Tajemství molekulárního vodíku

Ionťáčky, gelíčky, regedrinky, hrst vitamínů, pak možná BCAA, magnézko, proteiny a enzymky… Tohle všechno už asi znáš. Další vývoj pokračuje možná k jejich sofistikovaněji vyladěným podobám doplňků výživy. Na scénu vstupuje efekt molekulárního vodíku.

Nejmenší molekula vesmíru a základní stavební prvek života na Zemi má až pozoruhodné schopnosti. Je s podivem, že dosud zůstával poněkud ve stínu, že ho medicína, natož veřejnost nedocenila. Zhruba před deseti lety objevil možnosti jeho využití a začal je rozvíjet srbský profesor Dušan Miljković z Kalifornie. Ohlas má zejména na vyspělých trzích USA, Japonska a západní Evropy. Do Česka přinesl povědomí o molekulárním vodíku David Maršálek ze společnosti H2 World Health and Beauty Company, který založil také odborný institut The European Institute of Molecular Hydrogen Therapy.

Zmírní zánět, zlepší regeneraci

„Molekulární vodík vyniká antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, zlepšuje efekt regenerace po sportu. Má všeobecně malou velikost a je vysoce rozpustný v tucích, díky tomu snadno proniká do podbuněčných částí mitochondrií, elektrárny buněk biologického systému. Jeho pozitivní působení na lidský organismus podporuje řada vědeckých studií,“ shrnuje doc. PhDr. Michal Botek Ph. D. z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Na tomto pracovišti se výzkumem molekulárního vodíku zabývá už čtvrtým rokem a nyní zahájil projekt testů na výzkum posílení jeho efektu v postcovidové revitalizaci organismu.

Srozumitelně vysvětleno: Molekulární vodík při svém putování organismem snadno prostupuje do buněčného prostoru a tam v těch „chycených“ buňkách dochází k selektivním reakcím. Mimo jiné se prokazatelně lépe zpracovává laktát. Očistí a maže ven z těla. Vrchol koncentrace H2 v krvi nastane již po třech minutách a metabolické účinky se popisují do šedesáti minut.

Ne, že by vypití jedné sklenice způsobilo v těle supermanskou explozi, to ne. Ale dlouhodobějším používáním aktivuješ ozdravné procesy, zvýšíš antioxidační kapacitu organismu. Lidé si pochvalují pocity svěžesti a více energie, ústup drobných, ale problematických zánětů, ale třeba i chronické migrény, nebo kožních ekzémů.

Předávkování nehrozí

Svým charakterem to není lék, ale doplňkový suplement, tudíž nehrozí „předávkování“. I když v poslední době jsi mohl zaznamenat tuto reakci u Alavisu na klouby. Ten člověk si vzal zřejmě skutečně koňskou dávku… Tady nejsou známy ani žádné negativní vedlejší účinky. Proto vodíkové produkty mohou užívat bez obav i děti. Oproti běžné kohoutkové nebo balené vodě poznáte jemně odlišnou chuť.

V počátcích používání obvykle častěji chodíš na toaletu, což se vysvětluje „rychlým“ působením očistných procesů v těle. Tělo registruje prvotní efekt po třech až pěti dnech, dlouhodobější za pár týdnů, což potvrzuje po pětiměsíční „kúře“ i autor těchto řádků, zachovalý padesátník v každodenním pracovním (OSVČ), rodinném (4 děti) i běžeckém (60-70 km/týdně) zápřahu. Každé ráno vypije půllitr vody s molekulárním vodíkem, při větší zátěži slupne pár tablet.

Pro restart pozitivních účinků doporučují experti občas zhruba třítýdenní pauzu.

Připraveni na výkon

Ostatně snadno dohledáš pozitivní ohlasy věhlasnějších autorit.

„Pro vrcholové sportovce má zcela jasný význam, pomáhá k tomu, že se cítí i pocitově připraveni. Dává jim legální možnost oddálení únavy a lepší regenerace. Pozitivní dojmy od špičkových sportovců pak přecházejí k těm amatérským, kteří se o účinky vodíku stále více zajímají,“ potvrzuje MUDr. Jiří Neumann, lékař českého olympijského týmu. „V soutěžním období, kdy je na ně kladen fyzický a psychický tlak, zcela pozorovatelně rychleji regenerují i fotbalisté různých úrovní, kteří molekulární vodík využívají, účinek se odvíjí od trénovanosti a věku,“ přidává osobní zkušenost se svými klienty.

MUDr. Pavel Malovič, bývalý lékař ještě federální československé fotbalové reprezentace, napsal nedávno studii o příznivém působení molekulárního vodíku jako prevenci proti zápalu plic a dalším onemocněním dýchacího ústrojí v souvislosti s covidem-19, případně zotavovacích procesech po jeho prodělání.

Na svaly i kocovinu

„Mě nezajímá, jestli někdo běží o vteřinu rychleji. Ale jasně vidím pozitivní dopad na nemocné, kterým jde o život,“ dodává PharmDr. Milan Krajíček, lékař s praxí u onkologických pacientů v několika nemocnicích.

„Hlavní cílovou skupinou by měla být generace 40+ a pro mě je nejdůležitější působení na tzv. chronickou únavu,“ vysvětluje doktor Krajíček. „Také pro sportovce, kterým po akutní expozici zvýší vytrvalostní, silový i rychlostně silový výkon. Ale pomůže hlavně zregenerovat poškození ve svalech, enormní množství kyslíkových a dusíkových radikálů. Je to podobné, jako třeba s kouřením: po jedné cigaretě neumřete. Ale dlouhodobé přetěžování se ve svalech nahromadí, a právě molekulární vodík vám je perfektně zregeneruje.

U atletické, nebo přímo běžecké komunity se působení molekulárního vodíku jistě znatelněji projeví u aerobní zátěže, tedy u vytrvalců. A perlička na závěr? Produkty s molekulárním vodíkem působí příznivě dokonce i na následky večírků a kocovinu.

„Je to stále relativně nová věc, pořád se vyvíjí, nabíráme praktické zkušenosti a posouváme možnosti využití,“ loučí se MUDr. Neumann.

Text: Tomáš Nohejl | Foto: Shutterstock