Triatlonová elita míří na HamrMan i PálavaRace

Triatlonová elita míří na HamrMan i PálavaRace

Hned dva závody domácích triatlonových pohárů se uskuteční tento víkend. Nejprve se v sobotu vydají závodníci na trať PálavaRace, v neděli se pak při Hamrman Sprintu utká o body domácí špička v čele s olympioniky Čelůstkou a Švarcem.

PálavaRace: napínavé souboje v atraktivním prostředí

V sobotu se v krásném prostředí Pálavy a Nových Mlýnů postaví na start závodu PálavaRace 260 triatlonistů, kteří změří své síly na trati zahrnující 1,9 km plavání, 90 km na kole a 21 km běhu. Závod je součástí poháru Ford Czechman Tour 2017.

„Moc nás těší, že ačkoliv jde teprve o druhý ročník závodu, počet přihlášených se oproti loňsku více než zdvojnásobil,“ uvedl ředitel závodu Tomáš Novotný. „To ukazuje, jak je tento triatlon pro závodníky atraktivní. Také máme radost, že se devadesát procent cyklistické trati podařilo uzavřít pro automobily, výrazně se tím zvýší bezpečnost závodníků.“

Úvodní disciplína se odehraje ve vodách Novomlýnské nádrže, a protože se teplota vody pohybuje okolo 26 °C, poplave se pravděpodobně bez neoprenu. Cyklistická část se pojede mezi Pavlovem a Lednicí a bude mít mírné převýšení – přibližně 300 m. Běžecká část v okolí nádrže Nové Mlýny je pak zcela rovinatá.

A na které závodníky se mohou fanoušci triatlonu těšit? „V mužské kategorii bude pravděpodobně favoritem Jakub Langhammer, na startu ale budou i Petr Vabroušek a Filip Ospalý, a ti určitě svedou zajímavý souboj,“ vypočítává Tomáš Novotný. „Mezi ženami dávám největší šance Heleně Kotopulu, na startu ale bude například i Němka Ulrike Schwalbe, což je bývalá mistryně světa v duatlonu.“

Součástí PálavaRace jsou kromě hlavního závodu i souboje triatlonových nadějí v dětských kategoriích.

Záznam závodu je možné sledovat na kanálu ČT Sport ve čtvrtek 20. 7. ve 12:10.

Hamrman: dva olympionici na startu a skvělý povrch trati

V Obci Hamr na Jezeře je triatlonu zasvěcen celý víkend. Nejprve se tu v sobotu uskuteční závod na polovině ironmanské distance, v neděli pak následuje Hamrman Sprint na trati 750 m plavání, 20 km kolo a 6 km běh doplněný hobby trasou 350-20-4. Hamrman Sprint se letos jede počtvrté, poprvé je ale součástí poháru Triatlon Czechtriseries 2017.

Podle ředitele závodu Jana Kubeše nabídnou zajímavou podívanou především souboje závodníků v mužské kategorii, v níž se startovní listina známými jmény jen hemží. O pohárové body se tu poperou například olympionici Přemysl Švarc a Jan Čelůstka, žhavými kandidáty na medaile ovšem budou i Jakub Powada nebo Ondřej Olšar, který zde již v loňském roce na trati Hamrman Sprint zvítězil. Mezi ženami je pravděpodobně největší favoritkou slovenská reprezentantka Romana Gajdošová.

Podle Jana Kubeše je hlavním lákadlem závodu skvělá atmosféra, příjemné prostředí Hamerského jezera a dobře připravené tratě. „Start plavání je jako vždy z krásné písečné pláže, cyklistika se jede na houpavé trati s velmi dobrým asfaltovým povrchem a běh vede kolem Hamerského jezera z poloviny po lesní cestě a z druhé po asfaltu. Závodníci se tedy mohou těšit na velmi zajímavý závod,“ říká ředitel závodu. Obrátková trať je vedena po silnicích druhé a třetí třídy. Ty sice nebudou pro auta uzavřeny, provoz na nich je však poměrně řídký a navíc zde bude omezena maximální povolená rychlost.