Hubnutí: Opětovaná i zatracovaná metoda Whole30

Hubnutí: Opětovaná i zatracovaná metoda Whole30

Kdo ho vyzkoušel, i přes počáteční obtíže na něj nedá dopustit. Pochvaluje si více energie i úbytek váhy. Na druhé straně stojí odborníci, kteří k němu mají řadu výhrad. Vyslechněte si oba tábory a vytvořte si na program Whole30, jenž z jídelníčku vyřazuje řadu potravin, vlastní obrázek.

 Cítíte se bez energie, špatně spíte, sužují vás zažívací a kožní potíže a rádi byste shodili pár kilogramů, ale ručička na váze se kýženým směrem ani nehne. Možná by vám dokázal pomoci třicetidenní program Whole30. Podobně jako těm, kteří se s námi podělili o svoji zkušenost. Podobně jako desítkám tisíc lidí po celém světě, kteří plán podstoupili od roku 2009, kdy byl publikován americkými nutričními specialisty manželi Hartwigovými.

Přestože jde o soubor poměrně striktních omezení, Whole30 se označení dieta úplně nezamlouvá. Nutno podotknout, že primárním cílem Whole30 není zhubnout. I když dost pravděpodobně se i tento příjemný bonus dostaví. Spíš jde o jakýsi nutriční restart s hlavním cílem ve skoncování se špatnými stravovacími návyky a ruku v ruce s tím s potravinovými intolerancemi a únavou. Program slibuje srovnat metabolismus, trávení i imunitní systém, a dokonce i zlepšit atletický výkon.

O čem to tedy je?

 Klíčových je, jak název napovídá, oněch třicet dní, během nichž se máte stravovat podle jasně daných pravidel: vyřadíte z jídelníčku celé určité skupiny potravin. Rozlučte se například s pečivem, klasickými přílohami, vším, co obsahuje přidaný cukr, i mléčnými výrobky. Ano, odpolední káva s mlékem a dortíkem se pro vás stane přinejmenším na měsíc tabu.

Naopak si budete dopřávat hodně masa, vajec a zeleniny na všechny způsoby. I ke snídani. Jestliže jste doteď ujížděli na ovesné kaši (kterou Whole30 zakazuje), patrně si budete chvilku zvykat na to, že ji teď nahradí třeba vepřová panenka.

Pokud jste dosud milovali palačinky, i když je dokážete vykouzlit z povolených surovin (mandlová mouka, banán, vejce), program s nimi nepočítá. Jde o to, najet na nový režim, nikoliv si vytvářet berličky ze starých známých – a oblíbených – nezdravostí.

Před Whole30 se vyplatí si řádně nastudovat „co a jak“ a zakázané suroviny raději odstranit z dosahu. Po skončení lhůty pak naopak různé potraviny do jídelníčku vracíte a pozorujete, jak na vás působí nejen po fyzické či zdravotní stránce, ale i psychicky. Program lze opakovat libovolně často.

Pravidla Whole30

Povolené potraviny

Maso

Vejce

Zelenina a ovoce (toho méně)

Mořské plody

Oříšky a semínka

Kvalitní nerostlinné oleje

Káva ano, ale bez mléka 

Zakázané potraviny

Obiloviny (pšenice, žito, ječmen, rýže, kukuřice, bulgur, pohanka a další; takže žádné pečivo a žádné těstoviny)

Luštěniny (fazole, čočka, cizrna, arašídy, sója; s výjimkou zelených fazolek a cukrového hrášku)

Mléčné výrobky (mléko, jogurty, sýry, máslo s výjimkou ghí)

Přidané cukry a umělá sladidla (ani med, javorový sirup, stévie atp.; jako sladidlo je povolen ovocný džus)

Alkohol

Potraviny a jídla s obsahem glutamanu sodného, karagenanů a siřičitanů

„Napodobeniny“ (chléb, dezerty, sušenky, palačinky, muffiny, tortilly, pizza a podobné, i když jsou vytvořeny z povolených surovin)

Nekvalitní jídla

Plus žádné cigarety a žádné vážení se

Sladkosti je třeba z jídelníčku naprosto vyřadit. Foto: shutterstock

V případě Whole30 zapomeňte na tisíckrát omílané pravidlo pěti až šesti menších porcí v průběhu dne, výzva počítá „jen“ se třemi většími jídly, která ani nenazývá snídaní, obědem či večeří. Svačiny odpadají úplně. Jedinou výjimku, kdy se hovoří o svačinách, představuje čas po cvičení. Toto bonusové jídlo má fungovat jako další zdroj potřebné energie a živin, díky kterému se po intenzivní zátěži rychleji a efektivněji zotavíte.

Potěší, že nemusíte otravně počítat kalorie ani jídlo vážit. Můžete se ovšem inspirovat vzorovým talířem, který názorně ukazuje, kolik čeho. Základ tvoří bílkoviny doplněné zeleninou. Důležité je konzumovat jednotlivá jídla v klidu, zapomeňte na „snídani“ nad novinami či „oběd“ u počítače.

Zaváhání vás vrací na začátek

Kvůli přidanému cukru a éčkům se připravte na čtení etiket, na druhou stranu nakupovat v bio kvalitě a z ekologických chovů netřeba. Program by to dost prodražilo a znepřístupnilo tak mnoha zájemcům.

Celý měsíc se vydržte nevážit – to je další důležité (a často porušované) pravidlo. Jak už bylo zmíněno, Whole30 si neklade za hlavní cíl zbavit vás kil a číslo na váze by vás zbytečně stresovalo.

Mnohem závažnější ale je, pokud klopýtnete ve stravování. I sebemenší prohřešek, jako je kapka mléka do kávy, olíznutí lžičky od jogurtu či kousnutí do pizzy, je důvodem k přerušení cyklu neboli musíte začít od začátku. Přesněji program říká, že stačí „i nepatrné množství jakéhokoliv zánětlivého jídla a zničí to ozdravný proces“.

Výjimky neexistují. Není to ani svatba nejlepšího kamaráda, ani firemní večírek, ani oslava narozenin vašeho potomka. Vybavte se pevnou vůlí.

I sebemenší prohřešek, jako je kapka mléka do kávy, olíznutí lžičky od jogurtu či kousnutí do pizzy, je důvodem k přerušení cyklu neboli musíte začít od začátku. Foto: shutterstock

Závislost na cukru

Jde to. Jak dosvědčují ti, co jej absolvovali.

Například hobby běžec a triatlonista a také dost pracovně vytížený Aleš. Do Whole30 se pustil, protože „hledal optimální a jednoduché stravovací zásady, které by mu zajistily dostatek kvalitní fyzické a mentální energie, pomohly mu snížit podkožní tuk a eliminovaly nealergické vyrážky způsobené některými typy průmyslově vyráběných potravin“.
Program mu podle jeho slov to vše přinesl. „Zhubnul jsem 4 až 5 kilo podkožního tuku. Mám stálou hladinu energie. Skvěle spím. Zlepšily se mi časy v běhu, i když trénuji méně. Kompletně zmizely kožní vyrážky. Zlepšilo se mi trávení,“ pochvaluje si. Nadchlo ho to natolik, že měsíce – s občasnými malými prohřešky – dodržuje zásady paleo stravy („dieta doby kamenné“).

Nejtěžší pro něj byl úvodní týden a dodržování programu na častých služebních cestách, jež vyžadovaly plánování. „Po třech dnech bez jednoduchých cukrů jsem se dostal do stavu, kdy jsem měl pocit, že mi vymřela rodina, přátelé. Tehdy jsem si poprvé v životě uvědomil, jak moc jsem byl závislý na cukru. První týden mi činilo potíže určit si dostatečnou velikost porcí. Ale pak už to bylo v pohodě a už se mi ani nechtělo měnit,“ popisuje.

K ideální váze

To Jana váhala. Zprvu měla pocit, že jde o striktní režim s mnoha omezeními a že by to příliš ovlivňovalo její „normální život“. Jenže pak zhltla programu zasvěcenou knihu „Jídlo na prvním místě“, jejímu partnerovi se zase zalíbila představa konzumace masa, vajec, ovoce, zeleniny a oříšků. „Šli jsme do toho společně, každý s obavami z něčeho jiného. Já jsem si neuměla představit ráno bez sladkých snídaní a jako příznivkyni vegetariánství mě děsila častá konzumace masa. Roman byl zase zvyklý pít sladké nápoje,“ říká Jana.

Nakonec jí sladké snídaně kupodivu nechyběly, ba se každý večer těšila na ranní porci masa a zeleniny nebo vejce na tisíc způsobů. „Krize nastala u Romana druhý týden. Přišla popisovaná cukrová chřipka – cítil se unavený, malátný, bez energie. Trvalo to několik dní, kdy vážně přemýšlel, zda program neukončit. Ale vytrval a za pár dní se vše vrátilo do normálu,“ připojuje.

A výsledek? Kromě toho, že je program naučil mnoho nových a chutných receptů, Roman se dostal na svou ideální váhu a naučil se pít čistou vodu. Jana do svého jídelníčku začala opět zařazovat maso. „Zmizely mi potíže s popraskanými koutky na rtech a velmi razantně se mi snížil výskyt bolestí hlavy. Oba jsme se pak cítili velmi dobře po fyzické i psychické stránce,“ uzavírá Jana.

Maso tvoří základ Whole30. Foto: shutterstock
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock