Skijoring: na běžky můžeš i se psem!

Blíží se zima a s ní i ideální možnost pustit se do skijoringu – tedy běžkování se psem. Baví tě canicross a máš rád(a) i běžky? Tak to se můžeš vsadit, že tě skijoring naprosto pohltí!

Právě skijoring, nikoliv canicross, je původní disciplína, ke které se pes v tahu vůbec využíval. Ten naopak vznikl právě z něj, a to samé platí i pro další mushingové sporty a taky canicross.

Jedná se o krásný a čistý sport. A to doslova, na běžkách totiž nepotkáš bahno a sníh je přece ta nejlepší pračka na psa. Potřebuješ vybavení pro sebe a pro psa, velkou dávku motivace a můžete začít!

Psovi se lépe běhá, ale potřebujete sníh

Než se do toho pustíme, podíváme se na výhody a nevýhody skijoringu. Výhodou běžek se psem je nízká teplota, ve které se psům lépe funguje než v létě při canicrossu. S tím souvisí, že se pes na běžkách jen tak nepřehřeje.

Příznivý je zde také terén – sníh je k psím packám daleko shovívavější než lesní cesty.

A co zápory? Na běžky se psem potřebuješ sníh (logicky), ten ne vždy a všude je, takže musíte zajet do hor. A když už sníh najdete, je potřeba mít trať upravenou – psovi by se v hlubokém sněhu běhalo v tahu opravdu špatně a ani tobě by to moc nejelo.

Můžu to zkusit, když neumím běžkovat?

Máme pro tebe opravdu dobrou zprávu – nedostatek běžkařských dovedností nevadí! Když tě pes táhne, učí se to naopak lépe, než když to zkoušíš na vlastní pěst. Pes ti tahem dodá rychlost, takže se učíš „jen“ styl.

A jak na to? Běžky se psem opravdu nejsou těžké, naopak je to zábava pro tebe i pro psa. Stačí mít motivaci, elán a užívat si to. Mimochodem, na první výlety doporučujeme trasu jen pár kilometrů, kde můžeš střídavě jet se psem v tahu a na volno.

Pokud ale neumíš běžkovat vůbec, vyzkoušej si to nejprve bez psa. Ideálně s instruktorem, předejdeš chybám a půjde to celé rychleji. Každopádně zkoušej bruslení na běžkách, tzv. skate, s klasikou neuspěješ.

U psa je pak výhodou, když umí tahat – třeba právě z canicrossu. A pak už to jen spojíte dohromady.

Základ vybavení možná už máš

Pes bude samozřejmě potřebovat postroj. Neexistuje žádný extra speciální běžkařský, takže pokud doma nějaký kvalitní máš a psovi sedí, je to ideální. Pokud postroj nemáš, doporučujeme například postroj Freemotion od Non-stop dogwear. Využiješ ho i na případný canicross nebo výlety.

Mezi tebou a psem by mělo být vodítko s amortizérem, odpružené a 2,8 m dlouhé a ideálně takové, které pruží v celé své délce. Na canicross se používá kratší, dvoumetrové.

Tobě se bude hodit opasek – nějaký, který se lehce sundává i nandává a dobře sedí na kyčlích. Můžeš určitě použít i ten na canicross, ale pokud tě lyžování se psem chytne, doporučujeme Løype Belt od Non-stopu, který byl k běžkování se psem stvořený a jeho součástí je i bezpečnostní vypouštěcí karabina.

Jak psa k opasku připevnit?

Ideálně ne na pevno, doporučujeme buď takzvaný finský hák, ze kterého vodítko jen pohodlně vyhákneš i v rukavicích, nebo vypouštěcí karabinu, která je také bezpečná a lehce se ovládá. Na rozdíl od cancirossu si třeba při jízdě z kopce psa na vodítku bereme do ruky. Ve sjezdu může být člověk rychlejší. Ale vždy platí, a u začátečníků zvlášť, že pes by měl být před těbou. Tak se neboj přibrzdit.

Také se nestresuj tím, když ti někdo bude tvrdit, že základ je v technice a že na každý teplotní stupeň musíš mít jiný vosk. Všeho s mírou. Jen je dobré, aby ti lyže klouzala, to je u bruslení žádoucí, takže aspoň základní vosk si pořiď. Přeci jen, když se ti při každém odrazu lyže zastaví, zážitek je o poznání horší.

A samozřejmě budeš potřebovat běžky (ne na klasiku), boty, vázání a hůlky.

Kde jezdit a jak se chovat na stopě?

Pes může na všechny běžkařské tratě, protože ty jsou obvykle na veřejně přístupných cestách a s jedním psem na vodítku tam je vstup povolen. Takže pokud ti bude někdo tvrdit, že „tady se psem nemáš, co dělat“, není to pravda.

Na druhou stranu, buď k ostatním ohleduplný, nenech psa běhat ve stopě na volno, hlavně mezi ostatní běžkaře a nos s sebou lopatku na odklizení výkalů ze stopy. Není totiž nic horšího, než si „namazat“ právě takhle, to tobě ani psovi na oblíbenosti rozhodně nepřidá.

Náš tip je vyrážet se psem na běžky brzy ráno nebo pozdě večer a vyhnout se tak těm největším davům. A ještě jednou připomínáme: buď ohleduplný k ostatním!

Text: Karolía Cipro| Foto: Shutterstock