Cholin: živina pro maratonský finiš

Cholin tělo využívá k tvorbě acetylcholinu, tedy látky, která umožňuje vzájemnou komunikaci nervových buněk. Žádná kontrakce svalů proto neproběhne bez toho, aby se do oblasti spojení mezi nervem a svalovou buňkou neuvolnilo potřebné množství acetylcholinu. Cholin je navíc důležitou součástí buněčných membrán a také umožňuje přeměnu tuku na energii.

Pokud běžíte pětku nebo desítku, zásoby cholinu ve vašem těle to významně neovlivní, protože za tuto dobu nedojde k nijak masivnímu rozkladu acetylcholinu. Relativně v pohodě jsou i vzdálenosti okolo půlmaratonu, pokud na jejich zdolání nepotřebujete čas výrazně přes dvě hodiny. Ovšem při maratonu už mohou zásoby cholinu letět dolů velmi strmě. Studie provedená na účastnících Bostonského maratonu například prokázala, že hladina cholinu v jejich krvi na konci závodu poklesla v průměru o více než polovinu.

Při dlouhotrvající zátěži totiž dojde k rozkladu značné části acetylcholinu a nervové buňky začnou sahat do zásob cholinu kolujících v naší krvi. Krizi v posledních kilometrech maratonu tak řada sportovních fyziologů připisuje právě poklesu hladiny cholinu.

Dva gramy před startem

Pokud se obáváte, že je to i váš případ, mohlo by vám pomoci užití minimálně dvou gramů cholinu před startem maratonu. V jedné studii například vědci podávali cholin trénovaným běžcům obou pohlaví, kteří měli dvakrát za úkol běžet naplno vzdálenost 32 km. Při jednom z běhů jim přitom podávali cholin: 2,8 g hodinu před startem a totéž množství v polovině trasy. Zlepšení po podání cholinu vykazovalo 70 % běžců, přičemž průměrný rozdíl jejich časů byl celých pět minut!

Kde ho najdete

Velmi bohatým zdrojem cholinu je vaječný žloutek. Dále jej najdete v mase, vnitřních orgánech, ořeších, semenech, celozrnné pšenici, špenátu nebo květáku a samozřejmě i v potravních doplňcích.

Text: Jana Lukášová | Foto: Allen.G / Shutterstock.com