Pokud se vám nevyhnou typické zimní potíže, pomozte rychlejšímu uzdravení správně zvolenými pokrmy. Chybou je hladovět, i když nemáte na jídlo ani pomyšlení.
„Ve skutečnosti organismus během nemoci potřebuje vyšší příjem kalorií než za normálních podmínek. Pokud je snížíte, omezujete regeneraci organismu, zhoršují se příznaky a trvání nemoci se prodlužuje,“ říká Monika Bartolomějová, nutriční specialistka Světa zdraví, s tím, že je třeba myslet i na řádný pitný režim. Ideální jsou tak pokrmy, které podpoří hydrataci a výživu zároveň.
1. Pořádná polévka
Drůbeží polévka se coby prostředek léčby nachlazení využívá po staletí. „Dodá tělu dávku vitaminů, minerálů, kalorií a bílkovin, které tělo pro svoji regeneraci a uzdravení potřebuje. Vedle toho je dobrým zdrojem tekutin a elektrolytů nezbytných pro hydrataci,“ popisuje trenérka Markéta Brožová z fitness pro ženy Contours.
A věděli jste, že přičichnutí k takovému horkému kuřecímu vývaru pomůže zprůchodnit ucpaný nos? Může za to aminokyselina cystein.
2. Česnek
Nejdůležitějším benefitem vašeho hlavního spojence je alicin, působící proti bakteriím, virům i plísním a podporující aktivitu imunitního systému. Rovněž zmírňuje akutní symptomy nachlazení. Četné výzkumy potvrdily, že pravidelní konzumenti česneku jsou méně nemocní a rychleji se uzdravují. Skvělou nálož dodá česnečka z poctivého vývaru.
3. Zázvor
„Aktivní látky gingeroly se v organismu chovají podobně jako léky působící proti zánětu. Mají antioxidační a antimikrobiální účinek. Obsažené seskviterpeny zase cílí na ucpaný nos a potlačují kašel,“ popisuje nutriční specialistka Bartolomějová.
Vědci prokázali, že konzumace zázvoru zabraňuje uchycení rhinovirů (virů nachlazení) na buňkách i působí proti jejich aktivitě na sliznicích.
4. Avokádo
„Avokádo má nízký obsah sacharidů a je skvělým zdrojem vitaminů, minerálů a vlákniny. Je bohaté na zdravé mononenasycené tuky, stejné jako se nacházejí v olivovém oleji,“ říká Markéta Brožová.
Díky jejich obsahu, zejména kyseliny olejové, napomáhá v organismu snižovat zánět a podporuje aktivitu imunitního systému. V nemoci jsou přínosné, protože poskytují dostatek kalorií a důležitých živin, které organismus potřebuje.
5. Kurkuma
Koření plné chutí má v ajurvédské a tradiční čínské medicíně po staletí své pevné místo, stejně jako v tamní kuchyni. Jaké má zdravotní benefity? „Podporuje organismus v boji proti nachlazení a chřipce. Vědci předpokládají, že ovlivňuje některé buňky imunitního systému a jejich reakci na stimulanty,“ uzavírá Bartolomějová.
Vitaminové bomby
Při nemoci je důležité dodat organismu vitamin C. Které ovoce a zelenina ho obsahují nejvíc?
- Žluté či červené papriky
- Jahody
- Citrusy
- Černý rybíz
- Kiwi
- Růžičková kapusta
- Brokolice
- Květák
- Rajčata
- Meloun
2x jídelníček: Co si dát…
… při nachlazení?
Snídaně: omeleta s houbou šitake. Vejce obsahují zinek pro podporu obranyschopnosti; pro ni jsou důležité i bílé krvinky a jejich aktivitu zvyšuje šitake.
Svačina: jogurt. Obsažená probiotika snižují zánět v organismu a zkracují dobu nachlazení.
Oběd: červená paprika s brokolicí a humusem. Zelenina je bohatá na vitamin C, humus na bílkoviny. Jako dezert: pomeranč či grep (opět C).
Svačina: pečené batáty. Jsou bohaté na vitamin A, který podporuje aktivitu bílých krvinek.
Večeře: kuřecí polévka
… při chřipce?
Snídaně: ovesné vločky s banánem. Vločky pro betaglukany, látky urychlující hojení a posilující imunitu. Banány dodají draslík, jehož zásoby se chřipkou vyčerpávají.
Svačina: čerstvý ovocný džus. Vitaminy a minerály se v tekuté formě lépe konzumují.
Oběd: květáková polévka. Zvyšuje hladinu glutationu, silného antioxidantu, který napomáhá vypořádat se s chřipkou.
Svačina: kefír. Je nabitý probiotiky, která pomohou překonat nemoc.
Večeře: smoothie z mandlového mléka a jahod. Obsažený vitamin C, zinek a vitamin E jsou pro správné fungování imunitního systému nezbytné.
Pijte zázvorový čaj.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock