Proč mám puchýř právě tady aneb nečekané souvislosti v našem těle?!

Jak je možné, že se ti puchýř udělá vždy na stejném místě? Proč ti bolest putuje po těle? Co značí tukové bulky či patní ostruha? Proč je tvoje tělo extrémně zatuhlé, nebo naopak povolené? Proč na závodě skončíš vždy v křečích? Způsobů, kterými tělo hlásí, že něco není v pořádku, může být celá řada.

Bolest málokdy vznikne lokálním přetížením. Názor, že pravé koleno bolí proto, že pravou nohu více zatěžuješ, abys šetřil slabší levou, je dávno překonán. Dnes víme, že kořeny bolesti jsou ukryty hluboko v těle a rozšiřují se do mnoha směrů, potažmo systémů – imunitního, psychického, kardiovaskulárního, kožního, plicního atd.

A proto občas nestačí jen uvolnit daný sval, upravit techniku běhu, vyměnit boty nebo posílit střed těla. Často je třeba udělat mnohem víc. Pokud si uvědomíš, jak hluboko může daný problém sahat, bude léčba mnohem efektivnější a rychlejší.

K vyřešení ovšem bude nezbytné udělat zásadní změny například v jídelníčku, denním režimu čí psychické pohodě. Tento způsob léčby, který bývá označován za komplexní či celostní, a pokud se pro něj rozhodneš, bude to do tebe vyžadovat velkou upřímnost k sobě samému a schopnost se na sebe dívat s odstupem.

Ale teď už pojďme od obecného ke konkrétním příkladům.

Puchýře

Puchýř pochopitelně může způsobit špatná bota, nestejná velikost nohou nebo shrnutá ponožka. Nicméně to není všechno.

  • Náchylnost k puchýřům často souvisí s celkovou větší potivostí. Tu může způsobovat vrozená konstituce těla kombinovaná s nevhodně zvolenou výživou – příliš zahřívacích potravin jako jsou rajčata, maso, kyselá a pálivá chuť, skořice, kofein a další stimulanty.
  • Když se puchýře tvoří opakovaně na stejném místě, vypovídá to o tom, že noha není dobře stabilizovaná. Možná chodidlo málo používáš, jen jím tak mrtvě plácáš a nevyužíváš jeho obrovský potenciál. Zkus více zapojit prsty a drobné svaly chodidla při chůzi nebo běhu, celkově zjemnit došlap.
  • Jiným důvodem může být, že v daném místě jsou klouby vůči sobě dlouhodobě nevhodně postavené, většinou zatuhlé. Zaměř se na uvolnění, čímž se mohou dostat výhodnější pozice. Cviky na mobilizaci chodidel najdeš v předchozích číslech či na internetu. Dobře poslouží i masážní tvrdý míček.
  • Další příčinou může být drobný otok ze zranění, na které jsi už dávno zapomněl, který by kvalitní lymfodrenáž nebo lymfotejping jistě odstranily.

Tedy pokud jsi vyzkoušel už x bot, ponožek a puchýře se tě stále drží, je vhodné zvážit i tyto méně zjevné příčiny a zkusit je odstranit.

Putování bolesti

Důvodů, proč mohou bolesti putovat různě po těle, je mnoho a žádný z nich nemá „instantní“ řešení. Podle mých zkušeností to nejčastěji vychází z celkové duševní a fyzické nepohody. Za tou může stát stres, nízká životní síla, slabá a příliš přetěžovaná konstituce nebo nevhodný denní režim (málo spánku, žádná meditativní činnost, nepravidelné jídlo, jídlo jedené ve spěchu…). To všechno postupně vede k nerovnováze, která se šíří tělem. Je neoblomná, jakmile se jí někde zbavíš, objeví se jinde.

Fyzioterapeut ti pomůže odstranit bolest kolene a tebe začne hned bolet krk. To proto, že jsi nešel do hloubky. Nic jsi ve svém životě nezměnil, nebo to nestačilo. Uvolnění svalů a pár cviků, které jsi vydržel cvičit týden, bylo málo. Tělo volá po mnohem rozsáhlejších úpravách a ve všech směrech. S tím může pomoct osvícený fyzioterapeut, lékař, ájurvéda, čínská medicína apod., které řeší bolest v kontextu tvého života. Narozdíl od běžné západní praxe, která působí lokálně – bolí tě rameno, tak ho opíchneme a pošleme tě na rehabilitaci, aby ti ho tam rozhýbali. Putující bolest znamená, že se v tvém těle děje mnohem víc, než se zdá. Vždy je možné bolestí putovat postupně až na její začátek, a tak problém definitivně odstranit.

Tukové bulky

Tvoří se všude možně – na zádech, zápěstích, hýždích.

  • Často znamenají, že je oblast dlouhodobě vystavovaná nepřiměřené zátěži. Vezměme například zápěstí – pokud je oslabené a ty ho neustále používáš klikáním myší a bušením do klávesnice, přetížíš ho. Buď se vytvoří karpální tunel, nebo objevíš ve svalech bulku. Ve chvíli, kdy oblast posílíš, bulka se vstřebá.
  • Takto lokálně nahromaděná tuková tkáň se rovněž objevuje při vnitřní metabolické nerovnováze. Za tou může stát příliš potravin, které podporují hromadění, obalování a ochranu – cukr, hlenotvorné látky, těžké a tučné potraviny. Pokud tušíš, že toto by mohl být tvůj důvod, vyhledej odborníka, který ti pomůže tělo důkladně vyčistit zevnitř.

Patní ostruha

Ostruha podle mě značí tendenci těla (možná i duše?) věci ukládat, držet v sobě. Při její léčbě je dobré mimo rozhýbání chodidla, uvolnění plantární fascie a lýtkových svalů také celkově uvolnit tělo a mysl. Nelpět na výkonu, na tom, že musíš splnit tréninkový plán apod. A zamyslet se, zda tělu dáváš pravidelně kvalitní stravu, odpočinek, regeneraci.

Cokoliv při čem ti tělo tuhne, zkus nahradit něčím, co jej uvolňuje a dělá mu dobře. Tělo hromadí, protože se mu něčeho jiného nedostává. Může to být něco úplně jednoduchého, třeba minerály, nebo něco mnohem hlubšího jako sebeláska.

Zajdi na krevní obraz, zda ti nechybí nějaký prvek. Pokud ne, uvolňuj, jak nejlépe umíš.

Hypermobilita nebo ztuhlost?

Po světě chodí dva typy lidí. Ti, co se ohnou k zemi jakoby nic, a ti, co už ve třetí třídě sotva dosáhli na kolena. To je dáno vrozenou tělesnou konstitucí, která se nedá změnit. Nicméně můžeš ji svým chováním podpořit správným směrem.

  • Pokud víš, že ti nedělá problém dosáhnout na zem, rozhodně se nijak vehementně neprotahuj, necvič jógu a nenech si křupat krkem. Tělu tak bereš jeho přirozené bariéry, kterými drží pohromadě. Naopak potřebuješ posílit střed těla a další vnitřní svaly, abys netrpěl na výrony kotníků, vypadlá ramena a kolena nebo bolesti beder. Tejpování je rozhodně dobrý nápad, jak tělu přidat stabilitu, zvlášť při větší zátěži jako je závod. Ideální kombinací pro tebe je tedy běh s posilováním s vlastní vahou.
  • Pokud se sotva ohneš ke kolenům, pořiď si válec a roluj po každém tréninku. Najdi si ekci jógy. Pečlivě rozhýbávej svá chodidla, aby mohla tlumit došlap. A dbej na regeneraci – masáž a sauna se rozhodně vyplatí. Také máš pravděpodobně větší sklon ke křečím, a i tady zvýšení mobility svalů a kloubů může pomoci. právě na ně pomůže větší mobilita svalů a kloubů. Ideální kombinace pro tebe je běh s jógou nebo, plaváním.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock