Kdyby existovala povinná výbava pro běžce, sluneční brýle by určitě byly zejména v letních měsících její součástí. Které jsou ale na běh nejlepší?
Pojďme se hned na začátek vystrašit. Mezi rizika spojená s dlouhodobým vystavení očí intenzivnímu slunečnímu záření patří například únava očí, šedý zákal, v extrémním případě i poškození sítnice. U běžců se přidávají i další nepříjemnosti – kdo někdy neproběhl hejnem mušek, nebo se neškrábl pod oko o nenápadnou větvičku?
Je skvělé, že si Češi tato rizika uvědomují, sluneční brýle nosí podle statistik až 97 % z nich. Bohužel řada z nich si je koupila u svého oblíbeného Vietnamce. Pokud však brýle nemají kvalitní UV filtr, tak nejenže zrak nechrání, ale mohou ho dokonce poškodit. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak proniká více škodlivých paprsků. Proto to první, co od brýlí chcete, je kvalitní UV filtr (pozor, nemá žádnou souvislost s barvou skel!).
Hned na druhém místě musejí být kvalitní zorníky. Ty se dělí do kategorií 0 až 4 podle množství světla, které propouštějí. V letních měsících se nejčastěji používá kategorie 3 (propouští 8–18 %). Vyšší kategorie je určená pro pohyb v extrémních podmínkách.
Fotochromatické, nebo polarizační?
Fotochromatické zorníky mají schopnost měnit intenzitu zabarvení a upravovat množství propouštěného světla. U dražších modelů to funguje velmi dobře a ztmavení se mění v řádu desítek sekund.
Polarizační brýle dokážou odklonit světlo odražené od lesklých ploch – třeba vodní hladiny nebo sněhu. Daní za tento komfort ovšem může snížené vnímání kontrastů.
Svou vlastní ligu zde hraje značka Oakley se zorníky Prizm, které i v polarizované variantě dokážou maximalizovat kontrast. Díky tomu nepřehlédnete žádný výmol nebo kořen, o který byste mohli zakopnout. Tato unikátní technologie nabízí dokonalou kombinaci 100% UV ochrany a přesně vykreslených barev.
V redakci jsme měli možnost otestovat model Flak 2.0 XL, který má polarizační skla, a tak dokáže odklonit nepříjemné odlesky. Propouští přitom 17 % slunečního svitu, což je dokonalé číslo pro jakékoliv roční období i světelné podmínky. Odborníci navíc radí pro běh či cyklistiku používat rozjasňující oranžová nebo žlutá skla (právě kvůli vnímání detailů i v šeru), kterými právě Oakley Flak 2.0 XL disponují.
Jaké další parametry si pak ohlídat? Doporučujeme brýle zkoušet přímo v obchodě, abyste měli jistotu, že vám perfektně sedí – řasy by se neměly skel dotýkat. Pokud není nosník nastavitelný, musí vám brýle sednout na první dobrou, aby nesklouzávaly ani netlačily. I malý tlak nad ušima, který vám přijde v obchodě malicherný, se na dvacetikilometrovém běhu promění v peklo.
Kategorie zorníků
0: propouští 80–100 %, čirá až lehce tónovaná skla
1: 43–80 %, světlá až střední
2: 18–43 %, střední až tmavší
3: 8–18 %, tmavý, zrcadlový
4: 3–8 %, ledovcové brýle