Královna Petra. Nejlepší triatlonistkou sezony je Kuříková

Petra Kuříková nadále vládne českému triatlonu. Úspěšná reprezentantka podruhé v řadě zvítězila v anketě Král triatlonu. V rámci galavečera, který uspořádala Česká triatlonová asociace v hotelu Aquapalace Prague, byli oceněni také vítězové Českého poháru a další úspěšní triatlonisté uplynulé sezony. Ocenění pro Trenéra roku převzal Luboš Bílek, Mládežnickým trenérem se stal Jan Vaněk a Talentem roku je Kateřina Hadravová. 

Petra Kuříková zvítězila v anketě Král triatlonu podruhé v řadě. K vítězství ji nasměrovaly výborné výsledky v zimních Arena Games a především první místo v závodě Světového poháru ve španělské Pontevedře. Nejvíce hlasů od triatlonových klubů, trenérů, zástupců ČTA a novinářů obdržela i přes zranění, které si přivodila na srpnovém evropském šampionátu a které přerušilo její sezonu.

„Sezona se nevyvíjela tak, jak jsem si přála, proto je pro mě vítězství v anketě velké překvapení,“ vzkázala během večera Petra Kuříková ze Švýcarska, kde žije a odkud nyní zamíří na závod Světového poháru v Chile. Tam si připíše první start po zranění. „Těším se na první závod, kde se uvidí, jak proběhla příprava a zda jsem se dokázala vrátit do formy. Ale věřím, že jsem na tom výkonnostně dobře,“ dodala česká reprezentantka, kterou pak čeká ještě finálový závod mistrovství světa v Abu Dhabi.

Druhé místo obsadil Lukáš Kočař, kterému se dařilo v terénním i dlouhém triatlonu a který byl v anketě druhý o jediný bod! Brněnský triatlonista dokázal letos zvítězit na dvou závodech Světového poháru série XTERRA v disciplíně ShortTrack, na mistrovství světa v terénním triatlonu byl šestý a na světovém šampionátu v dlouhém triatlonu dvanáctý.

Třetí příčku obsadil Radim Grebík, který hned v úvodu sezony vybojoval skvělé 7. místo na Světovém poháru v Arzacheně, na Evropském poháru Premium v Tiszaújvárosi byl druhý a na mistrovství světa v Hamburku se probojoval do nejlepší dvacítky.

Trenérem roku se stal Luboš Bílek, mezi jehož svěřence patří mimo jiné Lukáš Kočař či Tomáš Řenč, elitní čeští reprezentanti v dlouhém triatlonu. Pro Luboše Bílka se jedná už o šesté ocenění v této kategorii.

Mládežnickým trenérem roku byl opět zvolen Jan Vaněk, jehož kmenovým klubem je TCV Jindřichův Hradec, ale podílí se také na zajištění reprezentačních akcí – v letošním roce byl například vedoucím české výpravy na Závodu olympijských nadějí v Polsku.

Ocenění Talent roku patří dorostence Kateřině Hadravové, která získala bronz na Evropském poháru juniorů v Táboře. Dařilo se jí také v Českém poháru, ve kterém dokázala vyhrát hned tři závody v absolutním pořadí.

Sami fanoušci českého triatlonu rozhodli o udělení ceny Hvězda sociálních sítí. V hlasování na Facebooku dali nejvíce hlasů klubu 2BWinner. 

Spolu s vítězi ankety byli při slavnostním večeru v Čestlicích u Prahy oceněni také nejlepší závodníci Českého poháru 2022. Celým večerem už tradičně provázel komentátor České televize Tomáš Budka. Program zpestřilo například vystoupení parkourové skupiny Freemove, o after party se postarala kapela AC/CZ.

Král triatlonu 2022

Král triatlonu: 1. Petra Kuříková, 2. Lukáš Kočař, 3. Radim Grebík

Trenér roku: Luboš Bílek

Mládežnický trenér roku: Jan Vaněk

Talent roku: Kateřina Hadravová