Svobodová si v Praze zajistila celkový triumf v aquatlonovém poháru

O jednom vítězi Českého poháru v aquatlonu už je rozhodnuto. Po vítězství na Aquatlonu Praha 11 nemůže v celkovém pořadí nikdo přeskočit Terezu Svobodovou. Mezi muži se v hlavním městě radoval z výhry Jakub Marek.

Český pohár v aquatlonu letos zahrnuje celkem pět závodů, už po čtvrtém z nich je ale rozhodnuto o celkové vítězce mezi ženami. V pořadí už nikdo nemůže přeskočit Terezu Svobodovou, která po druhém místě ve Zlíně a vítězství v Příbrami triumfovala v neděli 21. dubna také v Praze.

„Mám radost z procesu, ne z výsledků. Závodím hlavně kvůli tomu, že mě to baví,“ řekla pak s úsměvem Svobodová.

Po plavecké části, která se uskutečnila v bazénu areálu Jedenáctka, byla Svobodová až na sedmé pozici. Nejrychleji plavala Tereza Tučková, která se tak stala vítězkou Speedo Plavecké prémie oceňující nejlepší plavce dne. Tučková zvládla 400m trať za 4:51,7, tedy o více než 25 vteřin rychleji než Svobodová.

K běhu se pak závodníci přesunuli do přilehlého Parku u Chodovské tvrze, kde pro ně byla připravena tříkilometrová trať. Na ní neměla Svobodová konkurenci a cílovou branou proběhla s desetivteřinovým náskokem před Michaelou Mitiskovou. Bronz patří Editě Pozlerové.

Závod mužů měl podobný průběh. Speedo Plaveckou prémii vyhrál letos už potřetí David Pluhař (4:18,3) – budoucí vítěz Jakub Marek byl v této fázi závodu čtvrtý se ztrátou osmi vteřin. Od prvních běžeckých metrů ale začal náskok svých soupeřů umazávat a zcela dominantním výkonem si doběhl pro triumf. Druhý Pluhař finišoval se ztrátou 32 vteřin, třetí Jakub Homola byl ještě o vteřinu horší.

„Chtěl jsem od začátku běžet tempově a netaktizovat, což se mi povedlo,“ usmíval se Marek, který se za týden na posledním aquatlonovém závodu pohárové sezony nepředstaví, protože ho čeká Africký pohár. „Trochu mě mrzí, že v Českých Budějovicích nebudu a nepoměřím se s Šimonem Koblížkem. Tak snad příští rok.“

Na jihu Čech, kde se závod uskuteční zároveň jako mistrovství republiky, nebude chybět Tereza Svobodová. „Forma je evidentně dobrá a nic lepšího na práci stejně nemám,“ smála se.

Výsledky

Aquatlon Praha 11, 21. dubna 2024

Muži: 1. Jakub Marek 14:45, 2. David Pluhař 15:17, 3. Jakub Homola 15:18

Ženy: 1. Tereza Svobodová 16:57, 2. Michaela Mitisková 17:07, 3. Edita Pozlerová 17:31