Kochání se podzimní přírodou aneb Jaká byla premiéra Králického maratonu

Maratonhoráchpolovině října je třeba pojmout přednějako pohodový výlet/běh za odměnu za celou sezonu. Bez stresutužeb po maximálním výkonu. Kochat se přírodou! Tak jako při premiéře Králického maratonuDolní Moravy, vyrostlém při oslavě desátého výročípůvodní třicítky a půlmaratonu oblíbeného Trail Running Cupu.

A když vámtomu vyjde počasí, jste zážitkově zcela jistě vevyšších patrech než někde při pobíhání příměstskými lesíky nebookolo rybníka, to tedy věřte. Ráno se probouzítedosud nepřílišdotčené horské krajině, slunce se blyštíodrazech jinovatky natravnatých stráních, lesy na kopcích hrají všemi barvami a nahoře, jo, předevčírem napadl první sníh. Počká na nás? Předpověďukazuje nahoře jeden dva stupně, lehký vítr. Zvládneme to v trenýrkách? A stačí jenom vesta? cenu začítrukavicích?

Okruh obtočil masiv Králického Sněžníku, desáté nejvyšší horyČeska. Oproti minulosti minul vrcholovou pasáž hřebene meziSlaměnkou, Sušinou a vrcholovým sedlem, ale naopak vystoupalnejvyšší kótě 1425 metrů. A pak spadl prudce dolů ještě čerstvé říčce Moravě. Na poslední chvíli pořadatelé museliprovést kvůli nevyzpytatelným dřevařům dvě drobné zkratky.

Vyrazili jsmerozvahoujihu, postupněvýchodu, pozpevněných lesních cestách. Mírně nahoru a dolů. Na hranicichladných mlhavých duchenúdolí a hřejivého slunečního svitushora. pod Sviní horou přišly i výhledyJeseníkům. A paktaky seběhy do 700 metrů nad VýšinkamiUff, to bude ještědřina. Taky že jo. Ještě nejsmepůlce.

chladným dechem od Praděda dřevorubci totálně zoranou cestouvzhůru. Aspoň zbyl časklidu posvačitStezkahřebeni se sice tolik nevzpínala, zato zaplnila turisty – a ne všichni sdílelifunící klopýtající postavyrespektem. Ale někteří přece jenpoustoupili a povzbudili, to zas ne že ne.

Vrcholovou homoli Králického Sněžníku zdobí čerstvě od létapolská vyhlídka, posměšně nazývaná Mixér. Kam se hrabe nafuturistickou sršatici Stezkuoblacích… Ted jenom dolů, konečně. Tachometr ukazuje 26 „najetých“. Obávaný seběh mezikamenyalpskými parametry snad jen dva kilometry, neníčeho se bát, prudký sestup pokračuje lesem a napojuje se napůvodní trasu.

Poslední bufet a podél říčky opět teplém slunci to letí neuvěřitelně. Jenže abyste si tenhle závod vážně zasloužili, musítese vyškrábat ještě dva kiláky lesem do sjezdovky a to se celé štrapáci naopak zase vůbec nechce. Seběh pod lanovkou vydržítevidinou cíleTak jo, skoro 39 km, ještě dost času pod 4 hodiny, poctivej horalskej arbajt.

Nejlíp ho zvládnul Zdeněk DvořákAdamova (3:06:55). Vyraziljsem sám a za chvíli za sebou nikoho neviděl. Běželo se mi moc pěkně, v první části jsem si snad udělal i osobák napůlmaraton,“ usmíval se. „Jak jsem cítil ten náskok, v závěru jsem si povolil,“ přiznal. „Ale mám asi nejlepší formu, co jsemkdy měl,“ dodal. Druhý doběhl o necelé tři minuty Ondřej Sikoraze Zábřehu, třetí o dalších pět Míra NovýPlzně.

To favorit Petr Vaněček, toužící po vítězstvích na Lipně a v Českém lese po triumfálním hattricku v seriálu si zažil jinýpříběh. před startem si stěžoval na svalové přetížení a známýmasér Kuchynka mu rezervoval místo na pořádnourozbíječku“. Jenže kousek po Sněžníkem náš borec uklouzl, zůstal na zemi a – do cíle ho přivezla Horská služba na čtyřkolce. Moc děkuju, došel bych to těžko a hlavně bych mokrý úplně vymrznul. Musímse dát dokupy,“ vyprávěl pak, než ulehnul na masérský stůl. „Takový servis na závodě jsem ještě nezažil,“ rochnil si pak vevířivce pohostinného wellness hotelu Vista olomoucký trailovýběžec Jakub Tichý.

Mezi ženami byla nejlepší 33letá premiantka Lenka KohnováBrna (3:54:59), „Nádherná trať, nádherné počasí, nádhernýden,“ rozplývala se. Druhá skončila Ivana Martinčíková (4:18) a třetí Kateřina Doleželová (4:20). Doprovodnou třináctku vyhráliŠtěpán Kyjonka (57:57) a Mirka Zemanová (1:02:55).

Trail Running Cup pokračuje 7. listopadu tradiční krosovoudesítkou Během přes golfové jamky na hřištiPraze-Motole.

Kompletní výsledky najdete zde: https://tech.orgsu.org/Site/SG/3