Když se chystáte poprvé běžet závod na určité vzdálenosti, je důležité vědět, za kolik jste schopni ji zvládnout, a podle toho zvolit optimální tempo. Na internetu pro tento účel najdete celou řadu řada kalkulátorů. Jak moc jim ale můžete věřit?
Stačí si do vyhledávače zadat „racing times predictor“ a vyjede vám řada odkazů na kalkulátory, které vypočtou předpokládaný čas z výsledků na jiných distancích. Skutečnost se ovšem může o dost lišit.
Běžecká historie
Jste-li například mladý házenkář, můžete klidně zaběhnout pětku za dvacet minut. Na desítce už se ale budete bez speciální běžecké přípravy trochu trápit, takže se namísto času lehce přes 41:30 stěží dostanete pod 45:00. O maratonských 3:13 pak vůbec nemá smysl uvažovat, protože tuto vzdálenost nejspíš vůbec neuběhnete. Také z běžecké přípravy na desítku sice maraton možná uběhnete, ale o slušném čase si můžete nechat jen zdát.
Příbuznost tratí
Z desítky například získáte poměrně přesnou předpověď času na pětku. Na maraton ale využívá tělo odlišné metabolické krytí, což přesnost výpočtu snižuje.
Tělesný typ
Existují rození vytrvalci, kteří zvládnou běžet dlouhé hodiny, ale s rychlostí mají problém. Pak se jejich časy budou od prostého součtu časů na kratší distance lišit jen málo, a poběží tedy možná rychleji, než tvrdí kalkulátor. Jste-li ale spíše rychlostně silový typ, bude vaše výkonnost s délkou trati výrazně klesat. Pokud nedokážete běžet desítku ani o minutu pomaleji, než vám vypočetl kalkulátor z času na pětku, přidejte si k předpovědi času na maraton minimálně deset minut.
Věk
S rostoucím věkem výrazně klesá úroveň rychlostních schopností, takže se tempa různých distancí začínají přibližovat. Delší tratě tak můžete běžet rychleji, než vám předpoví kalkulátor z výsledků těch kratších.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock