Příbramský aquatlon jasně ovládli domácí Zikmund se Svobodovou

Co závod, to jiný vítěz. Český pohár v aquatlonu se po svém třetím závodě ještě více dramatizuje. V Příbrami se v neděli 14. dubna radovali z prvenství Tereza Svobodová s domácím Tomášem Zikmundem. 

Po Zlíně a Brně pokračoval Český pohár v aquatlonu třetím závodem. Jeho plavecká část se uskutečnila v bazénu příbramského aquaparku, kde se tribuna kompletně zaplnila závodníky i fanoušky. Nejrychlejší plavecké časy si připsali Matěj Hrdlička (4:14,9) a Tereza Tučková (4:50,8), kteří se tak stali vítězi Speedo Plavecké prémie.

Tučková je ovšem věkem ještě dorostenka, v běžecké části proto nastoupila na kratší trať a do boje o prvenství v hlavním závodě nemohla zasáhnout. Z nejlepší pozice tak do pětikilometrového běhu vstupovala Veronika Holaniková (5:01,3), o dvacet vteřin později se na trať vedoucí okolo rybníka Hořejší Obora vydala Tereza Svobodová.

„Zaplavala jsem svůj standard. Myslím, že by to mohlo být daleko horší, ale dvacetivteřinová ztráta na běh je pro mě hratelná,“ usmívala se v cíli. „Žádnou speciální taktiku jsem neměla, ale když jsem viděla holky před sebou, lákalo mě to nakopnout. Do vedení jsem se dostala ještě během prvního kilometru a dál už jsem se snažila držet konstantní tempo,“ řekla Svobodová, která si vítězství bezpečně pohlídala a cílovou pásku zvedla k prosluněnému nebi v čase 22:28.

Svobodová má díky tomu nejlepší výchozí pozici do zbývajících dvou závodů Českého poháru v aquatlonu. Na kontě má totiž jedno první a jedno druhé místo. Do celkového pořadí se přitom počítají tři nejlepší výsledky. „Chystám se závodit v Českých Budějovicích i v Praze. Ráda bych celý pohár vyhrála, protože nechci chybět v listopadu na slavnostním vyhlášení,“ dodala se smíchem.

Druhá v Příbrami finišovala Nikola Chovanečková, která zaostala o 64 vteřin. Třetí příčka patří Haně Kolářové.

V závodě mužů startoval běh z nejlepší pozice Matěj Hrdlička, domácí reprezentant Tomáš Zikmund na něho ale ztrácel pouhé tři vteřiny. Příbramský triatlonista se pak rychle dostal na první místo a až do cíle běžel zcela osamoceně. Cílem na hrázi rybníka proběhl v čase 19:11.

„Od trenéra jsem měl za úkol jít všechno na max. Ve vodě jsem to napálil a zkoušel jsem, co vydržím. No, nevydržel jsem. Kdyby byl výsledek o tři vteřiny lepší, byl bych s ním spokojený. Běh jsem chtěl jít pod 15 minut, což se povedlo, i když je tu trochu kratší trať. Věděl jsem, jak mám běžet, dobře se mi dýchalo a všechno bylo v pohodě, i když jsem šel včera tříhodinový trénink,“ řekl v cíli Zikmund.

Na rozdíl od Svobodové se už na žádný aquatlonový závod této sezony nechystá. Do celkového pořadí ale výrazně promluvil Radim Grebík, který po druhém místě ve Zlíně přidal v Příbrami další stříbro. Díky tomu má reálnou šanci na dalších závodech předstihnout Šimona Koblížka, který má po svých dvou závodech bilanci jedné zlaté a jedné stříbrné medaile. Bronz si z Příbrami odvezl Filip Václavík, který tak navázal na své třetí místo z Brna.

Český pohár v aquatlonu bude pokračovat už za týden. V neděli 21. dubna se bude závodit na Praze 11, kde budou mít papírovou výhodu dobří plavci. V hlavním závodě se totiž bude bojovat na distancích 400 metrů plavání, 3 km běhu.

Výsledky

Aquatlon Příbram, 14. dubna 2024

Muži: 1. Tomáš Zikmund 19:11, 2. Radim Grebík 19:36, 3. Filip Václavík 20:23

Ženy: 1. Tereza Svobodová 22:28, 2. Nikola Chovanečková 23:32, 3. Hana Kolářová 23:54

Kompletní výsledky najdete zde.