Já jsem aktivní, já běhám! Tak běžci často reagují na zprávu o škodlivosti sedavého způsobu života. Jenže dlouhé sezení má na tělo tak negativní účinky, že je hodinka běhu denně nevyrovná.
Průměrný člověk našeho civilizačního okruhu stráví vsedě 9,3 hodiny a home office spolu s dalšími omezeními tuto dobu pravděpodobně výrazně navýšil. Jenže naše tělo nebylo k sezení stvořeno, a pokud trávíme delší čas vsedě bez přerušení, začnou se v těle dít opravdu nepěkné věci. Podle výzkumů dokonce každodenní dlouhé sezení zvyšuje o 40 % riziko, že člověk v následujících 15 letech zemře, a to i v případě, že pravidelně sportuje!
Proč dlouhé sezení škodí?
- Zkracují se svaly na přední straně boků a v oblasti krku, a zároveň ochabují svaly v oblasti hrudní části páteře a hýždí. To vede ke zhoršenému držení těla ve stoji i při běhu.
- Meziobratlové ploténky vysychají, což zhoršuje jejich tlumicí funkci. Stoupá i riziko osteoporózy.
- Klesá schopnost svalů spalovat tuky i rychlost jejich reakce na inzulin. To zvyšuje riziko cukrovky i přibývání na váze.
- Riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění se zdvojnásobuje, riziko žilní trombózy roste o 93 %.
- Zhoršuje se výkonnost mozku.
- Zhoršuje se imunita, stoupá riziko rakoviny.
I krátká přestávka pomůže
Pravidelné běhání či jiný pohyb je pro udržení zdraví základ, samo o sobě to však nestačí. Pokud máš sedavé zaměstnání, je třeba zároveň myslet na to, že bys měl(a) sezení co nejčastěji přerušovat. Úplné minimum je každých 50 minut, lepší je ale každou půlhodinu. Stačí vstát ze židle, srovnat záda, rychle zakroužit rameny a boky, udělat pár kroků a třeba i přidat pár výponů na prokrvení nohou. I jediná minuta, na kterou sezení přerušíš, znamená pro tělo opravdu výraznou pomoc!