Triatlonová show v aréně. Zimovjanová brala ve Světovém poháru 13. místo

Velkou sportovní show sledovala zaplněná pětitisícová hala ve francouzském Liévinu, kde se v sobotu 30. března konal závod Světového poháru. Uvnitř efektně osvětlené arény se představili také tři čeští reprezentanti, z nichž si na super sprintových distancích nejlépe vedla Tereza Zimovjanová, která obsadila 13. místo. Tomáš Zikmund skončil v semifinále, Tomáš Kříž nepostoupil z oprav. Zvítězili Nor Thorn a Němka Lindemannová.

Světový pohár v olympijském triatlonu má za sebou jedinečný závod, při kterém se všechny tři disciplíny konaly uvnitř moderní sportovní arény. V jejím středu postavili pořadatelé speciálně pro tuto akci 25m bazén. Po 150 m plavání se cyklistika (3 km) i běh (1 km) uskutečnily na tartanovém oválu přímo pod tribunami. Vzhledem ke specifičnosti závodu triatlonisté závodili „jen“ o body do světového žebříčku, nikoliv do olympijské kvalifikace.

Zimovjanová se dokázala probít přes rozjížďky (6. místo) a semifinále (7. místo) do finále B, ve kterém předvedla strhující výkon. I když vstupovala do běžecké části ze zadních pozic, postupně se probíjela dopředu. „Na kole se nejelo příliš rychle, takže jsem si odpočinula. Pokaždé, když jsem pak někoho předběhla, tak diváci hrozně řvali. Nenechali mě vůbec myslet na to, že mě něco bolí, že nemůžu dýchat. Fandili víc a víc, takže jsem toho nemohla nechat a byl z toho dobrý výsledek,“ usmívala se po vítězném finále B Zimovjanová.

Na semifinále nezbyly síly

Oba čeští reprezentanti v závodě mužů obsadili v rozjížďkách shodně šestá místa, která je odsunula do stejné opravné jízdy. Kříž v ní dokončil jako sedmý. Zikmund si díky druhému místu vybojoval účast v semifinále. V něm se mu ale nedařilo a jeho snaha stačila jen na 12. pozici.

„V semifinále jsem tam nechal všechno, ale nestačilo to. Očividně mě opravy připravily o hodně sil,“ řekl Zikmund. Přitom v rozjížďkách mohl o přímý postup do semifinále bojovat a opravám se tak vyhnout: „Za to jsem na sebe naštvaný, protože fyzicky jsem na to měl, ale v hlavě jsem to nezvládl.“