Nejlepší péče o pokožku běžce

Nejlepší péče o pokožku běžce

Zimní běhání má svoje kouzlo. Stačí se vhodně obléct a můžete si běh užívat plnými doušky. Jenže extrémní venkovní podmínky (střídání teplot, vítr, mráz a zima) dávají pokožce pěkně zabrat. Jak o ni pečovat, aby byla zdravá a cítili jsme se komfortně? Využijte osvědčené tipy.

Před během

Obličej

Většinu těla chráníme kvalitním funkčním oblečením. Kromě obličeje. Pleť je tak vystavovaná extrémním vlivům, a proto trpí nejvíce. Je tedy nutné na ní vytvořit ochrannou vrstvu, díky níž se k ní nedostane tolik chladu a také se nebude vysušovat.

Takovou bariéru na kůži vytvoří krém s vysokým množstvím výživných látek a lipidů (neboli tuků). V zimě proto vyměňte lehké hydratační krémy a emulze za péči s výživnější texturou. Vhodné jsou krémy s obsahem bambuckého másla, arganového oleje a dalších pečujících látek. Pro muže i ženy jsou vhodné univerzální krémy, které pleť vyživí, zajistí její hydrataci a zároveň ji ochrání. Zkuste například klasickou modrou Niveu, přírodní Coldcream od Weledy nebo péči z lékáren od značek Eucerin, Bioderma, La Roche-Posay aj.

SOS pomoc:

Proti pocitu mastné pleti

Zejména muži nemají moc rádi, pokud na pleti zůstane mastný film, ale bohužel v extrémních podmínkách je to nezbytné. Pokud mastnotu opravdu nesnesete, nechejte krém několik minut do kůže vstřebat a pak zbytek odsajte do papírového kapesníčku.

Rty

Než se vydáte ven, namažte si rty. Jejich pokožka je totiž velmi tenká a suchá, neumí se promašťovat sama. Ve snaze rtům ulevit si mnozí běžci rty olizují, ale to naopak jejich stav ještě zhorší, kůže může až nepříjemně praskat a olupovat se. Proto je vhodné si malou tyčinku vzít s sebou do kapsy nebo ledvinky a nebojte se venku nanést i silnější vrstvu.

Existuje tolik variant: klasické tyčinky, balzámy v tubě nebo pomády v kelímku. Ženy si můžou vybírat i ze zabarvených variant, muži raději sáhnou po neutrálních a bez lesku.

SOS pomoc:

Na rozpraskané rty

Sáhněte do domácí spižírny a na pomoc si vezměte tekutější med. Tenká vrstva rtům uleví, zjemní je a vyživí. Zkuste pak med jemně setřít mokrou žínkou a okamžitě na ně nanést balzám nebo vrstvu kosmetické vazelíny, kterou seženete například v lékárně.

Na loupající se rty

Kůži, která se loupe, nikdy netrhejte, docílíte jen bolesti a zatržené místo se špatně hojí. Raději zkuste speciální peelingy. Jde o pomády, které obsahují brusné částečky, jako je třeba cukr nebo rozdrcené skořápky ořechů, které suchou kůži snadno odstraní a rovnou rty vyživí. Postup je jednoduchý: peeling aplikujte na rty a pak prstem provádějte jemnou krouživou masáž – tím se zbavíte suchých míst a kůži zjemníte. Tyto přípravky zakoupíte např. u značek Mary Kay, Lush nebo Missha.

Anebo si peeling na rty vyrobte sami: smíchejte vazelínu nebo bambucké máslo s pískovým cukrem a rty jemně krouživým pohybem masírujte.

Ruce

I když si ruce chráníme rukavicemi, občas si potřebujeme zkontrolovat sporttester, mobil, vysmrkat se… A ruce jsou zase holé. Bohužel na jejich pokožce nejsou mazové žlázy, a tak vysychá velice rychle –v extrémních případech může kůže dokonce i praskat (což je zase nepříjemné, bolestivé a praskliny se špatně hojí).

Pokud si ruce namažete před během, opět si na nich vytvoříte ochrannou bariéru proti chladu a venkovním podmínkám. Zjednodušeně se dá říct, že to jsou vlastně takové tekuté rukavice. Pokud nemáte rádi pocit mastnoty na rukou, existují výživné krémy, které se velmi rychle vstřebají a nemastí. Já nedám dopustit na mandlový krém od Weledy nebo krémy na ruce od značky Lavera nebo EOS.

SOS pomoc:

Na vysušené ruce

Nevypadá to sice moc esteticky, ale pokud jsou vaše ruce velmi suché, večer si je natřete opravdu silnou vrstvou krému nebo bambuckého másla, navlečte si na ně bavlněné rukavice a spěte s nimi. Ráno budou jemné a hladké, bez pocitu pnutí.

Existují i jednorázové zábaly, kdy si do speciálních igelitových rukavic, které jsou naplněné výživným olejovým roztokem, vložíte na několik minut ruce. Po malé chvíli budou hloubkově vyživené a hladké. Zakoupíte je například u značek Sephora nebo Alessandro.

Tělo

I přes oblečení je venku kůže vystavovaná chladu. Pokud ji ošetříte před během, bude sice chráněná, avšak ne každému to vyhovuje, protože jak se zpotíte, můžete mít pocit, že je pokožka jakoby „ucpaná“ . Namažte si proto alespoň ta nejsušší místa – lokty, kolena a třeba lýtka, kde se nepotíte tolik.

SOS pomoc:

Zkuste na suchá místa 100% přírodní bambucké máslo. Neucpává pokožku a póry, a protože je přírodní, odpadá pocit, že kůže nemůže dýchat. Nejlépe se vsákne ihned po koupeli, když ho nanesete na ještě vlhkou kůži. Bambucké máslo zakoupíte v např. v obchodech Greenwave, Biooo nebo u značky Saloos.

Po běhu:

V zimě zapomeňte na vše, co pokožku vysušuje – klasická mýdla vyměňte za výživné sprchové gely nebo oleje. Velmi vysušené a svědivé pokožce uleví sprcha s použitím jemných mycích sprchových olejů, které z pokožky snadno odstraní všechny nečistoty a pot, ale přitom ji zároveň vyživí. Je to skvělá věc i pro muže, kteří se neradi po koupání čímkoliv natírají. Výborné jsou například Sprchový olej Atoderm od Biodermy, sprchový olej Nivea či Hydrofilní olej levandulový od Nobilis Tilia.

Pokožku pak důkladně namažte – ideální jsou tělová mléka a másla, ale existuje i velmi chytrá alternativa péče, která se používá přímo ve sprše: tělové mléko do sprchy, které má ve své nabídce například značka Nivea. Funguje velice jednoduše – jedná se vlastně o takový kondicionér na tělo. Umyjte se jako obvykle a ještě na mokrou pokožku naneste na chvíli tento přípravek. Pak ho smyjte a utřete se. Kůže bude regenerovaná, hladká, avšak nemastná.

Chytře volte také oblečení po doběhu. Existují chytré speciální materiály, které v pokožce dokáží udržovat její hydrataci. Taková je například linie prádla Hydrate od české značky Treat Wear, která je autorizovaná francouzským ministerstvem zdraví. Co to v praxi znamená? Jemné hebké prádlo bude vaše pokožka zbožňovat – je na kůži příjemné a budete se cítit jako v bavlnce.

Sázka na oleje

Velkým hitem v péči o tělo jsou aktuálně oleje. Proč se těší takové oblibě? Mají podobné složení jako kůže, a proto je pokožka dobře přijímá. Pokud jsou v bio kvalitě, nedáváte na kůži nic, co by jí mohlo vadit. Mnozí běžci oleje už dopředu odsoudí, protože si myslí, že kůže bude po jejich aplikaci mastná. Rada je jednoduchá – olej nanášejte na vlhkou kůži. Ihned po sprše a koupeli. Tím se olej snadno a hlouběji vstřebá do hlubších vrstev pokožky a v kůži „uzamkne“ také vodu, takže se pokožka nebude tak snadno vysušovat.

Pro sportovce jsou skvělé kokosový olej, jojobový, mandlový, arganový a další.

Pokud máte rádi, když olej voní a také uvolňuje svaly, můžete si pořídit speciální, již namíchané oleje. Vynikající je například arnikový olej od Weledy, olej Maratonec od Saloosu, Massage Rub-oil Eucalyptus & Arnika od BioAromy nebo tělový olej Muscle Ease značky Tisserand (prodává Profimed).

Oleje však nejsou vhodné jenom na péči o tělo, ale také místo krémů na pleť. Opět se musejí nanášet na vlhkou kůži. Pak účinně vyživují, regenerují a chrání. Když si na ně zvyknete, možná se už ani nebudete chtít vracet ke klasickým krémům.

Řadu běžců – mužů i žen – od krémů, olejů a balzámů odrazuje pocit mastnoty. Dobrá zpráva je, že na všech částech těla se jí lze vhodným výběrem přípravků vyhnout.

Text: Karin Drekslerová | Foto: Shutterstock