S hubnutím začni na jaře: Redukce váhy pohledem fyzioterapeuta a ájuvédského poradce

Vrhnout se s novým rokem do hubnutí nebývá nejlepší. S redukcí váhy, detoxy ale i intenzivními tréninky je lepší počkat na jaro. A co tedy můžeš pro své tělo udělat teď, pokud chceš poslat svoje tělo na cestu plnou většího zdraví a vitality?

Zima je doba zimního spánku. Vše v přírodě odpočívá. A z toho vyplývá, že i ty bys měl(a) odpočívat. Netlačí tě závodní ani plavková sezóna. Je brzo tma, všude sníh, omikron a tak dále. V případě, že se přesto vrhneš do hubnutí nebo nedej bože očisty hned se začátkem roku, hrozí vyčerpání. To se nemusí projevit hned. Tělo má velkou výdrž. Proto můžeš dlouho běhat bez bolesti a pak tě „z ničeho nic“ začne bolet koleno. Taková bolest bývá výsledkem dlouhých měsíců běhání nesprávnou technikou s nedostatkem regenerace. Proto se i detox může v zimě, kdy tělo má mnohem méně energie než na jaře a v létě, projevit onemocněním – třeba až příští podzim, nebo i později.

Zimou přitom myslíme minimálně období zahrnující i začátek března, v případě nepříznivých klimatických podmínek i déle.

V zimě snižuj Vátu

Z pohledu ájurvédy, která se řídí přírodou a přirozenými principy, je zima nejnáročnějším obdobím roku. Máme málo slunce. Období zimy patří pod nadvládu dóši Váty. Což znamená, že převládá suchost, křehkost, drsnost a chlad. Jelikož stejné se násobí stejným, tak tyto vlastnosti vyvažují opačné – vlhko, olejnatost a teplo a klid. A právě tím je třeba Vátové prvky snížit, aby na nás neměly negativní vliv.

Jak na to:

  • Preferuj těžší hutnější a zemitější stravu, tepelně upravená a vlhká – žádné suchary, ořechy, saláty či pečivo.
  • Maž se zahřívacím olejem – např. sezamovým, aby tělo nebylo vysušené (což se může později projevit bolestí kloubů).
  • Dopřej si teplo v podobě sauny či zahřívacího koření – skořice, hřebíček, kardamom, chilli, pepř, hořčičné semínko….

Na změny je ještě chvíli čas

V zimě tělo i duše potřebuje být dotováno a podporováno. Tedy rozhodně není dobré se vrhnout do redukční diety plné studené zeleniny a málo kalorií, ale ani jiných větších změn v jakékoliv oblasti života. Jediné, co teď musíš, je čerpat pro své tělo i duši maximum, aby ses mohl(a) s jarem rozjet v plné síle.

Jak na to:

  • Najdi si svou jógovou a meditační rutinu či jiné kompenzační cvičení prováděné s plným vědomím, pomalu a soustředěně.
  • Zajdi za fyzioterapeutem a nech si tělo srovnat, poradit cviky a zlepšit techniku.
  • Choď na masáže, uvolňuj a promazávej fascie a zatuhlé klouby.
  • S blížícím se jarem zajdi na lymfodrenáž, která tělo imunitně nabudí, vyčistí a připraví na výkon či očistu.
  • Běhej dlouhé pomalé kilometry s plným soustředěním a dýchej přitom nosem – to prospívá právě Vátě, zklidňuje ji, harmonizuje a uklidňuje. Pokud se tento dech naučíš teď, v pomalém tempu, v sezóně ti to poběží lehce a s menším úsilím i při vysokém tempu.
  • Pravidelně a dostatečně spi.
  • Jez doma uvařené, teplé jídlo, z kvalitních surovin, žádné náhražky.
  • Dobrý, vydatný oběd zajistí, že se nepřejíš večer. Tímto návykem, který sice zní banálně, přesto pro mnohé není snadný, startuješ své hubnutí a vyvážený jídelníček.
  • Nastavit si rutiny, zima je pro ně jak stvořená a Vátě rutina dělá velmi dobře: Ráno si udělej prostor na pár vědomých dechů či cvičení zaměřených na střed těla a pak dobrou, v klidu snězenou kaši k snídani. Či večer chvíli medituj, zkus třeba meditaci jóga nidra.

Jarní hubnutí podle Ájurvédy

S přicházejícím jarem je potřeba naopak jídelníček odlehčovat a začít se více hýbat. Jaru vládne Kapha, která je těžká, olejnatá, nepohyblivá, vlhká, lepivá. Je potřeba ji vyvažovat opačným. Její čas sice začíná už počátkem března, ale pokud je venku třeskutá zima, vyplatí se počkat na zvýšení teplot.

Jak na to?

  • Rozhodně nezačínej s nějakým drastickým detoxem, tělo na něj není ve většině případů připravené.
  • O očistě se poraď s odborníkem a nech si ji ušít na míru potřebám svého těla v daném čase. Nesprávný postup a špatné načasování detoxu může mít fatální důsledky – při prvním oslabení se ti to může nepěkně vrátit.
  • Vydej se na lymfodrenáž, vyčistí tělo po odpočinkové, méně pohyblivé sezóně.
  • Začni zařazovat intenzivnější cvičení a tréninky, ale postupně a pomalu. Vnímej své tělo, nepřekračuj jeho limity, na to bude prostor později (většinou počátkem května).
  • Vyzkoušej stravovací systém, který najdeš v rámečku.

A nezapomeň, že pocity těla jsou nejdůležitější kormidlo tvého hubnutí i tréninku. Hledej cesty, které budou udržitelné a tělo jimi nebude trpět, ani nepojede na dluh. Paměť a kapacitu má obrovskou a spousta věcí se projeví i za desítky měsíců. A vždy je dobré si na cestu vzít průvodce, specialistu na pohyb a výživu, který ti pomůže hledat, co přesně potřebuje tvé tělo a mysl, aby se jim dobře dařilo.

Autorka je fyzioterapeutka s vlastní praxí. Více na stránkách namao.cz nebo mailu klara.komarkova@gmail.com.

Redukční jídelníček podle Ájurvédy

Tento program je velmi funkční, dobře proveditelný, a hlavně udržitelný! Vymyslel jej profesor Douillard a sepsal v knize Sezónní dieta.

Snídaně

Dej si takovou, abys okolo poledne měl(a) hlad na poctivý oběd. Může to být kaše, ovoce, vajíčka, džus. Záleží na tvé konstituci a náročnosti dopoledního programu do oběda.

Oběd

Největší jídlo dne. Sněz jej mezi 12-14 hodinou – v klidu, bez mobilu a práce. Klidně si po něm dej i malý moučník. Měl by se sestávat z polévky a hlavního jídla, či velkého hlavního chodu – teplého! Jen polévka nestačí. Měl by tě zasytit tak, že na večeři už nebudeš mít touhu jíst tak silnou.

Večeře

Večeře je doplňkové jídlo. A budeš jej postupně omezovat. V průběhu 2-4 týdnů se organismus v pohodě naučí fungovat na velmi malé nebo žádné večeři a energii bude brát z tuků.

Večeři redukuj v následujících 3 krocích:

  • Nejprve jez polévku, nyní v zimě a brzkém jaru může být výživnější (krémová, například dýňová, bohatý masový vývar, pórková atd.). Po večeři už pij jen čaj s medem.
  • K další fázi přistup až ve chvíli, kdy budeš v pohodě zvládat fázi první. Po 17. hodině pij pouze zeleninové džusy či šťávy, od února do dubna ale spíš teplý zeleninový vývar. Ujisti se, že oběd je dost velký, pak by po zvládnutí první fáze neměl být problém si zvyknout na tuto druhou fázi.
  • V poslední fázi už od 15-16 h nejíš nic. Pije jen vodu a bylinkové čaje. Opět k ní přistup až ve chvíli, kdy tělu nebude problém dělat fáze druhá. Tak dosáhneš toho, že tukový metabolismus pojede na maximum a jeho efektivita bude veliká. Zároveň nedochází k velkému výkyvu hladiny krevního cukru oproti jiným dietám (například proteinovým). Až v této fázi zhubneš na požadovanou váhu, vrať se do fáze 1 a setrvej v ní po celý rok.
Text: Klára Tuzarová | Foto: Shutterstock