Prachatickou Xterru ovládli Francouzi. Karásková brala stříbro

Prachatickou Xterru ovládli Francouzi. Karásková brala stříbro

Evropská triatlonová elita se v sobotu sešla na jihu Čech. Prachatice hostili evropský šampionát v terénním triatlonu Xterra. Vítezství si připsali francouzští reprezentanti Morgane Riou a Arthur Serrieres. Česká reprezentantka Helena Karásková si doběhla pro stříbrnou medaili.

Přesně ve 12 hodin více jak 500 závodníků odstartovalo mistrovství Evropy na Křišťanovickém rybníku. Závodníky čekalo 1500 metrů plavání, 35 km na horském kole a 10 km běhu. Hned v úvodní části závodu se do čela dostali favorité závodu, mezi kterými nechyběl ani loňský vítěz Rruben Ruzafa, mistr světa Xterra Bradley Weiss či český favorit Lukáš Kočař. Byl to právě Ruzafa, který se s náročnou cyklistickou trasou popasoval nejlépe a dostal se do vedení, ale ani dvouminutový náskok mu nestačil na skvěle běžícího, teprve 25letého Francouze Arthura Serrierese.

„Úžasný závod. Je to má první velká medaile,“ neskrýval nadšení vítěz závodu Arthur Serrieres. „Od začátku se mi dařilo, při plavání jsem se udržel na předních pozicích. Na kole jsem se snažil jet takticky a pošetřit síly na běh. Věděl jsem, že to je moje silná stránka,“ popisoval průběh závodu francouzský závodník. „V závěrečné části jsem se rychle propracoval na druhé místo a stahoval náskok Ruzafy. Nechal jsem tam vše, z vítězství mám obrovskou radost.“ Dvojnásobný vítěz Xterra Czech Ruben Ruzafa se tentokrát musel spokojit s druhým místem. Na třetím místě doběhl Jihoafričan Bradley Weiss.

České naděje na medailové umístění se rozpustily hned na začátku cyklistiky. Letošní medailista z mistrovství světa, Lukáš Kočař, měl technické potíže a ze závodu odstoupil. Nejlepším českým reprezentantem se stal Karel Zadák, který dokončil na 7. místě. „Zaplaval jsem průměrně, na kole se mi podařilo propracovat se dopředu. V běhu jsem se snažil posunout ještě dál, což se mi podařilo, neměl jsem na trase žádné potíže, sedmé místo je fantastické,“ popsal vývoj svého závodu Zadák. Technické potíže se však nevyhnuli ostatním českým reprezentantům. Ondřeje Petra potkal defekt a do depa tak přiběhl s kolem na zádech. Jan Kubíček se nevyhnul pádu a závod dokončil na 16. místě.

Mezi ženami se o vítězství rozhodovalo až v závěrečné disciplíně. S velkým náskokem po plavání a cyklistice se do běžecké části závodu vydala Jacqui Allen. Největší česká naděje Helena Karásková sice po plavání ztrácela více jak 4 minuty, ale na kole se propracovala až na čtvrté místo a české fanoušky tak napínala až do posledních metrů. Síly ji nakonec nestačili pouze na francouzskou závodnici Morgane Riou. „Jsem strašně moc spokojená. Plavání se mi vůbec nepovedlo, promrzla jsem a na kole jsem se pak necítila vůbec dobře. Do kopců jsem bojovala sama s sebou. Do druhého depu jsem přijela s Morgane, ale věděla jsem, že je na tom běžecky výrazně lépe,“ popisovala průběh závodu čerstvá více mistryně Evropy Helena Karásková.

Po skvělém běžeckém výkonu se z titulu radovala Francouzka Morganee Riou. „Jsem opravdu ohromená! Po plavání jsem byla až patnáctá, hned na začátku kola jsem spadla a poranila si klíční kost, ale zvládla jsem se srovnat a na běhu jsem se cítila obzvlášť silná. Jsem moc šťastná, že se mi zde podařilo zvítězit, jsou tu krásné tratě,“ pochvalovala si vítězka. Na třetím místě dokončila švýcarská závodnice Loanne Duvoisin.

Program prachatické Xterry otevřely v pátek dětské běžecké a duatlonové závody. Běžci na 5 km pak uctili památku Tomáše Herbiho Procházky, který byl součástí organizačního týmu a v loňském roce tragicky zemřel ve válce v Afghánistánu. Program Xterra Czech pokračuje i v neděli, kdy je na programu závod ve short-tracku. Závod na sprint distancích si zajedou závodníci nominovaní ze sobotního hlavního závodu.

Výsledky muži:

  1. Arthur Serrieres, FRA 2:31:41
  2. Ruben Ruzafa Cueto, ESP 2:32:04
  3. Bradley Weiss, RSA 2:34:14

Výsledky ženy:

  1. Morgane Riou, FRA 3:01:03
  2. Helena Karásková, CZE 3:01:48
  3. Loanne Duvoisin, SUI 3:02:28