V tomto dílu se zaměříme na péči o čtyřnohého atleta. Společně pravidelně trénujeme a teď je potřeba podívat se na to, jak o psa pečovat, aby sportovní režim skvěle zvládal. Základním a stěžejním bodem je zde výživa a hydratace.
Výživa je u psů (stejně jako u lidí) hodně kontroverzní téma. Každý má svůj názor a řada z nich se vzájemně naprosto vyvrací. A tak s tebou chceme sdílet naše zkušenosti nasbírané více než 15letou praxí se psy.
Kolik je moc?
Pes je šelma, která byla ve svém původním prostředí zvyklá ulovit potravu a tu pak sníst. Zbytek času odpočívala. V dnešním světě to ale má pes jinak. Několikrát denně mu do misky spadne, co si přeje, to v klidu sežere, sem tam ho čeká procházka a případně trénink. U řady psů je tedy příjem energie vyšší než výdej, a tím se dostáváme k problému jménem obezita.
Stejně jako u lidí je čím dál více vidět narůstající počet psů s nadváhou. A stejně jako u lidí to není jen otázka vzhledu – problémů s tím spojených je nespočet. Pokud tedy chceš se svým chlupáčem běhat, mrkni se nejdřív, v jaké je formě, a pokud tam nějaké to kilo navíc je, doporučujeme zaměřit se na pomalé a bezpečné hubnutí. Pes si pak sportování bude více užívat a ty budeš mít spokojeného a zdravého parťáka.
Jak vypadá zdravě hubený pes?
Pokud ti kolemjdoucí říkají, že ten pes je chudák, že ho máš více krmit, tak jste našli tu optimální váhu. Opravdu. Pokud se na psa podíváš shora, jeho postava má mít tvar přesýpacích hodin a poslední dvoje žebra by měla být vidět (u dlouhosrstých psů stačí samozřejmě nahmatat). Pokud žebra jakž takž cítíš, je to stále ještě v pořádku. Ovšem pokud má tvůj pes při pohledu shora spíše postavu válce, určitě je na místě zpozornět. Jde tu především o to, aby s sebou pes ať už na procházce nebo na tréninku zbytečně netahal kila navíc a nezatěžoval tak svůj pohybový aparát. Tohle vše se ve stáří projeví. Naopak pokud se o psa budeš dobře starat, tak správnou výživou, hydratací a regenerací mu můžeš prodloužit aktivní život i o několik let.
Jak často psa krmit?
Mladé psy, hlavně štěňata je potřeba krmit vícekrát denně. Dospělému psovi bohatě stačí jedna porce denně. Pokud není v extrémní zátěži, tak je ve své večeři schopen sníst celou dávku a před dalším dnem dostatečně vytrávit. Někdo krmí dvakrát denně – tedy ráno a večer, a to hlavně u větších plemen, kde hrozí převrácení žaludku (torze). V tom samozřejmě taky nevidíme nic špatného a jde i o to, jak to vyhovuje vašemu dennímu rytmu.
Čím krmit: granule, nebo maso?
Velmi oblíbená pejskařská diskuze. Co je lepší, asi nevymyslíme a ani objektivní hodnocení není snadné. My jsme se postupem času od masa dostali ke granulím. Hlavním důvodem je cestování – s více psy totiž není snadné na cestách čerstvé maso zajistit, ještě k tomu spolu se všemi potřebnými doplňky. Na kvalitních granulích máme teď psy ve stejné formě. Pro nás je to snadnější a máme jistotu, že psi mají vše potřebné. Jen je potřeba dávat pozor, aby měli psi neustále dostatek čerstvé vody.
Jak poznáš kvalitní granule je však už složitější otázka. Podle ceny, ani popisu na obalu to bohužel tak lehce odhadnout nejde. Zkus se zaměřit především na datum výroby a délku trvanlivosti. Čím jsou granule starší, tím je větší riziko, že u nich došlo k oxidaci, a psovi tak nemusí prospět. Ideální je tedy volit lokální produkci, nebo přinejmenším výrobu v Evropě. Nám se už dlouhodobě osvědčují české granule Kaniko, kde jsme se dokonce podíleli i na výrobě a testování. Naši psi na nich i závodí a energie mají neustále dostatek.
Čím to doplnit?
Pokud pes dostává plnohodnotnou stravu, tak už moc doplňků přidávat nemusíš. Co ale stojí za zmínku, je kloubní výživa. Již v několika studiích se potvrdilo, že její pravidelné podávání je prospěšné, zvláště pak u zvířat, která mají větší zátěž. My tedy kloubní výživu dáváme do krmení celoročně.
Jako další věc dáváme nápoje na doplnění energie a urychlení regenerace, a to v období pravidelných tréninků a při extrémnější zátěži, například na vícedenních výletech nebo aktivních dovolených. Ty energetické jsou super před závodem, regenerační pak podáváme pravidelně i po fyzické aktivitě, kdy je pes stresovaný a sám od sebe nevypije dostatek tekutin.
Hydratace je naprostý základ
K výživě psa patří i hydratace. Hladový pes bude mít jen méně energie, a tedy poběží nebo půjde pomaleji, ale pes bez dostatečného pitného režimu si při námaze může i ublížit. Napájení je zkrátka v psím světě moc důležitá disciplína, a to nejen pro sportovní psy. Jednoduše: zavodněný pes je zdravý a spokojený pes.
Kolik
Máme osvědčenou formulku: 15 ml tekutin na kilogram psa. 10kilový pes tedy dostane napít 1 a půl deci vody.
Kdy
Ideální doba k podání tekutin je 2 hodiny před aktivitou (případně hodinu před aktivitou poloviční dávku). Za tu dobu se voda dostane do těla a nebude žbluňkat v žaludku.
Jak
Důležité je zajistit, aby pes celou dávku vypil. Proto smíchej vodu třeba s Pre-run drinkem, lososovým olejem nebo třeba troškou paté, některým psům ale stačí i rozmočený piškot nebo pár granulí.
Nezapomeň psa zavodňovat pravidelně, třeba i před delším výletem nebo dlouhou jízdou autem. Sami na svém psovi brzy poznáte rozdíl.
Výživa psů není věda. Stačí používat selský rozum a sledovat vašeho čtyřnohého parťáka, jak mu co sedí a vyhovuje. Cest existuje více a věř, že časem najdete tu pravou právě pro vás.