Košťálová zelenina: využij její potenciál naplno

Košťálová zelenina: využij její potenciál naplno

Květák. Brokolice. Kapusta. Kedlubna. Kadeřávek. Zelí… Tyhle druhy zeleniny jsou pro naše tělo opravdový poklad. Pokud je ale zpracujeme a zkonzumujeme správným způsobem, můžeme z nich vytěžit ještě více.

Látka, která je zodpovědná za nejvíce pozitivních účinků košťálové zeleniny, se jmenuje indol-3-karbinol, zkráceně I3C. Jde o silný antioxidant s výraznými protirakovinnými účinky. Působí protizánětlivě, takže urychluje regeneraci, podporuje detoxikaci i hormonální rovnováhu mužů i žen.

Je tu ale jeden zádrhel: I3C se v košťálové zelenině většinou vůbec nevyskytuje. Jak je to možné? Jednoduše. Vyskytuje se v ní totiž glukobrassicin, z níž I3C vzniká. To se přitom děje dvěma způsoby. Zaprvé se tak děje ve střevech působením střevních bakterií, a za druhé působením enzymu myrosinázy, která se rovněž vyskytuje v košťálové zelenině, ovšem odděleně od glukobrassicinu. Aby se s ním mohla smíchat, musí dojít k narušení buněk zeleniny – třeba krájením nebo kousáním.

Tento způsob vzniku má velkou výhodu: Když se I3C dostane do kyselého prostředí žaludku, vzniká z něj diindolmetan, zkráceně DIM. Ten má nejen všechny pozitivní účinky I3C, ale i některé navíc: Vyniká příznivým vlivem na játra, což je při vysoké zátěži velmi důležité, a také pozitivně ovlivňuje metabolismus cukrů. To ocení nejen všichni vytrvalci, ale i lidé, kteří se snaží zhubnout.

Nakrájej a nech stát

Když ale jíme košťálovou zeleninu tepelně upravenou, myrosináza se zničí, takže jsme odkázání pouze na vznik I3C ve střevech a připravujeme se o blahodárný vliv DIM. Proto je dobré dodržovat tyto dvě zásady:

  • Pokud košťálovou zeleninu tepelně upravuješ, předem ji nakrájej na menší kousky a nech alespoň 5 minut stát, aby mohlo dojít ke vzniku I3C.
  • Při konzumaci zasyrova ji důkladně žvýkej.
Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock