyklistický okruh a jeho specifika Vrzák.

Triatlonový svátek se odehraje v srdci Prahy 26. a 27. července 2019. Centrum závodu je umístěno na Střeleckém ostrově a mostě Legií s cílem ve Vítězné ulici. Připraveny jsou závody ve čtyřech kategoriích – triatlonový víkend otevře v pátek na Střeleckém ostrově běžecký závod dětí HERVIS CHALLENGEJUNIOR, v sobotu je na programu hlavní závod FORD CHALLENGEPRAGUE MIDDLE, v jehož rámci čeká na triatlonisty porce 1,9 km plavání, 90 km na kole a závěrečný běh na 21,1 km. Po úspěchu z předchozích let bude opět připraven závod s názvem SCOTT CHALLENGETRY-ATHLON, který láká zájemce na kratší distance, než je klasický dlouhý triatlon, a je proto určen zejména nadšeným amatérům, kteří mají rádi výzvy
a zároveň si netroufají na trať v plné délce. Chybět nebudou ani oblíbené CHALLENGEPRAGUE ŠTAFETY.

Zájemci o start v některém ze závodů červencového triatlonového víkendu se stále mohou registrovat na webových stránkách www.challenge-prague.com.

Trasy jednotlivých částí závodu jsou zveřejněny zde.

Text: Challenge Prague | Foto: Challenge Family