Ráno se probudíte, a když se chcete postavit na nohu, překvapí vás prudká bolest na spodku paty. Během pár minut to sice rozchodíte, ale když se později pokusíte o běh, je zase všechno špatně. Přesně těmito příznaky se obvykle projevuje tzv. plantární fasciitida.
Plantární fascie je šlachovitý útvar na spodní straně chodidla. Začíná jedním velkým úponem na patní kosti a postupně se dělí na pět částí, které vedou k jednotlivým prstům. Koncovka -tida v názvu choroby pak znamená, že zde probíhá nějaký zánět (podobně jako třeba artritida je zánět kloubů).
Jde o typickou chorobu z přetížení, která velice často postihuje právě běžce. Nejprve dochází k degenerativním změnám kolagenové struktury a k tomu se časem přidává i zánět. Častěji bývá postižena část u paty, protože tam se působící síly koncentrují do jednoho úponu, zatímco směrem k prstům se rozkládají na úponů pět.
Pozor na diagnózu
Plantární fasciitida bývá (i lékaři) často zaměňována za ostruhu patní kosti, proto se při problémech obracejte na zkušeného podologa a nezapomeňte mu říci, že jste běžec. Hlavní rozdíl bývá v tom, že v případě plantární fasciitidy se bolesti objevují více u vnitřní strany paty. |
6 tipů proti bolesti
1. Dopřejte si klid
I když právě tohle většina běžců nerada slyší, bez pauzy se neobejdete. Omezit byste měli nejen běh, ale i chůzi. Další zátěž bude podporovat vznik otoku, který bude problém jen zhoršovat. K tréninku se vždy vraťte až po ústupu potíží.
2. Rychle pro vložky
Zvláště, pokud máte jakoukoliv poruchu došlapu, jsou vložky zhotovené na míru důležitou součástí prevence i léčby.
3. Chlaďte
Když je bolest příliš velká, zkuste dát do lednice nebo do mrazáku vychladit petku s vodou, položte ji na zem a válejte ji pod chodidlem tam a zpět. V případě varianty „mrazák“ si ovšem oblečte ponožku.
4. Masírujte
Podobným způsobem (tedy koulením po zemi pod chodidlem) můžete provádět i masáž malým míčkem – ideální je golfový. Pokud bolest není příliš velká, přináší velkou úlevu.
5. Protahujte
Plantární fascii protáhnete například tak, že si zapřete prsty o zeď, aby směřovaly vzhůru, a zbytek chodidla protlačíte k zemi. Důsledně ale protahujte i lýtka a achilovky. Strečink chodidel ovšem neprovádějte bezprostředně po chlazení petkou.
6. Posilujte
Jako prevence v době, kdy potíže ustoupí, pomáhají cviky na ploché nohy, ale i třeba chůze po špičkách či balanční cviky. Posílit je totiž třeba nejen chodidlo, ale i oblast kotníků a lýtka.
Kdo je nejvíce ohrožen? » Mezi rizikové faktory vzniku plantární fasciitidy patří především jakékoliv nedostatky v oblasti klenby – zejména pronační došlap a plochá noha. |