Letní 30minutovky pro spalování tuku

Pro mnohé je letní dovolená časem, kdy nějaké to kilo na váze poskočí spíše směrem nahoru. Být to tak ale nemusí. Přinášíme přehled letních aktivit, které nejlépe pomáhají hubnout a tvarovat postavu.

„Pro hubnutí mají venkovní aktivity řadu výhod. V organismu se zvyšuje hladina vitaminu D a posilujete imunitní systém. Mozek navíc zaplavují hormony dopamin a serotonin, které zlepšují psychickou pohodu a chuť si prožitek zopakovat,“ uvádí Markéta Brožová, trenérka fitness centra pro ženy Contours.

Uvedené hodnoty spálených kalorií sedí na postavu o váze 65 až 70 kilogramů a 30 minut pohybu. Je prospěšnější variabilita než ustrnout na jedné monotónní aktivitě, na kterou si svaly brzy zvyknou. V létě je naštěstí z čeho vybírat:

Beach volejbal 275 kcal

Hřišť na plážák stále přibývá. Pohyb v písku je extrémně náročný, ale při zábavné hře v rychlém tempu na to brzy zapomenete. „Zlepšíte koordinaci a vyváženě posílíte svalové skupiny celého těla – nohou, paží i zad. Při výskocích a výpadech do stran nejsou opomíjené ani břišní svaly. Nárazy tlumí písčitý povrch, takže klouby jsou v bezpečí,“ říká Brožová.

Lehká cyklistika 204 kcal 

I při lehčí jízdě vydáte víc energie než při chůzi. Ideální je pravidelné šlapání o frekvenci 80 až 100 otočení za minutu, pokud jedete po asfaltu. Výšlapem do kopce zpevníte hlavně stehenní a lýtkové svaly. Navíc je kolo skvělou prevencí kardiovaskulárních onemocnění.

In-line bruslení 170 kalorií

Efektivní zástupce kardio cvičení, při němž si protáhnete celé tělo a bez zátěže na klouby zpevníte stehna i boky. „Před jízdou i po ní nezapomínejte na kvalitní strečink, předejdete svalovým zraněním. Pokud trpíte na bolesti zad, volte raději vzpřímenější postoj bez předklonu,“ radí Brožová. Pokud patříte k pokročilejším, můžete zařadit mírné dřepy – v nízké rychlosti s nohama vedle sebe lehce podřepněte a vydržte až do zastavení. Tempo bruslení pravidelně střídejte: 5 minut uvolněnější, 2 minuty intenzivní.

Plavání 200 kcal

Plavání prověří celé tělo, přitom je šetrné vůči kloubům, a tedy vhodné pro všechny váhové kategorie. „Opatrně jen se stylem prsa s hlavou vytrčenou vysoko nad hladinu, který velmi namáhá krční páteř,“ říká trenérka. Rovněž pozor na příliš studenou vodu – čím nižší teplota, tím víc se musíte ve vodě hýbat, abyste svůj organismus dostali do stavu spalování namísto udržování tepla. Efektivnější je přitom plavání v moři a potápění či aqua aerobic – díky vyššímu odporu vás nutí cvičit důrazněji.   

Hry na party 90 kcal

Chystáte se s přáteli na piknik do parku? Ani zde nemusíte zahálet, přibalte si hry jako petanque nebo kroket. I při těchto trochu líných sportech pálíte kalorie, byť se nezpotíte.

Zahradničení 130 – 200 kcal

Zvlášť na nerovném povrchu je vzpřímené tlačení sekačky skvělé pro zapojení všech svalů a dosažení zvýšené tepové frekvence. Nezapomeňte na pravidelné hluboké dýchání. Možná překvapí, že smysl má i starost o záhonky – během ní nevědomky uděláte desítky dřepů.

Pěší turistika 130 kcal

Její velkou výhodou je podle Brožové, že vás dostane na přirozený vrchol intenzity zátěže, čímž spálíte i třikrát víc tělesného tuku než při běžné chůzi po bytě. Zkuste nordic walking ve svižném tempu a zapojíte až 90 % všech svalů.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock