Apeniny – ta pravá Itálie

Apeniny – ta pravá Itálie

Když jsem běhal v Alpách a rozplýval se nad italskou povahou, kamarád, který v Itálii strávil několik let, mi poradil: „Když chceš poznat tu pravou Itálii, musíš někam od Bologni na jih.“ Tak jsem tedy vyměnil Alpy za Apeniny. 

Že jsem v Itálii, jsem pocítil hned po příletu. Když jsme po bouřlivém přivítání s kamarády ze Soul Runningu zjistili, že část týmu, který se scházel z celé Evropy, má zpoždění, jsme vymysleli rčení vystihující italský přístup: „Be creative!“ Vše se dá vyřešit, jen se nesmí zapomenout, že vše je tak nějak na pohodu.

Apeniny, konkrétně Národní park Casentinesi, nejsou tak turisticky zahlcené jako Alpy nebo přímořské oblasti, není problém se tady ubytovat v opravdu překrásném hotýlku nebo penzionu za přijatelnou cenu. Nás uvítal překrásný hotel zrekonstruovaný z usedlosti ze 13. století. Místo s atmosférou, navíc přímo pod horami mezi sady a vinicemi, kde se vše pěstuje v souladu s přírodou. 

Oproti Alpám nebo přímořským oblastem je tady znalost angličtiny na zhruba české úrovni, s jediným rozdílem –  Italové udělají vše pro to, aby se domluvili. 

Co je v kterékoliv části Itálie stejné? Pohostinnost. Ihned po ubytování přišla na řadu typická italská večeře. Prostor k tomu ochutnat místní bio speciality, ale hlavně si popovídat, kde jsme celý rok běhali, co jsme zažili, a přitom doplňovat tekutiny a železo místním prvotřídním vínem.

Z pekla až do ráje

Oblast v okolí hranic Emilie-Romagnia a Toskánska má bohatou historii: právě tady čerpal svou inspiraci Dante Alighieri, to tady poznal svou múzu Beatrice. Fragmenty z místní přírody se prolínají jeho dílem. Není se tomu co divit. I přesto, že Apeniny zdaleka nedosahují výšky Alp, tak nejvyšší hora Parku Casentinesi – Monte Falco má 1658 metrů, tedy více než Sněžka. Tato oblast plná překrásných kopců skal a lesů, převažující listnaté lesy poskytují dostatek stínu pro trailové běhání, přitom jsou řidší, a tak mnohem prostupnější než naše jehličnaté. 

Když půjdete po stopách Danteho, můžete stejně, jako on začít peklem. Pod povrchem se totiž skrývají bohatá ložiska zemního plynu. Ten na mnoha místech uniká, takže narazíte na kamenné mohyly, z jejichž vrcholu stoupají plameny. Místní s nadsázkou říkají, že to jsou nejmenší činné sopky na světě. Pokračujeme očistcem. Tím se může stát dlouhé stoupání po některé z místních silniček, které v letním horku spolehlivě prověří vaši fyzičku. 

Pak přijde ráj. Každý má o něm jinou představu, ale nám se jím zdál Cascate della Brusia a Bocconi – most ze 14. století nad nádherným vodopádem. Osvěžení studenou vodou nám vlilo novou energii do žil.

Tam, kde běhají ti nejlepší

„Pojď Francesco, dáme si seběh!“ volám na kamaráda a společně s Fredem se spouštíme z kopce. Fred natáčí, za ním Francesco a já, trasa je tak akorát široká pro jednoho, mokré listí na jemném blátíčku ze včerejšího deště. Mezi tím spousta kořenů, kamení a nebezpečné skryté díry. Stupňujeme tempo. Zapnutá kamera nás nutí se předvádět, poskakujeme, kličkujeme. Užíváme si každý metr. V tom při jednom poskočení „na efekt“ vidím, jak Francesco ztrácí balanc. Ještě ve vzduchu se dostává do polohy, kterou nemůže ustát. Dopadá a po zemi ještě přidá pár žabiček, jako kámen naplocho hozený do vody. Dál už trasu loňského mistrovství světa probíháme značně opatrněji.

Národní park Casentinesi má rozlohu téměř 370 km2. Následující den jsme se tedy vydali objevovat další zajímavá místa. Protože se v okolí jezera Ridracoli loni běžel světový šampionát v trailrunningu, nemohlo nám toto místo uniknout. Trasa Sacred forests trail vede téměř výhradně lesními pěšinami a úžasnými single traily.  

Pořádný relax po doběhu

Nedaleko národního parku je lázeňské městečko Castrocaro terme, kde po běhu zrelaxujete celé tělo. Nohám udělá dobře Knneipův chodníček, po sauně a masážích se budete cítit jako znovuzrození a budete se moct vydat na obhlídku místních pamětihodností. Dvou hradů, v jednom najdete muzeum a v druhém se můžete ubytovat. Překrásné místo, s úžasným výhledem do krajiny. Zde odpočíval i Musolini a ten si vybíral jen ta nejkrásnější místa.

Národní park Casentinesi

Italsky Parco nazionale delle Foreste Casentinesi, Monte Falterona e Campigna.

Nachází se na hranicích Emilia-Romagnia a Toskánskla v oblasti Toskánsko-Emiliánských Apenin, asi 100 kilometrů od Boloni.

Rozloha: 368km2

Nejvyšší hora: Monte Falco (1 658 m)

Přidejte si k běhu cyklistiku

Pro objevování parku je velmi oblíbené kolo. Místní zde nabízejí také projížďky s průvodcem – ti sice mluví téměř výhradně jen italsky, ale přivedou vás na ta nejkrásnější místa. 

Co si dát k jídlu?

Když se mně kamarád před cestou ptal, jestli mám nějaké speciální požadavky na jídlo, požádal jsem o omezení sacharidů. Jeho odpověď: „Tohle je Itálie – Pizza, pasta, samé sacharidy!“ Je to tak, jídlo je tady postaveno na skvělém pečivu, nejen těstoviny ale místní fritto připomínající miniaturní maďarský langoš je skvělou změnou. Co je pro tuto oblast opravdu typické, je raggu. Žádné Boloňské špagety, něco takového neexistuje, ale jakékoliv těstoviny s místním raggu – to je lahůdka na kterou budete ještě měsíce po návratu vzpomínat.

Text: Michal Hrabec, Running2.cz | Foto: Shutterstock