Česká triatlonová asociace má před sebou jednu z velkých událostí tohoto roku. Nebude se však odehrávat na závodní trati, ale v čestlickém hotelu Aquapalace, kde se uskuteční Valná hromada. Při ní bude zvolen nový předseda českého triatlonu. Zatím jediným známým kandidátem je Antonín Bauer, který doposud vedl asociaci z pozice statutárního zástupce. S jakými cíli a vizemi se chystá kandidovat?
Už několik měsíců vedete ČTA z pozice statutárního zástupce a generálního sekretáře. Co vás přimělo k tomu, že jste se nakonec rozhodl kandidovat na předsedu?
K triatlonu a k lidem, se kterými se při něm setkávám, jsem si za ta léta, kdy se v tomto sportu pohybuji, vybudoval opravdu silný vztah. Triatlon se pro mě stal srdeční záležitostí!
Současně to byly i oslovující a podpůrné hlasy lidí z triatlonového prostředí, kterých si velmi vážím.
A v neposlední řadě to byla také témata týkající se rozvoje triatlonu v ČR, kterým se v triatlonové asociaci dlouhodobě věnujeme a je potřeba se jim věnovat i do budoucna.
Vidíte sám sebe spíše jako revolucionáře, nebo někoho, kdo bude dělat postupné a spíše menší kroky po jasně definované cestě?
Toto mi bude spousta „revolucionářů“ vyčítat, ale nemyslím si, že by všechno v minulosti bylo špatně a že je nutné podnikat nějaké razantní změny. Potřebujeme nastavit stabilitu a funkčnost pro všechny zapojené subjekty a z tohoto odrazového můstku se dále vyvíjet. Bude potřeba některé věci přehodnotit, některé opustit a jiným pomoct vzniknout.
S jakým „volebním programem“ budete kandidovat? Jaké jsou jeho nejdůležitější body?
Ti, co mne znají, tak ví, že mám rád věcnost. Mým cílem je například rozvoj marketingu na základě nastavení pevné korporátní identity, hledání partnerů pro lepší a hlavně finančně nezávislou stabilitu a podporu triatlonové komunity. Chci, aby ČTA byla seriózním partnerem jak pro sponzory, instituce, spolupracující subjekty, tak hlavně i pro členy či nové sportovce.
Současně vidím nutné změny v otázce vzdělávání trenérů, kde je potřeba se více otevřít novým poznatkům a hledat další vzdělávací instituce v ČR, které nám v tomto mohou pomoci. Myslím, že je základ mít trenéry, a hlavně vzdělané trenéry! Chci nastavit parametry podpory pro nové triatlonisty, kteří stále přicházejí. A za to jsme rádi.
Jakmile se pevně ustálíme, tak pak mne zajímá i propagace síly hlasu českého triatlonu nejen u institucí v ČR (ČOV, MŠMT, Agentura, ČUS atd…), ale i na evropské či světové diplomatické úrovni. A jsem přesvědčen, že budeme mít co nabídnout.
Chci lidi spojovat pomocí otevřené diskuse a slušnosti.
Co z toho se dá stihnout za jeden rok do další volební valné hromady?
Určitě stihneme nastavení korporátní identity ČTA a s pomocí České triatlonové společnosti, s.r.o., i jasná pravidla marketingu s pevným ukotvením v ČTA. Věřím, že se posuneme i ve vztahu ke vzdělávání. Budeme stále pracovat na podpoře triatlonové komunity.
Příští rok slavíme 40 let, tak snad to oslavíme důstojně.
Bude v případě zvolení možné skloubit pozici předsedy a generálního sekretáře, nebo na tento post nastoupí někdo jiný?
Zatím tuto činnost budu zastávat stále, pouze některé agendy předám. Je to jeden z bodů pro Valnou hromadu, který bude mojí podmínkou pro kandidaturu.
Jdete do volby s celým týmem, který se pak bude podílet na vedení ČTA, nebo jako jednotlivec?
V souladu s platnými stanovami ČTA musí valná hromada ČTA volit předsedu Rady ČTA. Tudíž se tak stane při letošní valné hromadě. Rada ČTA pracuje v týmu, který byl zvolen na 4 roky, tedy do roku 2020. V olympijském roce 2020 proběhne volební VH, kde se bude volit do všech orgánů ČTA, včetně Rady ČTA a jejího předsedy.
Se současným týmem jsem v souladu a věřím, že minimálně jeden rok budeme pracovat a posuneme věci dál na základě vzájemné diskuse a společných rozhodnutí.
Pojďme se ohlédnout za rokem 2019. Jaký tento rok byl?
Nazvu ho rokem stabilizačním. Začali jsme naplňovat některé kroky v oblasti marketingové strategie. Řešili jsme témata financování, témata kvality závodů, nové licence, hledání partnerů, stabilizace www.czechtriseries.cz., nutné investice v oblasti vozového parku atd. Spoluorganizovali jsme triatlonové soutěže v rámci LODM v Liberci a závod Olympijských naději v Příbrami (závod Visegradské4).
Mohli jsme se radovat z výborných výsledků juniorů, z medaile na evropském šampionátu ve sprintu, z vítězství Venduly Frintové na světovém poháru v Karlových Varech a možná i z toho, že Česko má nadosah dvě místa na olympiádě. Jaký podíl má na tomto úspěchu ČTA?
To je otázka spíš na reprezentačního trenéra či sportovního ředitele, ale za mne je to výsledek působení jejich nastavení, a to společně s předchozí prací na identifikaci či přípravě sportovců. Vendy je skvělá a je mi ctí, že ČTA ji může podporovat na její úspěšné sportovní cestě. Ale my musíme pracovat dál s ohledem na budoucnost a vývoj světového triatlonu a jeho nové trendy. Závody se zkracují, na OH přibyly štafety atp. Odborníkům a trenérům do tohoto procesu nemluvím, ale naštěstí dochází k vzájemně prospěšné diskusi, a ta může být klíčem k dalšímu vývoji. Protože neposlouchat a nekomunikovat znamená žít v bublině sebeklamu dokonalosti, a to je špatná cesta.
Všem úspěšným gratuluji a jsem rád, že je to nejen Česká republika, klub či vlastní jméno co propagují, ale i je to i český triatlon a Česká triatlonová asociace.
V Česku se letos konaly čtyři České poháry, které dohromady zahrnují přes 25 závodů. Bude v budoucnu tento systém zachován, nebo plánujete na zajištění pohárových soutěží něco měnit?
Tomáš Petr (technický ředitel ČTA), jakožto tvůrce soutěžní sezony ČTA, je osobou na správném místě a často spolu věcně diskutujeme, a vždy najdeme společnou cestu správného kompromisu. A za to mu i touto cestou chci poděkovat.
Je důležité najít soutěžní vyváženost nejen pro samotnou ČTA, ale i pro pořadatele a závodníky. Závody ČTA budou jen tak silné, jak silní budou samotní pořadatelé, neboť motivanty pro pořádání závodů nemůže dodat pouze ČTA. Pořádání pohárových akcí je oboustranný vzájemný proces a my jsme samozřejmě za velký počet soutěží a závodů rádi, ale na prvním místě musí být vždy kvalita závodu a jeho zajištění.
ČTA je spolupořadatelem SP v Karlových Varech, závodu Challenge Prague a EPJ Tábor. Plánujete podporu všech těchto závodů zachovat?
Snažíme se, neboť chápeme, že je to vzájemná služba. Pomáháme svým jménem zástupce triatlonu v ČR. Pomáháme i s organizací, a to nejen zkušenostmi, ale také rozhodčími, pořadateli a zajištěním vybraných služeb. Dále pomáháme i finančně, a to převážně z dotací, které bohužel často tvoří alfu a omegu organizace takovéto akce. Ano, plánujeme podporu zachovat, samozřejmě za předpokladu adekvátní spolupráce a přístupu pořadatelů.
V tomto roce se také podařilo získat nového partnera, společnost Prista Oil. Můžete přiblížit celou situaci hledání partnerů i to, zda je na obzoru ještě nějaký další?
Zde jsme trošku procitli ze snění po odchodu dlouholetého partnera FORD. Je to soustavná intenzivní práce, kterou musíme více profesionalizovat. Musíme vytvořit dobré produkty a služby, které následně partnerovi nabídneme. Například se nám podařilo do Manuálu pro pořadatele dostat marketingovou část standardizace reklamních ploch. Dále vytvoříme, popíšeme a naceníme i další segmenty. Někdy to bude nepříjemné najednou říci, že tato a tato služba již není zadarmo, případně budeme muset vyřešit problémy s exkluzivitou na jednotlivých akcích, ale to je součást obchodování ve sportovním prostředí.
Jsme na začátku a první vlaštovky v podobě spolupráce s Prista Oil či firmou LUX nám ukazují nové cesty, kterými je potřeba se vydat a respektovat jejich podmínky.
Takže abych doplnil svou odpověď na tuto otázku – na marketingovou pozici jsme přijali novou pracovnici a všichni společně hledáme nové cesty a možnosti spolupráce s novými partnery.
A poslední dotaz: Jako možný nový předseda jistě máte vizi, kde byste český triatlon rád viděl za deset let?
Mohl bych spustit populisticko-politická hesla dnešní doby, ale jen ve zkratce naznačím: přál bych si, aby triatlonisté byli hrdi na svou příslušnost k tomuto sportu a aby jim v tom Česká triatlonová asociace byla kvalitním, spolehlivým a respektovaným partnerem. Aby každý, kdo triatlon jednou okusí, měl důvod a touhu se do té výzvy pustit znovu.
Triatlon je peklo, ale kdo tímto peklem projde, může pak v cíli být pyšný na to, co dokázal, co překonal a jak bojoval, se soupeři i sám se sebou!