Jak pečovat o štítnou žlázu

Zápasíš s neustálou únavou? Přibýváš na váze? Neběhá ti to? Trpíš zimomřivostí? Lámou se ti nehty a padají ti vlasy? Máš stále mizernou náladu, či dokonce deprese? Na vině může být nedostatečná činnost štítné žlázy.

Štítná žláza produkuje hormony tyroxin a trijódtyronin, které jsou nezbytné pro správný průběh energetického metabolismu. Když jich máme nedostatek, proces získávání energie z živin se zpomalí, a to má i negativní vliv na výkonnost.

Hypofunkce štítné žlázy častěji postihuje ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Zvláště u žen přitom tomuto orgánu nesvědčí velmi intenzivní vytrvalostní trénink, a proto je mezi vytrvalkyněmi výskyt snížené funkce štítné žlázy velice častý. Co s tím?

  • Podpoř střevní mikrobiom

Jak už se stává, příčina problému často bývá jinde než problém samotný, a ani štítná žláza není výjimkou – u většiny případů její hypofunkce (a prakticky u všech případů hypofunkce autoimunitního původu) se vyskytuje narušená rovnováha střevního mikrobiomu. Pomoci tedy může vše, co kondici obyvatel našich střev zlepší, tj. zejména užívání probiotik a dostatečná konzumace rozpustné i nerozpustné vlákniny.

  • Dodej minerály a stopové prvky

Je celkem dobře známo, že pro správnou funkci štítné žlázy je nutný dostatek jódu, který je přímo součástí jejích hormonů. Zdaleka však není jediným nezbytným prvkem. Často podceňovaný je příjem selenu, jehož nedostatek zhoršuje tvorbu hormonů štítné žlázy i její ochranu před volnými radikály. To samé pak platí i pro zinek. A nezapomeň ani na vitamin D3.

  • Pij čekanku

Čekanka vyniká svým pozitivním působením na střevní mikrobiom. Zvyšuje v něm především výskyt laktobacilů, které jsou pro štítnou žlázu důležité. Kořen čekanky je součástí tzv. kávovinových nápojů, její obsah v nich se ale hodně liší, proto vybírej pečlivě.

Text: Blanka Gololobová| Foto: Shutterstock