5 tipů pro trailový maraton

5 tipů pro trailový maraton

Trailový maraton může mít různé podoby. Co se neliší, je potřebné vybavení. Na co se připravit a s čím počítat? Trenér a majitel obchodu TRAILPOINT Michael Dobiáš má pro vás tipy z vlastní zkušenosti.

Trailový maraton může být relativně svižný a rychlý výlet po lesních cestách s převýšením sotva 1 000 metrů. Může to ale klidně být brutální skyrace v horách ve výšce nad 2 000 m. n. m. s pasážemi, kde se uvádí stupně obtížnosti pro horolezce a nastoupáte i 3 000 vertikálních metrů. Ať tak či tak, co při něm budete potřebovat?

1. Boty

Když na to přijde, je pěkný počasí a sucho, můžeš trailový maraton odběhnout i v silničních závodkách. Na druhou stranu znám tratě, kde když zaprší, pojedete po zadku i v krosových speciálkách s 16mm špunty. Nejen proto je dobrý mít těsně před závodem z čeho vybírat. Mnoho zákazníků, kteří do našeho obchodu TRAILPOINT chodí, už pochopilo, že si na běhání s jedním párem bot vystačí jen těžko.

Já osobně bych doporučil středně tlumenou nebo tlumenější a pohodlnější botu s univerzálním vzorkem. Určitě by měla být dostatečně široká, hlavně v přední části. Chodidla po několika hodinách běhu můžou natéct a vzniknout pak nepříjemné puchýře. Také se mi velmi osvědčilo natřít se (nejen 😊) mezi prsty vazelínou. 

2. Kompresní oblečení a doplňky

Na téma komprese existuje dnes už velké množství studií, které potvrzují její funkčnost a pozitivní vliv na výkon… a pravděpodobně se vyskytuje stejné množství názorů a článků, které říkají, že se jedná jen o marketing, módní záležitost, v lepším případě placebo.

Mně osobně je jedno, jestli komprese funguje „jen“ jako placebo nebo na jiném principu. Kompresní šortky nebo návleky používám téměř při všech delších závodech. Kompresní šortky, návleky na lýtka, kompresní tričko, kombinuju vše různě v závislosti na délce a náročnosti závodu a také předpovědi počasí.  A podobné jsou reakce a zkušenosti našich zákazníků. 

3. Hůlky

Pro závody s vysokým převýšením jsou běžecké hole téměř vždycky výhoda. Pomáhají rozložit váhu a zátěž do většího množství svalových partií, což snižuje a oddaluje únavu. Poskytují oporu v náročném a členitém terénu a zejména v druhé polovině závodu to pak znamená jistější a bezpečnější pohyb.

Na běh a pohyb s hůlkami je ale potřeba si zvyknout a rozhodně doporučuju před závodem absolvovat nejprve několik tréninků, ideálně v podobném terénu, kde se závod poběží.

4. Nepromokavá bunda

Hlavně na závodech v horách představuje dobrá nepromokavá bunda téměř nezbytnost. Na některých podnicích bývá dokonce součástí povinné výbavy. Často nejde ani tak o to použít ji pro samotný běh a závod, ale mít ji v záloze. Počasí v horách se může změnit velice rychle, což mají tendenci podceňovat téměř všichni, kdo na horách nežijí.

V případě zranění je pak nepromokavá bunda a suché tričko stejně důležitá jako lékárnička. Sedě na kopci v bouřce s vymknutým kotníkem v krátkém tričku pak není jen otázka pohodlí.

5. Gely…

… nebo medvídky, margotka nebo kokosový suk? V tomhle případě platí, že na to, co vám bude nejvíc vyhovovat, si musíte najít sami. Při závodech delších než 2 až 3 hodiny je důležité naučit se stravu kombinovat tak, aby vám ze všech těch sladkostí nebylo špatně.

Já kombinuju gely a želé bonbony od značky GU, které si nesu s sebou, s normálním jídlem na občerstvovačkách – meloun, banán, sušenky… Pro opravdový fajnšmekry doporučuju vyzkoušet od GU karamelový wafle v kombinaci s gelem Espresso Love.

Text: Michael Dobiáš, Trailpoint | Foto: Shutterstock