České Švýcarsko: pár dní je málo

Až budete chtít spojit malé běžecké soustředění se špetkou odpočinku, vyrazte do Českého Švýcarska. Tolik možností na proběhnutí a zároveň obdivování přírodních úkazů byste hledali jen stěží. Nebo si vyberte některý z unikátních závodů. Tak jako tak neodjíždějte bez regenerace v lázních Bad Schandau.

Když se říká, že než člověk vyrazí do světa, měl by nejdřív pořádně prozkoumat svou domovinu, protože ta má taky co nabídnout, České Švýcarsko je toho jedním z nejpříkladnějších důkazů. Nespočet možností na procházky – a samozřejmě i běhání –, krásná příroda, čerstvý vzduch, klid, relaxace. Zároveň se v okolí koná řada pestrých závodů, takže se to nabízí spojit: vyrazit na závod a výlet si protáhnout na prodloužený víkend – jako jsme to koncem roku udělali my. Ani tak nestihnete všechno.

Jedinečné krosy

Ideální je začínat závodem. Odbydete si to nejdůležitější, pustí vás nervozita a pak už si jen můžete vychutnávat všechno kolem. Docela nejlepší variantou je sáhnout po takové události, která vás už sama o sobě provede krásnou krajinou. Ne bezdůvodně tu je vyhlášen národní park či chráněná krajinná oblast. Šanci máte už 16. dubna na půlmaratonu v Labských pískovcích či 26. srpna na Parkmaratonu v Krásné Lípě.

1) Labské pískovce půlmaraton

Po této trase byste možná běžně nevyběhli, protože tudy chodí řada turistů. A také samotný závod se koná za jejich přítomnosti. Trať tvoří jeden 7,5km okruh vedený převážně po turistických značkách, v hlavní kategorii si ho dají hned třikrát. Startuje se pod skalami v Tisé směrem na Ostrov. Běžíte po zpevněném povrchu nahoru a dolů, i po železných schodech, necháváte za sebou prudké kamenité seběhy, to vše ve skalním městě Labských pískovců. Rozhodně unikátní podnik.

2) Parkmaraton Krásná Lípa

Trať vede kopcovitým terénem, většinou po lesních cestách malebné krajiny Českého Švýcarska s výhledy na Lužické hory (například z Vlčí hory). Kopíruje velkou část Köglerovy stezky.

3) Děčínský běžecký pohár

Zahrnuje hned několik závodů, část vás pustí do Labských pískovců, vyběhnete si třeba na Sněžník.

Vzhůru na rozhledny

Anebo se můžete trasou závodu třeba jen inspirovat při svém proběhnutí. Výživný je převážně trailový běh na Děčínský Sněžník (723 m n. m.), ať už z Děčína, jak káže tradiční štěpánský závod, nebo třeba z Tisé. Podobně běh na Jedlovou (6 km s převýšením 340 m). V obou cílech najdete rozhlednu, takže si můžete ještě na závěr dát „pár“ schodů a pak už se jen kochat pohledem do kraje. Nechybí tu ani restaurace, a dokonce ani ubytování.

Na Jedlovou si pěkně zaběhnete i z Chřibské (pěkné ubytování viz box). Zavedou vás tam po lesních cestách žlutá a červená turistická značka. Anebo se možná spokojíte jen s Malým Stožcem – stále po žluté, ušetříte něco málo přes sto výškových metrů.

Pozor, neplést Jedlovou s Jedlovou horou u Chlumce poblíž Ústí nad Labem. Těm, co dávali ve škole pozor, se možná vybaví legendární bitva u Chlumce a skutečně tady byla v roce 1813 poražena Napoleonova armáda. Naštěstí nemáme dějepis, a tak pro vás bude spíš cennější informace o osmnáctikilometrové trase po stopách Běhu kolem Jedlové hory. Nejvýstižněji ho vykreslují v propozicích: „Název závodu může leckoho svádět k domněnce, že se přihlašuje na horský běh. Nenechte se však mýlit: Kopec, který budeme obíhat, převyšuje okolní terén přibližně jen o stovku metrů (a na severní straně ještě méně). A jedle? Ty tu nenajdeme. Zdejší listnatý les (kde převažující dřevinou je dub) přesto stojí za návštěvu. Tato pasáž trati může běžce nabít pozitivní energií, kterou budou potřebovat v závěru: 2–2,5 kilometru před cílem nás totiž čeká ‚brownfield‘ bývalé tlakové plynárny Úžín…“

Turistickými cestami je to tu zkrátka protkáno, stačí jen pohledět do mapy a plánovat. Díky značení se ztratíte jen málo pravděpodobně. Mírně narazit můžete nanejvýš v sezoně, kdy tu bude víc lidí.

Pokud stojíte o kvalitní trénink, v Děčíně si ho můžete dopřát na 400metrovém ovále, navíc s výhledem na místní zámek – to najdete málokde.

Výletní itinerář

Dobře plánujte i výlety po okolí, uvidíte, že spolu s tréninkem vám ty pěší i s přejezdy autem zaberou docela dost času. Případně spojte příjemné s užitečným a vydejte se na běžecký výlet. Co určitě nevynechat?

1) Soutěsky v Hřensku

Hřensko leží na soutoku řek Labe a Kamenice a se svými 115 m n. m. je nejníže položeným místem v Česku. Skrz obrovský kaňon pískovcových skal byste to hádali jen stěží. K Edmundově a Divoké soutěsce vás zavede malebná cesta podél řeky skalami, skalními tunely a přes lávky, na závěr se budete plavit v pramicích, zatímco vám převozník bude vyprávět o historii soutěsek.

2) Pravčická brána

Obě dominanty můžete vidět naráz, to když vyrazíte z Hřenska k Pravčické bráně, přes Mezní Louku k soutěskám a zpět do Hřenska. Z obce půjdete cca 4,5 kilometru. Odměnou vám bude největší přírodní skalní most v Evropě, který je právem symbolem Národního parku České Švýcarsko. Nezapomeňte se zastavit hned na třech okolních vyhlídkách. Ve výletním zámečku Sokolí hnízdo, postaveném v alpském stylu, se pak můžete občerstvit.

3) Bastei

Jestliže se vám u Pravčické brány zalíbí, Bastei vás nadchne. Budete si tedy už ovšem muset odskočit za hranice, k našim německým sousedům. Skalní útvar se nachází na pravém břehu Labe mezi lázeňským městečkem Rathen a městem Wehlen v Saském Švýcarsku (asi 27 km z Hřenska). Nebudete vědět, kam dřív s očima: monumentální skalní most, široké údolí Labe, Labské pískovce. Ani zde nechybí restaurace.

4) Königstein

Vzdušnou čarou by to sem bylo blíž, ale vy to sem budete muset objet (20 km) nebo obejít (13/20 km). Zato tu najdete jednu z největších horských pevností v Evropě – na stejnojmenné stolové hoře 240 metrů nad hladinou Labe, což slibuje překrásné výhledy.

Celý areál se rozkládá na 9,5 hektarech a zahrnuje přes padesát stavbiček, a tak si na prohlídku vyhraďte několik hodin. Propagační materiály mají v češtině.

5) Pár tipů navíc

V Krásné Lípě můžete navštívit čokoládovnu Mana, kde si můžete vyzkoušet ruční výrobu čokolády nebo si zakoupit již hotové bonbony či si smlsnout na horké čokoládě. Jen kousek za Krásnou Lípou ve Vlčí Hoře zase vzniká přírodní kosmetika Nobilis Tilia, i zde můžete nakouknout pod pokličku a zastavit se v návštěvnickém centru se zahradou léčivých rostlin a čajovnou. Také odtud vede po červené značce asi půlhodinová procházka na stejnojmenný kopec s rozhlednou.

A nakonec Varnsdorf a něco pro milovníky piva: neotřelý minipivovar, kde můžete vybírat hned z několika druhů piv a netradičních pivních speciálů, součástí je restaurace a lze se domluvit i na prohlídce. Za dobré viditelnosti si ještě vyšlápněte na hraniční rozhlednu Hrádek, odkud dohlédnete na Jizerské hory i německým sousedům do talíře v Seifhennersdorfu.

Nejlepší relax široko daleko

Teď už ale musíte být opravdu unaveni a bude to chtít relax. Na to je odpověď jediná: termální park Toskana Therme v lázních Bad Schandau (z Hřenska 9 km stále podél Labe; z Chřibské 32 km). Vyplatí se využít akci happy hours, tj. tři hodiny za cenu dvou (16 eur), protože i ty vám nakonec budou nečekaně málo. Na vstup možná budete chvíli čekat, protože koupaliště je vážně oblíbené. Čeká vás tu několik druhů saun a pár, včetně těch venkovních, se skvělým ledovým bazénkem – také venku, Liquid Sound (teplý slaný bazén, kde vás bude nadnášet voda s uklidňující hudbou a projekcí) nebo vyhřívaný venkovní bazén. Když vám vyhládne, nechybí ani restaurace. Anebo si jděte posedět do některé z místních útulných kavárniček.

Z Děčína na Děčínský Sněžník

Vydejte se po stopách závodu, který se koná tradičně v prosinci na Štěpána. Měří 24,5 km a zavede vás na vrchol (723 m) s kamennou rozhlednou, jednou z nejstarších v ČR. Zajímavostí závodu je, že vás při něm navádějí jen turistické značky, před startem si závodníci prohlédnou mapku a proběhne výklad. Tím pádem pak nováčci často bloudí.

Po startu se běžci vydávají podél břehu po proudu Labe až do tunýlku pod tratí (120 m). Pak začíná prudké stoupání kolem Pastýřské stěny a dále čtvrtí Čechy pod Písečný vrch. Pokračujete vozovou cestou, pak kamenitou stezkou prudkým stoupáním po červené značce na rozcestí Pod Koňskou hlavou a dále k ní a po zvlněné cestě až na Sněžník. Tady mají závodníci oběhnout rozhlednu a pak hurá dolů: zpět pod Koňskou hlavou, po zelené značce k rozcestí pod Kristin Hrádek a přes stoupání do Mlhavého lesa až do Maxiček. Tady se jen na chvíli napojíte na žlutou na hlavní silnici, následuje prudké klesání lesní stezkou podél potoka Ostružník do Jalůvčí. Znovu přeběhnete hlavní silnici a stoupáte pod Červený vrch, po vrstevnici nad Pastýřskou stěnou do části Červený vrch, až začnete opět prudce klesat k tunýlku pod tratí. Pak se již vracíte po rovince zpět po břehu Labe až k atletickému hřišti.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock