Jóga a běh. Patří k sobě?

Jóga a běh. Patří k sobě?

Na první pohled by se mohlo zdát, že to jsou dva zcela rozdílné sporty. Běhání je dynamické, energické a rychlé. Jóga pomalá a klidná, někdy až duchovní. Jenže tyto dva sporty k sobě jdou více, než si myslíte.

Nebojte se. Nikdo po vás hned nebude chtít stoj na hlavě ani žádnou zamotanou pozici, kde ani nevíte, kde máte nohy a kde ruce, či dlouhou meditaci bez možnosti pohnout se. Samozřejmě, že je jasné, že běhání je zdravé a má plno benefitů. Jenže pokud děláme jenom to, jednostranně přetěžujeme organismus. Pokud ještě po běhání zanedbáváme strečink, dochází k přetěžování určitých svalů a také k jejich zkracování.

Proto je cvičení jógových asán skvělé nejenom na protažení před během, ale také po něm. Dokáže totiž napravovat svalové dysbalance a působí také na vazivový aparát. Posiluje i střed těla: břišní svaly a také svaly pánevního dna.

Ze středu vychází vaše síla, opora, rovnováha a vaše energie,“ říká instruktorka jógy Irma Březina. „Posílením vnitřních břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna vytvoříte potřebnou oporu pro vaši páteř a správnou polohu břišních orgánů. To vede k nejen správnému držení těla, ale také ke správnému zažívání, tudíž i distribuci živin do vašeho těla.“

Co všechno dokáže?

Správné držení těla díky zpevněnému středu znamená pro běžce dostatek energie pro výkon. Při špatném postavení a zakřivení páteře musí tělo vynakládat mnohem více energie na udržení celkové rovnováhy a pohyb těla, a tu pak nemůžete využít pro rychlejší nebo vytrvalostní běh.

„Jóga také pomáhá uvolňovat v těle stres, napětí a emoce, které opět blokují proudění energie,“ tvrdí instruktorka. „Pokud máte strachem stažený žaludek nebo úzkostí sevřený hrudník, určitě se vám nepoběží dobře a uvolněně. Energii potřebnou k běhu ztrácíte i při překotném a splašeném víru myšlenek v hlavě, a proto je jóga u běžců tak oblíbená. Dokáže mysl, tedy naše myšlenky, kontrolovat a zaměřit jen jedním směrem, čímž získáte psychickou sílu a neplýtváte svojí, při běhu tolik potřebnou energií.“

Zázračné dýchání

Jóga také pracuje s dechem. Pravidelné cvičení a nácvik správné práce s dechem ocení zejména vytrvalostní běžci, ale nejenom ti. Správné dýchání navyšuje kapacitu plic, a díky tomu s ním u delších tratí budete lépe hospodařit, což oceníte jako běžec vždy.

Jaký typ jógy si vybrat?

Jóga není jen jedna, existuje jich nepřeberné množství. Podle Irmy Březiny je výběr individuální. Například hathajógu doporučuje na protahování a uvolnění svalů, power nebo vinyása a ashtangu na celkové posílení. Pro každého je vhodná restorativní jóga, protože působí na uvolnění těla a mysli.

Co mají jóga a běh společné?

1. Pracují s dechem

U běhání je dech velmi důležitý – nepravidelné nebo povrchové dýchání způsobuje píchání v boku a únavu. Ideální je nádech nosem tak, aby se nehýbal hrudník, ale břicho. U jógy je dech jedním z nejdůležitějších aspektů – měl by být plynulý, spojený s pohybem. Dech zklidňuje mysl a také dodává dobrou náladu. Správným dýcháním, jak u jógy, tak u běhu, se tělo a orgány prokrvují a okysličují. Tím se tělo také očišťuje, protože se zrychluje také látková výměna.

2. Dobíjejí energii

Po běhu se v těle vyplavují endorfiny, takže i když jste unavení, je hlava vyčištěná a nálada o dost lepší. Stejně funguje jóga. Díky práci s dechem a plynulému pohybu rozhýbává v těle energii, takže se po józe budete cítit, jako byste si dali pár kilometrů.

3. Zlepšují kondici

I když se to nezdá, jóga je fyzicky velmi náročná, pocítíte to, zejména když s ní začínáte. Najednou budete vědět o svalech, které jste předtím ani netušili, že je máte. Oba sporty zpevňují tělo a rýsují svaly, budují sílu a také mají vliv na flexibilitu těla.

4. Jsou jednoduché

K józe ani k běhu toho příliš nepotřebujete. Můžete je provozovat kdykoliv a kdekoliv, jak dlouho chcete a jak často chcete. Jdou dělat samostatně, ve dvojici i ve skupince.

Proč je podle vás jóga vhodná pro běžce?

Václav Krejčík, lektor jógy, www.energystudio.cz

Jóga běžcům pomáhá protáhnout nohy, uvolní klouby a zregeneruje po zatížení. Celkově rozvine ohebnost i sílu celého těla a všech orgánových soustav.

Irma Březina, lektorka jógy, Eka Yoga Space, www.ekayogaspace.cz

Jóga je pro běžce skvělým způsobem, jak protahovat zkrácené svaly. O výkonech při běhání ale rozhoduje kromě trénovaného těla také hlava. A díky józe a meditaci dosáhnete toho, aby mysl byli soustředění, vědomě přítomní, silní a stabilní. Což ocení každý běžec, ať už chce zvládnout 5 km nebo maraton.“

Zuzana Klingrová, lektorka jógy a kreativní ředitelka Resortu Svatá Kateřina, www.zuzanaklingrova.cz

Jóga udržuje sílu i flexibilitu svalů celého těla, bojuje proti nerovnováze svalů a tím běžcům pomáhá proti bolestem a úrazům. Učí ovládat centrum těla, což činí každý pohyb bezpečnější. Dechové techniky a synchronizace dechu a pohybu jsou nezbytnou součástí jógové praxe, což běžci velmi ocení. Jeden z důvodů, proč někteří běžci v určité fázi tréninku nejsou schopni zvýšit svoji rychlost, je ztuhlost kloubů, a právě jóga jim v tomto může být nápomocná.

Text: Soňa Kotulková, Running2.cz | Foto: Shutterstock