Motolské jamky, aneb 10km po golfovém hřišti

Motolské jamky, aneb 10km po golfovém hřišti

Pozornosti milovníků trialových běhů jistě neunikla série Kilpi trail runnig cup , jež tuto neděli finišovala posledním závodem seriálu. Jelikož šlo o finále největšího trialového seriálu, nemohl jsme na místě chybět. Stejně jako naše redakce nemohl na místě chybět ani ambasador závodu a olympijský vítěz David Svoboda, který mimochdem našemu magazínudal  poslední rozhovor před ukončením své aktivní sportovní kariéry (RUN č. 9/2017).

Ten, kdo zná areál motolského golfového hřiště, které je i přes umístění v Praze poměrně hezky umístěno mimo ruch hlavního města, tak si asi umí představit, že pro běžecký závod má hodně specifickou a nevšední atmosféru. Skoro by se chtělo říct, že upravená trať i její okolí moc neodpovídala drsnému charakteru a délce zbylým závodům KTRC. Nicméně počasí se vyvedlo a i vzhledem k délce hlavního závodu (10km) byla účast opravdu vysoká. Od rána, kdy startovali mladší kategorie až po hlavní závod se společným startem mužů i žen vytrval v areálu moc příjemný a přátelský duch. Organizátoři prokázali, že areál už z minulých ročníků velice dobře znají. Pro návštěvníky a jejich doprovod byl připraven doplňkový program v podobě dětských tréninkových pomůcek, možnosti vyzkoušet golfové patování, ochutnat proteinovou tyčinku z cvrčků nebo různé druhy Birelů, koupit se slevou něco od Kilpi atd. Jelikož pro mne je hudba neodmyslitelně součástí běhání, musím ocenit skvělý výběr hudby. Pop-rockový playlist byl opravdu prakticky neustále perfektní kulisou celý den.

Pravděpodobně díky tomu, že šlo o pražský závod, nenechali si startovní čísla ujít ani zahraniční účastníci, kdy jsem poznali angličtinu, španělštinu, italštinu a minimálně dva asijské jazyky.

Celková délka hlavního závodu byla stanovena 10km, což reprezentovalo 5 okruhů o délce 2km, kdy jeden každý okruh znamenal pro závodníky 3 větší stoupání, seběhy, prudké zatáčky a jak uvádí pořadatel: „podběh zákrutou pod mocnou větví borovice“

Muži a ženy absolvovali společný start i totožnou délku závodu, což dalo divákovi možnost reálně sledovat i poměření sil a zvolenou taktiku obou pohlaví. Nutno dodat, že si ženy nevedly vůbec špatně a mnohé muže nechali daleko za sebou. Ostatně mnoho závodníků si přivezlo i své podporovatele z řad rodiny, a tak bylo podél trati stále živo. Dokonce jsme zaznamenali, že běžela v různých kategoriích celá jedna rodina od vnuka až po dědu, a to včetně manželek.

Souboj o medaile byl nakonec závodem dvou pětibojařů, ve kterém uspěl těsně před olympijskkým vítězem, Davidem Svobodou, jeho mladší kolega a stříbrný účastník z mistrovství světa juniorů, Lukáš Svěchota (sportovní klub Spartak Praha 4). Čas vítěze byl 37min. 22sec. Mezi oba dva borce se podařilo vměstnat a zabodovat Petrovi Murasovi, závodícímu za MK Seitl Ostrava.

David Svoboda měl extrémně vyrovnaná kola a i když se nedržel od počátku na stupních vítězů, udržel svižné tempo celý závod, ale i přesto až v posledním kopci předstihnul první ženu. „Nebral jsem to nijak prestižně, běžela dobře, do kopců strašně dřela, ale v tom posledním nějak nečekaně nevydržela,“ dodal David. Nejvíce asi svým výsledkem překvapila první žena. I přesto, že je Kamila Gregorová se na závodní okruhy vrátila po delší pauze, její výsledky jdou stále nahoru a v tomto závodě nakonec udolala i druhou ženu v pořadí a vítězku dvou závodů KCTR Marcelu Joglovou.

Kompletní výsledky najdete na www.ktrc.cz

Závodníkům přejeme mnoho podobně úspěšných závodů a organizátorům mnoho obdobně vydařených závodů a počasí.