Chvíli to vypadalo, že sporttesterům odzvonilo. Prudký rozvoj běžeckých aplikací pro chytré telefony, které jsou zdarma nebo za nízký poplatek, vedl řadu běžců k zamyšlení, zda má vůbec smysl za drahé hodinky utrácet. Ukazuje se však, že telefony mají své limity. Co si tedy vybrat?
Hlavním argumentem pro používání mobilních aplikací je cena. Naopak téměř ve všem ostatním za sporttestery zaostávají. Výběr by se tedy měl řídit vašimi nároky. Pokud si jdete jen občas zaběhat „na pohodu“, investice do sporttesteru je celkem zbytečná, čím jsou ale vaše ambice vyšší, tím spíše se může vyplatit. Zde jsou hlavní kritéria, na která byste se měli zaměřit.
Přesnost GPS
GPS v telefonech je obecně méně přesná. Smartphony také používají odlišné algoritmy pro výpočet vzdálenosti a hůře reagují například na náhlé změny směru. Pokud vám tedy jde jen o přibližné informace o uběhnuté vzdálenosti, bude vám telefon stačit. V přesnosti GPS u jednotlivých přístrojů ovšem existují velké rozdíly.
Informace za běhu
Výrobci sporttesterů rádi ohromují výčtem funkcí, ovšem i telefony v zásadě umějí změřit všechno, co opravdu potřebujeme vědět, tedy uběhnutou vzdálenost, čas, tempo a při spárování s hrudním pásem i tepovou frekvenci. Jenže zatímco u sporttesteru snadno zjistíte aktuální údaje pohledem na zápěstí, u telefonu se buď musíte spolehnout na pravidelná hlášení do sluchátek, nebo opakovaně probouzet displej přístroje. Pro pohodový běh to stačí, při závodě či intervalovém tréninku je to problém.
Životnost baterie
Zde smartphony prohrávají o parník. Vydrží tak tři hodiny, zatímco trochu lepší sporttestery osm i více hodin. Pokud tedy patříte mezi pilné polykače kilometrů, je volba jasná. Limitující může být i váš datový tarif.
Indoor použití
Zatímco některé sporttestery vám změří běh na pásu, u telefonu na to můžete zapomenout.